Zwracaj uwagę, jakie soki podajesz maluchowi. To ważne, szczególnie w pierwszym roku życia. Przygotowuj je w domu lub kupuj te przeznaczone dla niemowląt. To gwarancja, że w owocach i warzywach, z których są wyprodukowane, nie ma niekorzystnych dla dziecka substancji czy zanieczyszczeń.

Reklama

Kiedy podać soczek po raz pierwszy?
Jeśli dziecko jest karmione piersią możesz podać sok w siódmym miesiącu, a gdy dostaje mleko modyfikowane – już w piątym. Zacznij od 1–3 łyżeczek i stopniowo zwiększaj ilość w kolejnych dniach i tygodniach.

Jaki na początek?
Dietetycy radzą, by najpierw podać dziecku sok jabłkowy lub marchewkowy. Możesz kupić gotowy sok przeznaczony dla niemowląt lub sama przygotować go w domu – to wcale nie jest trudne. Wystarczy opłukać, obrać, przelać wrzątkiem i zetrzeć na tarce umytą marchewkę lub jabłko, przełożyć na gęste sitko (można dodatkowo położyć na nim gazę) i wycisnąć do czystej filiżanki niewielką ilość soku. Nie dodawaj cukru! Wcześniej wyparz tarkę, sitko i filiżankę. Jeśli robisz sok w domu, postaraj się, by warzywa i owoce pochodziły z pewnego źródła, np. z własnego ogródka lub upraw ekologicznych.

Kiedy nowe smaki soków?
Od siódmego miesiąca dziecku karmionemu butelką możesz podawać soczki także z innych owoców: gruszek, porzeczek, malin, jagód. Malec może też pić soki przecierowe z brzoskwiń, moreli, dyni i bananów. Soki ze świeżych cytrusów, melonów i kiwi nadają się dla dzieci powyżej pierwszego roku życia.

Soki przecierowe czy klarowne?
Możesz podawać i jedne, i drugie. Przecierowe mają tę przewagę, że zawierają cenny błonnik pokarmowy i minerały. Klarowne są mniej gęste – niektóre dzieci chętniej je piją.

Zobacz także

Ile soku może pić dziecko?
W pierwszym roku życia maluch nie powinien pić więcej niż 150 ml soku dziennie – to niepełna buteleczka lub około pół szklanki. Jego nadmiar nie jest wskazany – soczki nie powinny zastępować jedzenia. Duża ilość soku może spowodować, że dziecko straci apetyt na inne wartościowe posiłki.

Jak podawać soczki?
Niewielkie ilości możesz podawać łyżeczką. Potem z kubeczka z dzióbkiem lub ze zwykłego kubeczka. Choć to niełatwa nauka, jest opłacalna. Warto by dziecko od razu przyzwyczaiło się do picia soku nie z butelki.

Jak przechowywać otwarty soczek?
Tylko w lodówce, do 48 godzin. W tym czasie malec powinien go wypić. Gdy tak się nie stanie, wylej resztki – nie podawaj go dziecku, bo nie ma pewności, czy nie sfermentował.

Kupując sok, zwróć uwagę na:
- Wieczko.
Sprawdź, czy jest wklęsłe. Jeśli ugina się pod palcem, to znak, że sok mógł być już otwierany lub po prostu zakrętka się rozszczelniła.
- Datę przydatności. Zawsze ją kontroluj. Jeśli minęła, sok przeterminowany nie nadaje się do picia.
- Wiek dziecka. Kupuj tylko soczki odpowiednie do wieku malucha. Pamiętaj, że na etykietach podawany jest jedynie wiek dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym.
- Składniki. Przeczytaj informację o składzie jakościowym soku. Nie może być w nim sztucznych dodatków.

Przygotuj dla maluszka pyszny domowy soczek wg. naszego przepisu:
Burak i jabłko (od 8. miesiąca) »
Truskawka z marchewką (od 10. miesiąca) »

Reklama

Konsultacja: dr hab. Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Reklama
Reklama
Reklama