Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, kuchnia dla dziecka, słoiczek, dania gotowe
Panthermedia
Dieta

Dania w słoiczkach – prawdy i mity

Czy naprawdę są zdrowe? Czy to tylko reklamowe hasło? Wyjaśniamy wątpliwości.
Anna Stolarczyk - dietetyk
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja merytoryczna

Czy naprawdę są zdrowe i bez konserwantów? Można je podawać alergikom? Jak długo karmić nimi niemowlę? Dlaczego mają być lepsze niż zupki gotowane w domu? Pora rozwiać wątpliwości mam.


Zupki, owocowe przeciery, mleczne desery, kaszki z mlekiem i owocami – gotowych posiłków dla niemowląt w słoiczkach, kartonikach lub kubeczkach jest coraz więcej. Są wygodne, bo można je podać zaraz po otwarciu. Ale czy zdrowe? Obalamy mity.

 

Słoiczki się nie psują, bo mają konserwanty

To, że się nie psują i mają długi termin ważności, jest spowodowane sposobem przygotowania, który zabezpiecza je przed rozwojem bakterii. Dania mięsne i warzywne są sterylizowane, czyli poddawane działaniu temperatury powyżej 100 st.C w wysokim ciśnieniu. Przetwory owocowe mają niższe pH, wystarczy je pasteryzować, czyli ogrzać do temperatury między 60 a 95 st.C.

Sprawdź nasze jadłospisy dla niemowląt!

 

 

Dania ze słoiczka nie nadają się dla alergika

Na pewno uda się znaleźć coś dla dziecka uczulonego na mleko, jajko czy gluten. Musisz tylko uważnie czytać wszystkie informacje o składzie podane na etykiecie. Niektóre firmy mają nawet specjalne linie dla dzieci alergicznych. Często takie dania są złożone tylko z jednego lub dwóch składników; można wybrać takie, które nie powodują u dziecka uczulenia.

Przeczytaj szokujący raport - źle karmimy dzieci

 

 

Dieta złożona z gotowych dań będzie bardzo monotonna

Wręcz przeciwnie: asortyment jest obecnie duży, wciąż pojawiają się nowe potrawy. W dodatku jedno danie czasem składa się nawet z kilkunastu składników; jego skopiowanie przez mamę byłoby naprawdę trudne.

Chcesz sama przygotować zupkę dla niemowlęcia? Sprawdź nasze przepisy

 

 

Warto je podawać, gdy malec uczy się nowych smaków

Na początku dziecko zjada tylko kilka łyżeczek zupki, więc zamiast ją gotować dla niego osobno z mikroskopijnej ilości składników, prościej otworzyć słoiczek. Gotowe dania są praktyczne również dlatego, że można łatwo je dobrać pod względem konsystencji, gdy maluszek uczy się gryźć.

 

 

Dziecko tak przyzwyczaja się do gotowych dań, że potem nie chce jeść normalnego jedzenia

Roczny malec coraz bardziej interesuje się tym, co jedzą pozostali członkowie rodziny. Powoli przechodzi na dietę rodzinnego stołu, a gotowe niemowlęce dania je coraz rzadziej.

Rady, jak gotować dla dziecka

 

 

Do przecierów jest sztucznie dodawana witamina C, ale organizm jej nie przyswaja

Witaminę C dodaje się głównie dlatego, że ma ona silne właściwości przeciwutleniające, zabezpiecza więc wartość odżywczą dania. Organizm dziecka przyswaja witaminę C z gotowych dań tak, jak ze świeżych owoców.

 

 

Te dania są bezpieczniejsze niż domowa zupka

Mają jedną przewagę: cały proces ich przygotowania jest dokładnie kontrolowany. Mięso, warzywa i owoce są starannie przebadane pod kątem zawartości witamin, składników mineralnych, kalorii. Masz pewność, że nie ma w nich szkodliwych składników: metali ciężkich, pestycydów. Natomiast warzyw, owoców czy mięska kupowanych w sklepie lub na bazarze nikt nie kontroluje.

Test na alergię - sprawdź, czy twoje dziecko ma alergię

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

edipresse.MUM53.jpg
Dieta
Alergia ukryta w jedzeniu
Mleko, jajka, ryby, gluten: to główni wrogowie alergika. Często są oni ukryci tam, gdzie się ich nie spodziewasz! Jak karmić małego alergika, by uniknął kłopotów?

Najmłodsze dzieci najczęściej mają alergię pokarmową i przez to nie mogą jeść niektórych produktów. Tymczasem dziecko rośnie i potrzebuje składników mineralnych i witamin. Skąd je jednak brać, skoro tyle rzeczy jest zabronionych? Zobacz, jakie produkty są zakazane i czym można je zastąpić. Sprawdź: Jak leczy się alergię pokarmową u dorosłych? Uczulenie na mąkę W zbożach jest sporo białka. Jedno z nich – gluten – to bardzo silny alergen. Znajduje się w pszenicy, życie, jęczmieniu. Alergię na gluten nie jest łatwo wykryć. A gdy już się ją wykryje, trzeba bardzo restrykcyjnie przestrzegać bezglutenowej diety. Czego unikać? Gluten jest nie tylko w pszennej mące, ale także we wszystkich kaszach pszennych, mannie, zupach i sosach w proszku, warzywach zasmażanych, warzywach podawanych z bułką tartą, omletach, pierogach, makaronach, pizzach. Gluten znajduje się też w składzie większości kisieli, budyniów, kremów budyniowych (takich jak w ciastkach napoleonkach). Jest w gotowych panierowanych kotletach, krokietach i wszystkich produktach obtaczanych w tartej bułce. Ważne! Czytaj etykiety produktów, które kupujesz dla malca. Pamiętaj, że gluten znajduje się czasem także w niektórych wędlinach (pasztet, pasztetowa, parówki). Co podawać? Zamiast „normalnego pieczywa” musisz podawać maluchowi bezglutenowe pieczywo. Kupisz je w specjalistycznych piekarniach i sklepach. Jest tam też wiele innych produktów opatrzonych symbolem przekreślonego kłosa – to znak, że nie mają glutenu. Gdy chcesz upiec naleśniki czy ciasto w domu, używaj bezglutenowego produktu zbożowego – z jego dodatkiem wyczarujesz pyszne dania. Czytaj też: Gluten może zahamować wzrost dziecka Alergia na jajka Białko jaja to silny alergen w pierwszych trzech latach życia dziecka. I bardzo niebezpieczny! Nawet na śladowe ilości jajka maluch może...

słoiczki dla niemowląt
Adobe Stock
Dieta
Słoiczki dla niemowląt: czy naprawdę są zdrowe? Ranking gotowych dań dla dzieci
W słoiczkach dla niemowląt nie ma konserwantów, bo zabrania tego prawo. Są ściśle kontrolowane. Dania ze słoiczków, gotowe obiadki i deserki dla dzieci mogą być w niektórych przypadkach zdrowsze niż domowe potrawy. Przedstawiamy ranking najlepszych gotowych dań dla dzieci – te smakują im najbardziej!

Słoiczki dla niemowląt są wygodne, bo wystarczy otworzyć opakowanie i już można karmić dziecko. Nie trzeba więc szukać ekologicznej marchewki, gotować mięska i warzyw. Ale czy gotowe dania dla niemowląt są naprawdę tak zdrowe, jak zapewniają nas producenci? Obalamy mity o słoiczkach dla dzieci i przedstawiamy nasz ranking słoiczków. Spis treści: Czy podawać dziecku słoiczki? Po czym poznać dobre słoiczki dla dzieci? Słoiczki dla niemowląt: RANKING Czy dieta dziecka może się opierać na słoiczkach? Czy słoiczki dla niemowląt mogą być zdrowsze od domowej zupy? Czy alergik może jeść słoiczki dla niemowląt? Czy słoiczki trzeba przechowywać w lodówce? Czy najprościej karmić dziecko wprost ze słoiczka? Czy dania ze słoiczków trzeba dosalać? Czy podawać dziecku słoiczki? Słoiczki, czyli gotowe dania, zdecydowanie warto podawać dziecku. Ich zaletą jest to, że podczas całego procesu przygotowania są one pod ścisłą kontrolą. Dokładnie sprawdza się surowce: nie wszystkie owoce i warzywa pochodzą z typowo ekologicznych upraw, jednak wszystkie są kontrolowane, czy nie ma w nich pozostałości metali ciężkich, pestycydów i środków ochrony roślin. Potem kontroluje się też „gotowanie”. Ponadto słoiczki dla niemowląt są dostosowane (m.in. konsystencją) do wieku dziecka na cały okres rozszerzania diety i dłużej. Po czym poznać dobre słoiczki dla niemowląt? Warzywa, owoce, mięso, z których przygotowuje się gotowe dania, pochodzą z wyselekcjonowanych upraw i hodowli. Mimo tej gwarancji to ty bądź najsurowszym kontrolerem. Zwracaj uwagę na: Surowce. Skąd się je bierze? Z upraw kontrolowanych. Wszystkie są badane pod kątem zawartości metali ciężkich, pozostałości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Normy żywności dla niemowląt są rygorystyczne. Niektóre...

słoiczek, dania gotowe, łyżeczka
Dieta
Pytania o gotowe dania
Czy obiadki ze słoiczka są bezpieczne? Stoją długo w sklepie, nie w lodówce. Są konserwowane? Mogą je jeść alergicy? Nie uczulają? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czy obiadki ze słoiczka są bezpieczne? Tak. Przygotowanie gotowych dań dla niemowląt odbywa się pod kontrolą. Mięso, warzywa i owoce pochodzą z wyselekcjonowanych upraw i hodowli, są przebadane pod kątem zawartości witamin, składników mineralnych, kalorii. Nie ma w nich szkodliwych składników: metali ciężkich, pestycydów. Gdy kupujemy warzywa w sklepie, nie wiemy, skąd pochodzą i czy nie są zanieczyszczone metalami ciężkimi i pozostałościami nawozów sztucznych. Stoją długo w sklepie, nie w lodówce. Są konserwowane?  Nie. To, że się nie psują oraz że mają długi termin przydatności do spożycia, jest spowodowane sposobem ich przygotowania, który chroni je przed rozwojem bakterii. Dania mięsne i warzywne są sterylizowane, czyli poddawane działaniu wysokiej temperatury, powyżej 100°C, w wysokim ciśnieniu. Przetwory owocowe, które z natury są bardziej kwaśne, mają niższe pH, są poddawane pasteryzacji, czyli ogrzewaniu do temperatury między 60 a 95°C. Mogą je jeść alergicy? Nie uczulają? Trzeba dokładnie czytać etykiety, sprawdzać skład i zwracać uwagę, czy w środku nie ma czegoś, na co dziecko jest uczulone. Niektóre firmy mają nawet specjalne linie dla dzieci alergicznych (często takie dania są złożone tylko z jednego lub dwóch składników). Karmić malca prosto ze słoiczka czy przełożyć obiad do miseczki? Półroczne niemowlę lepiej nie karmić ze słoiczka, bo może nie zjeść wszystkiego, a wtedy resztki trzeba będzie wyrzucić. Bakterie, które mogą być w ślinie, rozpoczną proces psucia pokarmu. Lepiej przełożyć do miseczki tyle dania, ile dziecko może zjeść. Rozpoczęty słoiczek trzeba wstawić do lodówki. Jak długo otwarte danie może stać w lodówce? Najwyżej 48 godzin. Potem nie nadaje się dla maluszka. „Słoiczkowe” dziecko będzie potem chciało jeść normalnie? Oczywiście! Nie trzeba się tym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak