Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
piwo, piwa, beer, kufel
volff - Fotolia.com
Karmienie

Piwo dla karmiącej mamy?

Czy to prawda, że piwo pobudza laktację? Jak picie alkoholu przez karmiącą mamę może wpływać na dziecko?

Karmię mojego trzymiesięcznego synka piersią. Na początku sierpnia wybieram się na ślub i wesele mojej przyjaciółki. Czy tego wieczoru mogę się napić piwa albo wypić choćby kieliszek wina? Podobno piwo dobrze wpływa na laktację. Patrycja z Gliwic

Na pytanie o piwo dla karmiącej mamy odpowiada prof. dr hab. Jacek Grygalewicz:

Odradzam picie wina i piwa w czasie karmienia piersią. Pogłoski o korzystnym wpływie alkoholu, w tym piwa, na laktację nie znalazły potwierdzenia naukowego.

Sprawdzono to m.in. w doświadczeniu, w którym karmiącym kobietom podawano alkohol (w soku pomarańczowym) w ilości, jaka zwykle znajduje się w butelce piwa. Stwierdzono, że zawartość wydzielanego pokarmu zmniejszała się – a nie zwiększała – o 25 proc.

Zobacz też: Alkomat online

Do tego nawet niewielka (pojęcie względne) ilość alkoholu może zmieniać smak kobiecego pokarmu oraz wpływać na zachowania karmiącej mamy i na wyczuwany przez niemowlę zapach.

Przypomnijmy też, że pozornie korzystne działanie alkoholu, mające sprzyjać zasypianiu dziecka, wywołuje u niego zaburzenia snu, często utrzymujące się przez dłuższy czas.

Poznaj zasady zdrowej diety karmiącej mamy
 

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]

mama, niemowlę
Karmienie
Tego ci nie wolno, jeśli karmisz piersią
Karmienie piersią nie wiąże się z restrykcyjnymi zakazami i nakazami – według doradców laktacyjnych w okresie karmienia piersią dozwolone jest prawie wszystko. Ale – jak w reklamie – słówko „prawie” robi wielką różnicę. Gdzie ją znajdziesz? Sprawdź koniecznie.

Czy karmiąca mama może jeść truskawki? Odpowiedź brzmi: może. A pić mleko? Też nie ma przeciwwskazań (oczywiście, jeśli dziecko nie ma stwierdzonej alergii). Uprawiać sport? Oczywiście. A może  karmienie piersią musi się wiązać z ograniczeniem jajek albo ryb? Też nie! Te zakazy – choć wciąż popularne – to są już przestarzałe. W świetle najnowszej nauki karmiąca mama może robić prawie wszystko. Oprócz kilku rzeczy. Dieta jest zakazana: podczas karmienia piersią się nie odchudzamy Wszelkie rygorystyczne i eliminacyjne diety są niewskazane, bo twój organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Braki co prawda nie wpłyną na jakość mleka   – ale na jego ilość już tak, a poza tym szybko odbiją się na twoim zdrowiu. Mogą pojawić się  kłopoty z włosami, zębami, anemia… Co więcej: w okresie karmienia piersią powinnaś dostarczać ciału jeszcze więcej kalorii niż w okresie ciąży. To jednak nie znaczy, że masz się objadać czekoladkami. Przede wszystkim jedz racjonalnie! Nie powinnaś też stosować suplementów odchudzających, nawet ziołowych. Najlepszym sposobem na powrót do dawnej figury jest ruch i… właśnie karmienie piersią – dzięki niemu nie tylko wcześniej czy później schudniesz, ale jeszcze unikniesz efektu jojo. Antykoncepcja podczas laktacji? Tak, ale nie każda Karmienie piersią nie chroni przed  ciążą . Dopóki jednak karmisz, nie możesz stosować tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych ani plastrów. Pozostają środki plemnikobójcze, prezerwatywy lub wkładki domaciczne. Do dyspozycji masz też tabletki jednoskładnikowe . Wszystkich informacji z pewnością udzieli ci twój ginekolog – pamiętaj, powinnaś go odwiedzić tuż po połogu ! Jeśli natomiast chcesz wiedzieć więcej o naturalnych metodach planowania rodziny, znajdź Poradnię Naturalnego...

Too Young To Drink
Materiały prasowe
Zdrowie w ciąży
Za młody, by pić! Nie korkuj dziecka w butelce
Zdjęcia dziecka w zakorkowanych butelkach z wódką, winem, szampanem pokazują, że dziecko nie ma wyjścia: pływa w alkoholu, gdy pijesz. Zdjęcia kampanii Too Young To Drink (Za młody by pić) szokują nie bardziej niż informacja, że w Polsce po alkohol sięga co trzecia kobieta w ciąży.

Dziecko w macicy jest jak w zakorkowanej butelce, jeśli pijesz alkohol w czasie ciąży. Nie ma dokąd uciec, alkohol przeniknie do każdej jego komórki . Niszczy mózg. Statystyki są przerażające: pomimo wydawałoby się powszechnej wiedzy, że alkohol pity w ciąży szkodzi dziecku, aż 33 proc. kobiet w czasie ciąży sięga po alkohol . Wiele z nich sięga okazjonalnie po piwo czy drinka, uważając, że to nic złego. Piwo jak woda Kobiety sięgające po alkohol zatruwają swoje dzieci, pamiętajmy o tym, sięgając po kolejnego drinka - mówi Andrzej Wojciechowski z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Sosnowcu, jedynej gminy w Polsce, która po raz drugi bierze udział w międzynarodowej kampanii Too Young To Drink . Zdjęcia są szokujące, ale może to dobry pomysł dotarcia do powszechnej świadomości, zwłaszcza wśród młodych ludzi, z których większość pije alkohol, traktując piwo niemal jak wodę i nie myśląc o tym, że zawiera ten sam alkohol etylowy co wódka. Dane pokazują, że w Polsce młode kobiety dziś sięgają po alkohol równie często jak mężczyźni. Alkohol niszczy mózg Pity w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować obumarcie ciąży, a u dziecka – zaburzenia neurorozwojowe. W drugim i trzecim trymestrze ciąży może spowodować zaburzenia rozwoju dziecka, zahamowanie jego wzrostu. Alkohol niszczy i uszkadza komórki nerwowe . Im są one młodsze, tym skutki są poważniejsze, gdyż z tych uszkodzonych komórek nerwowych mają dopiero utworzyć się narządy.   Zdjęcie kampanii Too Young To Drink: Za młody, by pić FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy (Fetal Alcohol Syndrome) To najpoważniejsze zaburzenie, jakie może powodować picie alkoholu. Dzieci z FAS po porodzie mają niższą masę ciała oraz charakterystyczny wygląd twarzy. Zmiany zewnętrzne zanikają w miarę, jak dziecko rośnie. Są jednak trwałe skutki uszkodzeń rozwijającego się mózgu....

karmienie piersią odchudza
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią a powrót do figury sprzed ciąży – radzi ekspert!
Czasami karmienie piersią przyśpiesza powrót do wagi sprzed ciąży, czasami jednak – mimo, że karmisz piersią, waga ani drgnie. Co robić? Przede wszystkim nie stosować żadnej diety – radzi dr Magdalena Nehring-Gugulska, certyfikowany konsultant laktacyjny.

Laktacja przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu zwykle po około pół roku karmienia ciążowe kilogramy znikają właściwie same. Jeżeli jednak przytyłaś w ciąży więcej niż 12–15 kg, daj sobie więcej czasu na powrót do dawnej figury. Pamiętaj, że nie wolno się odchudzać przez pierwsze 2 miesiące po porodzie. To czas regeneracji. Od 3. miesiąca po porodzie zamiast stosować dietę, po prostu unikaj wysokokalorycznych potraw o małej wartości odżywczej (takich jak słodycze czy chipsy). Zamiast słodkich i słonych przekąsek Zwiększ aktywność ruchową. Spaceruj, jeździj na rowerze, zapisz się na siłownię. To mit, że karmiąca mama nie może ćwiczyć – ważne jednak, by nosiła elastyczny stanik, aby zapobiegać urazom piersi. Nie śpiesz się! Waga karmiącej mamy nie powinna spadać szybciej niż 0,5 kg na tydzień. Jeśli spada szybciej, laktacja może się osłabić, a do mleka mogą przenikać toksyny zgromadzone w tkance tłuszczowej. Uwaga! W okresie karmienia piersią zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się mniej więcej o 300 kcal dziennie w stosunku do ostatniego trymestru ciąży. Nie ograniczaj jedzenia – na odchudzanie się będziesz miała czas po zakończeniu karmienia piersią. Zasady odżywiania podczas karmienia piersią 1. Ważne jest urozmaicenie. Zadbaj, aby codziennie na twoim talerzu znalazło się 5 porcji produktów zbożowych, 4 porcje warzyw i owoców, 3 porcje nabiału (nie wykluczaj go z góry, bo alergia pokarmowa u dzieci pojawia się rzadziej, niż myślisz), a także1-2 porcje chudego mięsa lub ryb, przy czym ryby jedz jedynie 2 razy w tygodniu. Do posiłków dodawaj oliwę z oliwek albo nieco tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. 2. Nie pij alkoholu Nie wierz w to, że piwo wzmaga laktację. Jest wprost przeciwnie – zawarty w nim alkohol może osłabiać produkcję pokarmu i hamować jego wypływ. Wiadomo też, że nawet...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak