Reklama

Rodzice często pytają, czy noworodek może pić wodę. Odpowiedź brzmi: nie. Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: dziecko ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20-50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem. Wyjaśniamy, ile wody może pić niemowlę, czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka i w czym podawać wodę niemowlakowi.

Reklama

Spis treści:

Czy noworodek może pić wodę?

Niezależnie od tego, czy karmisz noworodka wyłącznie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym – noworodków nie trzeba dopajać. W ogóle nie należy podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pół roku życia. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę do ukończenia 6. miesiąca powinno spożywać wyłącznie pokarm mamy – o ile to możliwe. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka.

Co pije noworodek?

Noworodek powinien pić mleko z piersi mamy, a ono zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka i niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów).

Od kiedy woda dla niemowlaka?

Woda powinna pojawić się w diecie niemowlaka dopiero w drugim półroczu życia – do tego czasu dziecko powinno pić wyłącznie mleko mamy lub mleko modyfikowane.

Jeśli karmisz piersią, a dziecko ma biegunkę lub gorączkuje, zwiększ liczbę karmień w ciągu dnia. Gdy podajesz niemowlakowi mleko modyfikowane, w czasie gorączki, dużych upałów lub zatwardzenia możesz dopajać go wodą – by się nie odwodnił. Podawaj mu wówczas dodatkowo wodę niskozmineralizowaną lub wodę źródlaną, która pochodzi wyłącznie z podziemnego złoża, dobrze izolowanego od zanieczyszczeń zewnętrznych, z którego wypływa naturalnie lub jest z niego czerpana. Musi być ona niskozmineralizowana (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg na litr, a sodu – 20 mg Na+ na litr).

Używaj wody zatwierdzonej do użytku dla niemowląt przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka (informacja na etykiecie). Taki atest oznacza, że czystość, skład, sposób pozyskiwania i technologia butelkowania nie budzą zastrzeżeń.

Czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka?

Tak, do przygotowania pokarmu i pojenia niemowlęcia najlepiej używać wody przegotowanej, a już na pewno powinnaś zagotować wodę, która stała otwarta przez dłużej niż 12 godzin. Dla dziecka poniżej 6. miesiąca życia gotuj wodę około 5 minut, dla starszego – wystarczy doprowadzić ją do wrzenia. Po otwarciu butelki wodę przechowuj dobę, a w lodówce – do 48 godzin.

Co jeszcze może pić niemowlę?

Zgodnie z aktualnymi zasadami żywienia zdrowych niemowląt opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci w pierwszym półroczu życia niemowlę powinno pić wyłącznie mleko mamy lub mleko modyfikowane. Niemowlę, które skończyło 6 miesięcy, może pić wodę (zapotrzebowanie to ok. 800-1000 ml na dobę, z tym że ilość ta obejmuje także wodę zawartą w pokarmach).

Niemowlęta do 12. miesiąca życia nie powinny pić mleka krowiego, koziego ani owczego, niewskazane są też mleka roślinne. Niemowlętom do 1. roku życia nie zaleca się też soków owocowych – dzieci od 1. do 3. roku życia mogą pić maksymalnie 120 ml soku na dobę.

Dzieciom nie wolno dawać do picia napojów:

  • słodzonych,
  • gazowanych,
  • z dodatkiem kofeiny.

Nawet jeśli dziecku dokuczają kolki, nie podawaj mu herbatki z kopru włoskiego. W olejku z kopru znajduje się wiele aktywnych składników, a niektóre z nich mają działanie silnie estrogenne (estrogeny to żeńskie hormony płciowe). Według aktualnych zaleceń dzieciom nie powinno się podawać kopru włoskiego do 4. roku życia.

Warto przyzwyczajać dziecko do picia wody, i to jak najwcześniej. Ziołowe herbatki są często dosładzane, a soki, nawet bez dodatku cukru, też są słodkie. Jeśli niemowlę będzie pić ich za dużo, może to zaburzyć jego apetyt, a także spowodować niechęć do napojów, które nie są słodzone. W rezultacie dziecko może zacząć odmawiać picia „zwykłej” wody. A to właśnie ona najlepiej gasi pragnienie. Niemowlak, który wcześnie polubi wodę, w przyszłości łatwiej oprze się gazowanym, słodkim, kalorycznym napojom.

W czym podawać wodę niemowlakowi?

Choć to może być dla wielu rodziców zaskoczeniem, logopedzi zalecają, by naukę picia rozpocząć od kubka otwartego i... obserwować dziecko, pozwolić mu na rozlewanie, plucie i oswajanie się z taką formą podawania napoju. Kubek niekapek powinien być raczej narzędziem przejściowym, a dziecko może potem swobodnie przejść do etapu picia przez słomkę. Zbyt długie korzystanie z kubka niekapka, ale także z butelki ze smoczkiem, może prowadzić do powstania wad zgryzu, wad wymowy, a nawet próchnicy! Z drugiej strony kubek niekapek uczy samodzielności.

Najlepiej zachować zdrowy umiar i w miarę możliwości jak najszybciej uczyć dziecko picia z kubka otwartego. Pomocne w tej nauce są tzw. kubki treningowe, np. Doidy Cup, Chicco, Lovi czy B.Box.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama