Często nie masz ochoty na kolację lub śniadanie, robisz sobie tylko filiżankę kawy i... już. Nie widzisz w tym nic złego. Ale gdy malec wypije mniej mleczka niż zwykle, zaczynasz się martwić i namawiasz go do zjedzenia większej porcji. Lepiej spokojnie się zastanów, co jest przyczyną słabszego apetytu. A powodów może być wiele. Niekoniecznie świadczą one o tym, że dzieje się coś złego.

Reklama

Dlaczego maluch czasem wypluwa smoczek
Nie zawsze musi mieć ochotę na jedzenie. Poza tym dzieci różnią się apetytami – jedne jedzą regularnie tyle, ile przewidują normy, inne wolą dostawać częściej mniejsze porcje, a jeszcze inne tak bardzo się najadają, że słodko przesypiają kolejne karmienie. Zapotrzebowanie na jedzenie czy tempo rozwoju jest bowiem sprawą indywidualną.

Wiem, że brak apetytu może oznaczać początek infekcji, jak to sprawdzić
Zwróć uwagę, jak malec się zachowuje: czy jak zwykle jest wesoły i energiczny, czy marudzi i chce na ręce. Jeśli niechęci do jedzenia towarzyszy zmiana zachowania, pewnie czeka cię wizyta u pediatry. Najpierw zastanów się jednak, czy maluch odmówił tylko jednego posiłku, czy też nie zjadł kilku kolejnych. Większość dzieci traci apetyt tuż przed chorobą i w czasie jej trwania (tylko niemowlęta karmione piersią zazwyczaj nie odmawiają ssania). Nie należy się temu dziwić ani specjalnie martwić, gdyż każda choroba w naturalny sposób zmniejsza łaknienie. Po wyzdrowieniu apetyt szybko wraca do normy.

Czy dziecko może nie chcieć jeść z powodu innej choroby
Dość często przyczyną uporczywego braku apetytu jest utajona infekcja układu moczowego. Jeśli zatem niemowlę, które dotychczas jadło z apetytem, przestaje tak chętnie jeść i trwa to kilka, kilkanaście dni, wykonaj badanie moczu, a po porozumieniu z lekarzem także USG układu moczowego – to zwykle wyjaśnia sprawę. Jeśli infekcja nerek ciągnie się długo, mogą one ulec uszkodzeniu! Niechęć do jedzenia bywa również spowodowana uczuleniem na białka mleka krowiego lub nietolerancją laktozy (cukru mlecznego). Dziecko instynktownie unika pokarmu, który mu szkodzi, np. powoduje ból brzuszka. Brak apetytu może pojawić się również wtedy, gdy malec choruje na przewlekłe zapalenie ucha, ma uporczywe zaparcia. Jeżeli niechęć do jedzenia występuje w drugim kwartale życia, przyczyną bywa brak żelaza.

Jak często ważyć malucha do trzeciego miesiąca życia, czy po każdym karmieniu
Nie, jeśli dziecko urodziło się o czasie i jest zdrowe. Najlepszą miarą tego, że zjada tyle, ile potrzeba, jest jego dobre samopoczucie i przybieranie na wadze. Jeżeli z niemowlęciem nie ma żadnych problemów – dziecko je chętnie – wystarczy comiesięczne ważenie.

Zobacz także

Czy można przekarmić butelkowego malca
Raczej nie, jeśli tylko maluszek je tyle, na ile ma ochotę, i wtedy, kiedy jest głodny. Jeśli natomiast przygotowujesz mleko gęściejsze, niż zaleca producent, dokarmiasz malca przez sen, słodzisz pokarmy, podajesz zbyt dużo kaszek, twoje niemowlę może być zbyt pulchne, co nie jest zdrowe. Trzeba wówczas porównać na siatkach centylowych jego wagę i wzrost do tempa rozwoju innych dzieci. Jeśli rzeczywiście przybiera na wadze znacznie więcej niż większość rówieśników, należy z lekarzem zweryfikować jego dietę. Sama jednak tego nie rób!

Dlaczego pod koniec pierwszego roku dzieci jedzą mniej
Po pierwsze, zmniejsza się wtedy tempo przybierania na wadze. Po drugie, poznawanie wszystkiego wokół tak malucha fascynuje, że szkoda mu po prostu czasu na siedzenie przy stole. Tym bardziej że rozszerzone menu (pulpety, kotleciki, pieczywo) jest bardziej sycące niż mleko.

Czy dziecko dobrze przybiera na wadze
Jeśli sądzisz, że twojemu dziecku przybywa kilogramów zbyt wolno, porozmawiaj o tym z pediatrą. Uspokoi cię. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i choć są normy, zgodnie z którymi maluch powinien przybierać na wadze, nie traktuj ich zbyt sztywno. Oto one:
- 1–3. miesiąc - od 800 do 900 g
- 4–6. miesiąc - ok. 700 g
- 7–9. miesiąc - ok. 400 g
- 10–12. miesiąc - ok. 300 g
Pod koniec pierwszego roku życia dziecko zwykle potraja swoją wagę urodzeniową.

Konsultacja: dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, Pediatra, leczy dzieci od 55 lat, pracowała w Klinice Pediatrii AM w Warszawie, współpracowała z PTP.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama