Dzieci potrzebują białka – dzięki niemu mogą rozwijać się ich kości i mięśnie. To główny materiał budulcowy dla rosnącego organizmu. Ma także znaczenie dla rozwoju mózgu. Choć zapotrzebowanie na białko jest dość wysokie, nietrudno je przekroczyć, co może doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Efektem nadmiaru tego składnika pokarmowego może być otyłość, obciążenie pracy nerek i większe ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, zawał czy udar. Aby zafundować dziecku zdrową przyszłość, od samego początku mądrze dobieraj produkty (źródła białka), które znajdą się w jego diecie.

Reklama

Gdzie szukać białka?

Na hasło „białko” zwykle mamy przed oczami mięso lub mleko. Ale ten cenny składnik pokarmowy znajdziemy również w wieku innych produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Białko zwierzęce uchodzi za pełnowartościowe. Poza mięsem zawierają je m.in.:

  • mleko
  • sery
  • ryby
  • jaja

Źródłem białka roślinnego są między innymi:

  • produkty zbożowe (kasze)
  • warzywa strączkowe (groszek zielony, fasolka)

Eksperci z Polskiego Towarzystw Dietetyki wyjaśniają: „Szczególnie ważne w pierwszym roku życia jest odpowiednie spożycie białka, nie może być za niskie, ale nie powinno być także zbyt wysokie. Zalecenia specjalistów dotyczące ilości białka dla niemowląt, określają zapotrzebowanie na ten składnik na poziomie 7 – 11 gramów na dobę. To bardzo niewielka ilość w porównaniu do zapotrzebowania osoby dorosłej.”
Czytaj więcej na: Zdroweodkolyski.pl

Co jest dobrym źródłem białka dla dziecka?

Sprawdź, jakie produkty obfitujące w białko warto podawać niemowlętom i dzieciom w 2. roku życia oraz kiedy dokładnie włączać je do diety?

Zobacz także
  • Mleko – nie ma obaw, że przekarmisz dziecko białkiem, jeśli karmisz je piersią. Nawet jeśli masz do czynienia z „małym żarłokiem”, który niemal cały czas spędza, ssąc, nie musisz się obawiać, że przekarmisz go białkiem – pokarm mamy zawiera bowiem idealne proporcje wszystkich składników odżywczych. Przekroczenia norm białka nie muszą również obawiać się mamy, które nie mogą karmić naturalnie. Producenci mleka modyfikowanego podążają za nowymi trendami, dopasowując ilość białka do nowych zaleceń tak, aby jak najbardziej upodobnić produkt do wzorca, jakim jest kobiecy pokarm. Dodają do niego np. łatwostrawne białka serwatkowe. Eksperci rekomendują, aby wybierać mleko, które ma w gotowej mieszance najmniejszą ilość białka na 100 ml. Musisz jednak przy tym pamiętać, aby tzw. mieszankę przyrządzać dokładnie według przepisu na opakowaniu – dosypywanie większej ilości proszku wpływa na zwiększenie ilości białka i nie jest dobre dla zdrowia dziecka.
    Uwaga: W mleku krowim jest za dużo białka, dlatego po raz pierwszy można podać je dopiero dziecku, które skończyło rok.
  • Ryby – zawierają pełnowartościowe białko. Niemowlęta ą mogą jeść je już od 7. miesiąca życia (na początek ok. 10 g ryby, a pod koniec pierwsze roku 20 g). Ryby powinny pojawić się chociaż raz w tygodniu (a najlepiej dwa) zamiast mięsa, np. jako danie obiadowe. Najlepsze są ryby gotowane na parze, pieczone lub duszone.
    Uwaga: Dzieci w pierwszych trzech latach życia nie mogą jeść ryb smażonych. Zwróć też uwagę na gatunki, które są polecane dla najmłodszych.
  • Mięso – jest doskonałym źródłem białka, ale dzieci nie powinny go jadać codziennie (im jest chudsze – a takie warto jeść – tym więcej zawiera tego cennego składnika). Podawaj dziecku mięso nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu, przyrządzając z niego jeden posiłek. Pierwsze mięsne danie możesz przygotować dla niemowlęcia, które skończyło pół roku (wtedy kończą się zapasy żelaza zgromadzone w życiu płodowym, a mięso je uzupełnia) – tak wynika z najnowszych zaleceń dotyczących rozszerzania diety niemowląt.
  • Uwaga: Dzieciom nie zaleca się jedzenia mięsa smażonego, tylko duszone, pieczone lub gotowane. Na cenzurowanym są też podroby i mięsa wędzone. Kupując wędliny, wybieraj te wysokiej jakości, w tanich jest dodatkowo białko sojowe.
  • Jaja – zawierają białko najwyższej jakości. Po raz pierwszy możesz podać je dziecku między 5. a 7. miesiącem. W menu malucha jaja kurze mogą pojawiać się 3-4 razy w tygodniu. Najłatwiej strawne są ugotowane na miękko. Niemowlakowi możesz również przyrządzić jajecznicę na parze.
    Uwaga: Wprowadzając jajka, obserwuj dziecko, czy nie ma objawów alergii na białka jajka kurzego.
  • Rośliny strączkowe – zawierają najwięcej białka roślinne. Warto tak komponować jadłospis dziecka, aby 2/3 białka pochodziło z produktów zwierzęcych (mięso, ryby, nabiał), a 1/3 z roślin, (cieciorka, soczewica) oraz z produktów zbożowych (np. z kasz).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama