
Jak wynika z badania „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia matek karmiących piersią dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy” przeprowadzonego przez dr inż. Danutę Gajewską z Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz prof. Barbarę Królak-Olejnik z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Fundacją NUTRICIA dieta mamy karmiącej piersią nie jest właściwa.
Czy kobiety jedzą za mało czy za dużo?
Dzienne zapotrzebowanie energetyczne u mam karmiących rośnie o około 500 kalorii w porównaniu z innymi kobietami. Wzrasta też zapotrzebowanie organizmu na niektóre mikroskładniki. Niestety, według raportu z badania, średnia wartość kaloryczna diet mam karmiących była niska i nie przekraczała 1800 kalorii. Zaobserwowano także bardzo duże różnice w wartości energetycznej ocenianych jadłospisów: od niespełna 600 do ponad 4000 kalorii dziennie. Wartość energetyczna diety 75% ankietowanych kobiet nie przekraczała 2000 kcal. Jedynie 13% matek miało dietę o prawidłowej kaloryczności, czyli 2700-3000 kcal.
Zobacz też: Zdrowa dieta karmiącej mamy - 10 zasad
Co mamy eliminują ze swojej diety?
Kobiety często same narzucają sobie rygorystyczne diety, eliminując z jadłospisu różnorodne produkty spożywcze. Stosowanie ograniczeń żywieniowych jest powszechne, mimo że według ekspertów nie ma potrzeby profilaktycznego wykluczania z diety wszystkich matek karmiących mleka, orzechów, owoców cytrusowych czy glutenu. Eliminując ze swojej diety niektóre wartościowe produkty, karmiące mamy doprowadzają do niedoborów składników odżywczych i witamin w swoim organizmie.
Czego brakuje w diecie kobiet karmiących?
Badanie pokazało, że w diecie mam karmiących piersią brakuje niektórych składników mineralnych oraz witamin, m.in. A, E, C. Natomiast zbyt duży jest udział tłuszczu i nasyconych kwasów tłuszczowych (masło, tłuszcz zwierzęcy), a jednocześnie zbyt mało jest w diecie karmiących węglowodanów (owoce, warzywa, kasze). U ponad 70 proc. mam karmiących stwierdzono we krwi stężenie witaminy D3 poniżej normy.
Czytaj też na Polki.pl: Czy w ciąży można karmić piersią?


Jeśli dobrze przygotujesz się do karmienia piersią, i ty, i dziecko długo będziecie mogli cieszyć się bliskością, jaką daje naturalne karmienie. Zobacz, jak karmić piersią .

" Karmiące cyce na ulice " to ogólnopolska akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji karmiących matek i upowszechnienie metody karmienia piersią , jako najlepszej dla dziecka. Wczoraj – w Dniu Dziecka – pomysłodawczynie akcji złożyły w Ministerstwie Zdrowia petycję " Narodowy Program Karmienia Naturalnego " (podpisało ją ponad 3,5 tys. osób). Zobacz także: #karmieswobodnie: akcja karmiących mam – Dołącz do niej! Schematy żywienia dzieci promują sztuczne karmienie W dokumencie tym napisano między innymi: "Sprawy związane z karmieniem naturalnym są w naszym kraju marginalizowane i bagatelizowane. Zagadnienia prawidłowego żywienia dzieci rozwiązują i finansują firmy produkujące i sprzedające na polskim rynku mieszanki do sztucznego żywienia dzieci . (...) Ministerstwo Zdrowia wydaje kilkadziesiąt milionów złotych każdego roku na refundację sztucznych mieszanek , jednocześnie dopuszcza, by były one dostarczane do szpitali po rażąco zaniżonych cenach. Dozwolona jest także promocja mieszanek w mediach. Budzi to nasze ogromne oburzenie i jest rażąco niemoralnym i niedopuszczalnym działaniem". Inicjatorki akcji w przygotowanym dokumencie krytykują również schemat żywienia dzieci z 2014 r. przygotowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W tej sprawie napisały (pisownia oryginalna): "Najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci z 2014 r., przedstawione w schemacie w kwestii ilości posiłków, do którego sięgać będzie personel medyczny , oraz skierowany jest on również do rodziców, rekomenduje: 7 posiłków w pierwszym miesiącu życia, 6 posiłków na dobę dla dziecka 2 miesięcznego i dalszy spadek ilości karmień w kolejnych miesiącach dla dzieci karmionych piersią . Jest to całkowicie...