Jak wychowywać bliźniaki? - 5 rad
Choć pod wieloma względami są do siebie podobne i łączy ich niezwykle silna więź, zobacz, jak podkreślać różnice między bliźniętami.
1 z 5
1. Nie porównuj
Bliźniaki całe życie muszą walczyć, by nie były utożsamiane z bratem czy siostrą. Nic w tym dziwnego, są w tym samym wieku i zwykle niezwykle do siebie podobne. Nie mów jednak: "zobacz, twoja siostra już nauczyła się liczyć", pamiętaj, że każde dziecko jest inne.
Czytaj też: Jaki charakter ma twoje dziecko?
2 z 5
2. Zakładaj różne ubranka
Indywidualizację niemowląt, a właściwie już noworodków, można zacząć od różnorodnego ubierania maluszków, nawet jeśli są tej samej płci. Takie zróżnicowanie ubioru sprawi, że w przyszłości dzieciom będzie łatwiej artykułować swoje potrzeby estetyczne, które nie muszą być takie same jak u brata czy siostry.
Czytaj też: Rozwój trzylatka - 5 dowodów, że przebiega prawidłowo
3 z 5
3. Wsłuchuj się w potrzeby dzieci
Bliźnięta nie muszą jeść, spać i być kąpane o tej samej porze (choć dla rodziców często jest to wygodne). Maluchy często mają inne potrzeby: jeden może być śpiochem, który już w 3. miesiącu życia przesypia całą noc, a drugi może okazać się łakomczuszkiem, który wymaga nocnego karmienia co trzy godziny. Nie ma wówczas potrzeby budzenia na jedzenie śpiącego dziecka.
Czytaj teź: Rozwój czterolatka - 4 dowody, że przebiega prawidłowo
4 z 5
4. Sztucznie nie rozdzielaj dzieci
Nie ingeruj we wszystkie wspólne zabawy – raczej obserwuj, jakie potrzeby mają maluchy, jak się zachowują względem siebie i czego od siebie oczekują. Pozwól im na wypracowywanie sobie własnej pozycji w tym duecie. Nie zapisuj na siłę na te same zajęcia, ale też sztucznie nie rozdzielaj dzieci.
5 z 5
5. Mów do każdego oddzielnie
Znajduj czas na indywidualne zajmowanie się nimi, staraj się mówić też po imieniu, a nie zawsze w liczbie mnogiej. Spróbuj mówić: Aniu, pozbieraj zabawki, Kasiu, poskładaj ubranka. Oczywiście pamiętaj, żeby sprawiedliwie dzielić zadania.
Czytaj też: Wizyta u psychologa z dzieckiem