Nie od dziś wiadomo, że mleko mamy jest bogate w składniki odżywcze, które budują odporność dziecka i wspierają jego ogólny rozwój. Poznaj jeden z nich - ten, który bardziej niż inne, wpływa na rozwój mózgu malucha.

Reklama

Mózg rozwija się od poczęcia

Mózg dziecka zaczyna kształtować się i rozwijać już w życiu płodowym. W 5. miesiącu życia wewnątrzmacicznego są już wykształcone wszystkie najważniejsze elementy mózgu, w tym jego płaty z widocznym pofałdowaniem kory mózgowej. Gdy dziecko przyjdzie na świat, narząd ten dalej będzie się rozwijał po to, by maluch już jako dorosły człowiek mógł w pełni korzystać z jego potencjału. W ciągu dwóch pierwszych lat życia mózg niemowlęcia powiększa się trzykrotnie w stosunku do wielkości mózgu noworodka. Niezbędnym warunkiem prawidłowego rozwoju mózgu jest odpowiednie żywienie mamy w czasie ciąży i karmienia piersią oraz zapewnienie dziecku ważnych substancji w pożywieniu, gdy rozpocznie się już rozszerzanie jego diety.

DHA to pokarm dla mózgu

Do prawidłowego rozwoju mózgu potrzebne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Wśród nich jest DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy. Należy on do grupy niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Inaczej niż w przypadku większości tłuszczów, jego zadaniem nie jest dostarczanie energii. Odgrywa szczególną rolę, bo wpływa na prawidłowy rozwój mózgu u dziecka - buduje komórki nerwowe maluszka, czyli neurony Według badań, przez pierwsze lata życia mózg malucha intensywnie się rozwija. DHA uczestniczy w tym ważnym procesie.

Do czasu porodu dziecko pobiera niezbędne ilości DHA z organizmu mamy. Po przyjściu na świat maluszek otrzymuje je wraz z jej pokarmem, a następnie także z żywnością uzupełniającą. Stąd większe zapotrzebowanie na ten składnik wśród kobiet w ciąży i mam karmiących piersią.

DHA wpływa na rozwój wzroku

Oprócz tego, że DHA uczestniczy w rozwoju mózgu, wchodzi także w skład komórek nerwowych odpowiedzialnych za odbieranie bodźców wzrokowych. Chociaż maluszek z pewnością jak najszybciej chciałby zobaczyć twarz swoich rodziców, po narodzinach jego wzrok potrzebuje jeszcze sporo czasu, by osiągnąć pełną sprawność. DHA to składnik, który mu w tym pomaga - jest niezbędny do prawidłowego rozwoju siatkówki oka, a to dzięki niej odbieramy to, co widzimy dookoła. Także tych, których najbardziej kochamy!

Zobacz także

Jakie są źródła DHA w diecie dziecka?

Dieta przyszłej mamy, a także późniejsze żywienie niemowlęcia ma ogromny wpływ na rozwój małego człowieka. DHA nie powinno zabraknąć zarówno w diecie ciężarnej, jak i diecie mamy karmiącej piersią. Ten cenny składnik znajdziesz w
tłustych rybach morskich, m.in. łososiu, śledziu czy makreli, ale także w pstrągu.
Ryby w okresie ciąży i karmienia piersią zaleca się jadać 2 razy w tygodniu. Wymienione wyżej gatunki są bezpieczne i mogą pojawiać się w jadłospisach w tym okresie.

Zgodnie z zaleceniami maluszek, który nie ukończył jeszcze trzech lat, każdego dnia powinien otrzymywać z dietą przynajmniej 100 mg DHA. W pierwszym półroczu ilość ta pochodzić będzie z mleka mamy. Zawartość tego ważnego składnika w pokarmie kobiecym zależy od diety mamy, więc ryby muszą gościć w niej regularnie. Po zakończeniu wyłącznego karmienia piersią DHA dostarczane jest łącznie z mleka matki, mleka modyfikowanego i pokarmów stałych. Mleko następne powinno zawierać przynajmniej 20 mg DHA na każde 100 kcal.

Reklama

Materiał powstał przy współpracy z:

Nestle

Reklama
Reklama
Reklama