Reklama

1. Nie rezygnuj z karmienia piersią

Twój pokarm nadal zaspokaja najważniejsze potrzeby dziecka. Oprócz wartości odżywczych zawiera przeciwciała, które skutecznie chronią przed infekcjami. Karm także kiedy jesteś chora, pokarm działa jak szczepionka. Jeśli dziecko ssie pierś, nie trzeba mu podawać żadnego innego mleka – ani w proszku, ani płynnego.

Reklama

2. Przygotowuj dziecku drugie danie

Jadłospis malca niewiele różni się od jego diety w 9. miesiącu. Dziecko nadal powinno otrzymywać 5 posiłków dziennie, ale na obiadek nie wystarczy już sama zupka. Poza nią maluch powinien dostawać jarzynkę z dodatkiem gotowanego mięsa, np. ziemniaczek lub marchewkę i pulpecik. Na deser może wypić sok z kubeczka – witamina C ułatwia wchłanianie żelaza, które jest mu bardzo potrzebne (zapobiega niedokrwistości).

3. Wprowadzaj pokarmy z glutenem

Oprócz chleba i bułki w dziecięcym menu pojawiają się teraz drobne płatki owsiane lub jęczmienne, kaszka manna, sucharki, biszkopty. Od czasu do czasu zamiast kaszki możesz dać malcowi na śniadanie malutką kanapkę z masłem i posiekanym mięsem (nie podawaj wędlin).

4. Używaj tylko wody butelkowanej

Musi być niskozmineralizowana, przeznaczona specjalnie dla niemowląt. Jeśli podajesz dziecku wodę do picia, koniecznie ją przegotuj.

5. Dawaj dziecku coś do gryzienia

Najlepsze są kawałki gotowanej marchewki, obrane jabłko, biszkopty, chrupki kukurydziane. Jeśli dziecko zbyt długo dostaje potrawy przecierane, jego zgryz nie rozwija się prawidłowo. Powinno gryźć nawet, gdy jego ząbki dopiero się wyrzynają.

6. Odpowiednio przechowuj jedzenie dla dziecka

Słoiczek po otwarciu możesz trzymać w lodówce do 48 godzin. Ale gdy wprost z niego karmisz dziecko, niedojedzoną resztę musisz wyrzucić. Wraz ze śliną dostają się do jedzenia bakterie, które mogą spowodować, że szybko się popsuje. Aby podgrzać danie w słoiczku, wstaw je do garnuszka z ciepłą wodą. Przeciery owocowe podawaj w temperaturze pokojowej.

7. Ucz dziecko samodzielnego jedzenia

W trakcie posiłku pozwól mu brać do rączki kawałki różnych pokarmów. Wręczaj też plastikową łyżeczkę, by uczyło się nią posługiwać.

8. Pamiętaj o witaminach

Poza jabłkami i soczkami podawaj kisielki z mrożonych truskawek, malin, porzeczek, śliwek, żurawin (przepis poniżej). Są źródłem biopierwiastków, np. żelaza, magnezu.

DR Halina Weker, dietetyk z Instytutu Matki i Dziecka; Kierownik Zakładu Żywienia, autorka poradników o karmieniu zdrowych i chorych maluchów, współautorka schematu żywienia niemowląt.

Reklama

Czytaj też: Przepisy na 10. miesiąc

Reklama
Reklama
Reklama