Najlepsze źródła białka w diecie dziecka
Fotolia
Dieta

Skąd brać białko? Najlepsze (i najgorsze) źródła białka w diecie dziecka

Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, potrzebuje białka. Coraz więcej mówi się jednak o tym, że nadmiar białka, podobnie jak cukier i tłuszcz może prowadzić do otyłości. Sprawdź, co powinno znaleźć się w diecie malucha, aby zachować właściwe proporcje.

Dzieci potrzebują białka – dzięki niemu mogą rozwijać się ich kości i mięśnie. To główny materiał budulcowy dla rosnącego organizmu. Ma także znaczenie dla rozwoju mózgu. Choć zapotrzebowanie na białko jest dość wysokie, nietrudno je przekroczyć, co może doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Efektem nadmiaru tego składnika pokarmowego może być otyłość, obciążenie pracy nerek i większe ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, zawał czy udar. Aby zafundować dziecku zdrową przyszłość, od samego początku mądrze dobieraj produkty (źródła białka), które znajdą się w jego diecie. 

Gdzie szukać białka?  

Na hasło „białko” zwykle mamy przed oczami mięso lub mleko. Ale ten cenny składnik pokarmowy znajdziemy również w wieku innych produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Białko zwierzęce uchodzi za pełnowartościowe. Poza mięsem zawierają je m.in.:

 • mleko
 • sery  
 • ryby 
 • jaja

Źródłem białka roślinnego są między innymi:

 • produkty zbożowe (kasze)
 • warzywa strączkowe (groszek zielony, fasolka)
Eksperci z Polskiego Towarzystw Dietetyki wyjaśniają: „Szczególnie ważne w pierwszym roku życia jest odpowiednie spożycie białka, nie może być za niskie, ale nie powinno być także zbyt wysokie. Zalecenia specjalistów dotyczące ilości białka dla niemowląt, określają zapotrzebowanie na ten składnik na poziomie 7 – 11 gramów na dobę. To bardzo niewielka ilość w porównaniu do zapotrzebowania osoby dorosłej.”
Czytaj więcej na: Zdroweodkolyski.pl

Co jest dobrym źródłem białka dla dziecka?

Sprawdź, jakie produkty obfitujące w białko warto podawać niemowlętom i dzieciom w 2. roku życia oraz kiedy dokładnie włączać je do diety?

 • Mleko – nie ma obaw, że przekarmisz dziecko białkiem, jeśli karmisz je piersią. Nawet jeśli masz do czynienia z „małym żarłokiem”, który niemal cały czas spędza, ssąc, nie musisz się obawiać, że przekarmisz go białkiem – pokarm mamy zawiera bowiem idealne proporcje wszystkich składników odżywczych. Przekroczenia norm białka nie muszą również obawiać się mamy, które nie mogą karmić naturalnie. Producenci mleka modyfikowanego podążają za nowymi trendami, dopasowując ilość białka do nowych zaleceń tak, aby jak najbardziej upodobnić produkt do wzorca, jakim jest kobiecy pokarm. Dodają do niego np. łatwostrawne białka serwatkowe. Eksperci rekomendują, aby wybierać mleko, które ma w gotowej mieszance najmniejszą ilość białka na 100 ml. Musisz jednak przy tym pamiętać, aby tzw. mieszankę przyrządzać dokładnie według przepisu na opakowaniu – dosypywanie większej ilości proszku wpływa na zwiększenie ilości białka i nie jest dobre dla zdrowia dziecka.
  Uwaga: W mleku krowim jest za dużo białka, dlatego po raz pierwszy można podać je dopiero dziecku, które skończyło rok.
 • Ryby – zawierają pełnowartościowe białko. Niemowlęta ą mogą jeść je już od 7. miesiąca życia (na początek ok. 10 g ryby, a pod koniec pierwsze roku 20 g). Ryby powinny pojawić się chociaż raz w tygodniu (a najlepiej dwa) zamiast mięsa, np. jako danie obiadowe. Najlepsze są ryby gotowane na parze, pieczone lub duszone.
  Uwaga: Dzieci w pierwszych trzech latach życia nie mogą jeść ryb smażonych. Zwróć też uwagę na gatunki, które są polecane dla najmłodszych
 • Mięso – jest doskonałym źródłem białka, ale dzieci nie powinny go jadać codziennie (im jest chudsze – a takie warto jeść – tym więcej zawiera tego cennego składnika). Podawaj dziecku mięso nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu, przyrządzając z niego jeden posiłek. Pierwsze mięsne danie możesz przygotować dla niemowlęcia, które skończyło pół roku (wtedy kończą się zapasy żelaza zgromadzone w życiu płodowym, a mięso je uzupełnia) – tak wynika z najnowszych zaleceń dotyczących rozszerzania diety niemowląt.
 • Uwaga: Dzieciom nie zaleca się jedzenia mięsa smażonego, tylko duszone, pieczone lub gotowane. Na cenzurowanym są też podroby i mięsa wędzone. Kupując wędliny, wybieraj te wysokiej jakości, w tanich jest dodatkowo białko sojowe.
 • Jaja – zawierają białko najwyższej jakości. Po raz pierwszy możesz podać je dziecku między 5. a 7. miesiącem. W menu malucha jaja kurze mogą pojawiać się 3-4 razy w tygodniu. Najłatwiej strawne są ugotowane na miękko. Niemowlakowi możesz również przyrządzić jajecznicę na parze.
  Uwaga: Wprowadzając jajka, obserwuj dziecko, czy nie ma objawów alergii na białka jajka kurzego.
 • Rośliny strączkowe – zawierają najwięcej białka roślinne. Warto tak komponować jadłospis dziecka, aby 2/3 białka pochodziło z produktów zwierzęcych (mięso, ryby, nabiał), a 1/3 z roślin, (cieciorka, soczewica) oraz z produktów zbożowych (np. z kasz).

Zobacz też:

BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]

Nabiał, dieta, ciąża
Fotolia
Dieta w ciąży
Białko – jakie znaczenie ma dla kobiet w ciąży?
Jaką rolę w organizmie odgrywa białko? Czy białko można przedawkować i z czym się to wiąże? Jakie produkty mają najwięcej białka i czy są one bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Białko – dzienne zapotrzebowanie Zapotrzebowanie na białko w czasie ciąży wzrasta o około 0,3 g na kilogram masy ciała dziennie. Ważna jest nie tylko ilość, ale także rodzaj dostarczanego białka . 60% białka ogółem należy dostarczać z produktów zwierzęcych, a 40% z roślinnych. Z badań przeprowadzonych w  grupie kobiet ciężarnych w Polsce wynika, że spożywają one znacznie więcej tego składnika niż wynosi bezpieczny poziom spożycia. Po co nam białko? Białko jest podstawowym budulcem tkanek i narządów rozwijającego się w łonie matki dziecka . Dostarcza rozwijającemu się dziecku aminokwasów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu , a także zapewnia niezbędną do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania energię. Zobacz także:   Na twardo, a może na miękko - jakie jajko dla kobiety w ciąży? (film) Do czego może prowadzić niedobór białka? Niedobór białka w ciąży może prowadzić do niedożywienia, zahamowania procesu rozwojowego dziecka, wzrostu mięśni. Może również dojść do zaburzeń pracy jelit. W przypadku niedoboru białka wzrasta też ryzyko chorób infekcyjnych i ryzyko alergii . Do czego może prowadzić nadmiar białka w organizmie? Wysokie spożycie białka w ciąży prowadzi do większych strat wapnia , stąd zalecenie uzupełniania diety także w produkty dostarczające wapń. Nadmiar białka w ciąży może przeciążyć wątrobę i nerki oraz doprowadzić do kamicy nerkowej. Ponieważ pełnowartościowe białko zawsze występuje w połączeniu z tłuszczem zwierzęcym, w przypadku nadmiernego spożycia białka istnieje też ryzyko podniesienia poziomu cholesterolu . Jakie są najlepsze źródła białka? Najwięcej białka jest w mięsie, rybach, jajach, produktach mlecznych, nasionach roślin strączkowych.   Z mięs szczególnie polecane są gatunki chude, takie jak: indyk, kurczak, królik, cielęcina lub mięso...

dziecko, kuchnia, talerz, obiad, mięso
Żywienie
Jakie mięso podawać małemu dziecku?
Prozdrowotne żywienie dzieci zakłada jak największe urozmaicenie diety, także w różne rodzaje mięsa. Rozwijającemu się dziecku potrzeba wielu składników odżywczych.

Aby proces ten przebiegał poprawnie, maluch musi każdego dnia otrzymywać wraz z pożywieniem właściwy budulec, czyli m.in. pełnowartościowe białko. Takie białko można dostarczyć dziecku, podając mu między innymi różne gatunki chudego mięsa. Wartość odżywcza zależy od gatunku mięsa, a nawet od konkretnej części anatomicznej tuszy. O czym należy pamiętać? Aby wybrać odpowiednie mięso dla dziecka, rodzice powinni przestrzegać pewnych zasad. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt wczesne wprowadzanie do diety kotletów, zrazów, parówek, czy też wędliny. Badania wykazują, że dwu-, trzyletnie dzieci jedzą za dużo przetworzonego mięsa, np. pełnych konserwantów i soli wędlin oraz podrobów, czy też niezdrowych hamburgerów i hot-dogów. Pamiętajmy, że małe dziecko to nie mały dorosły. Dlatego ważne jest, aby mały człowiek odżywiał się, a nie tylko jadł. Ze względów odżywczych nie ma więc sensu podawać dwulatkowi parówki lub wędliny. Od kiedy mięso dla malucha? Według najnowszych zaleceń żywieniowych pierwsze mięso lub ryba powinno znaleźć się w diecie niemowlęcia już w 6.–7. miesiącu życia. Niemowlętom karmionym wyłącznie piersią mięso w zupce jarzynowej podajemy w siódmym miesiącu, a karmionym sztucznie wcześniej – od szóstego miesiąca. Zobacz też: Od kiedy podawać mięso niemowlakowi? Nowe zasady 2016 Mięso z pewnego źródła Mięso powinno pochodzić z pewnego źródła, najlepiej z hodowli ekologicznej lub ze sklepu z ekologiczną żywnością. Warto mieć pewność, że mięso, które podamy małemu dziecku, nie zawiera hormonów, antybiotyków, a zwierzę nie było karmione odżywkami niewiadomego pochodzenia. Bezpieczne, przebadane mięso można także znaleźć w słoiczkach dla niemowląt. Jest to wygodne rozwiązanie dla mam, szczególnie na początku rozszerzania diety, kiedy dziecko zje zaledwie...

picie wody w ciąży
fotolia
Dieta w ciąży
Kulinarny dekalog przyszłej mamy
Abyś w dobrej formie dotrwała do porodu, musisz wiedzieć, co jeść. Zobacz, jakich składników nie powinno zabraknąć w twoim jadłospisie.

Najlepiej zacznij o siebie dbać jeszcze przed poczęciem dziecka. Aby przygotować organizm na spory wysiłek następnych dziewięciu miesięcy, jadłospis przyszłej mamy musi być urozmaicony, a posiłki bogate w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Specjaliści zalecają, aby kobieta – od momentu podjęcia decyzji o poczęciu dziecka oraz przez pierwszy trymestr ciąży – przyjmowała 0,4 mg kwasu foliowego na dobę. O przyjmowaniu preparatów witaminowych czy żelaza powinien zdecydować lekarz. Witaminy i składniki mineralne, zwłaszcza wapń, żelazo, potas i magnez, dobrze jest dostarczać organizmowi w codziennych posiłkach, ponieważ w takiej postaci lepiej się wchłaniają.   10 składników diety w ciąży, niebędnych mamie i jej maleństwu Mleko i przetwory mleczne To najlepsze źródło wapnia – budulca kości i zębów, jest niezbędny do prawidłowej pracy mięśni, serca i układu nerwowego. W okresie ciąży potrzeba ok. 1200-1500 mg tego pierwiastka dziennie (szklanka 3,2-proc. mleka zawiera ok. 340 mg wapnia). Nabiał dostarcza także białka oraz witamin A, D, E, K, B2 i B6. Nasza rada: jeśli nie lubisz mleka, możesz zastąpić je jogurtami, serami, zwłaszcza żółtymi i białymi, oraz masłem. Aby dostarczyć organizmowi ok. 1200 mg wapnia, w ciągu doby należy spożyć np.: 1 jajko, 1 szklankę mleka, 1 jogurt, 1 kefir, 2 plasterki żółtego sera.   Mięso i wędliny Zawierają białko, witaminy B1, PP, B12 oraz łatwo przyswajalne żelazo, cynk i inne minerały. Kobieta w ciąży powinna dwa razy dziennie jeść średnią porcję mięsa z kurczaka lub indyka, cielęciny, ewentualnie chudą wędlinę. Nasza rada: po posiłku mięsnym trzeba napić się soku owocowego bogatego w wit. C, ponieważ ułatwia to wchłanianie żelaza i zmniejsza ryzyko anemii w ciąży .   Ryby Mają w sobie prawie tyle samo białka co mięso. Są...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj