Składniki mleka matki wpływające na rozwój mózgu dziecka

Pokarm kobiecy to idealne połączenie wody, białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, składników mineralnych, probiotyków (np. Lactobacillus reuteri) i innych ważnych dla dziecka składników. Badania nad jego składem wciąż trwają, ale obecnie wiadomo na pewno, że zawiera substancje wpływające korzystnie na intensywnie rozwijający się mózg dziecka. Największy i najszybszy wzrost tego narządu ma miejsce w okresie prenatalnym i do około drugiego roku życia dziecka, kiedy to mózg powiększa się aż dwukrotnie! Składników mleka mamy, które wspierają ten proces jest co najmniej kilka.

Reklama

Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, zwłaszcza DHA i AA. Mają znaczący wpływ na budowę komórek nerwowych w mózgu i odpowiadają za przesyłanie impulsów między nimi. DHA to jeden z najważniejszych składników tkanki nerwowej (w tym mózgu). W okresie płodowym i pierwszych 2 latach życia ilość DHA w tym narządzie szybko wzrasta. Dzieje się tak dlatego, że tłuszcz ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu.

Oligosacharydy mleka kobiecego (HMO). Ich głównym zadaniem jest wspieranie układu odpornościowego dziecka, jednak naukowcy przypuszczają, że oligosacharydy znajdujące się w mleku matki mają również pozytywny wpływ na rozwój mózgu i funkcji poznawczych.

Laktoza. Składa się z glukozy i galaktozy, które odpowiadają m.in. za prawidłowy rozwój narządów wewnętrznych, w tym mózgu.

Cholesterol. Jest bardzo potrzebny do budowy mózgu dziecka w okresie, gdy ten organ rozwija się najintensywniej, czyli w pierwszych latach życia.

Zobacz także

Cystyna i tauryna. Składniki białka, które wspierają rozwój mózgu noworodka. W mleku mamy jest ich najwięcej w pierwszych dniach po narodzinach dziecka.

Skład mleka matki ma duży wpływ zwłaszcza na rozwój mózgu wcześniaków. Im jest ono bogatsze w powyższe składniki, tym lepiej rozwija się u nich kora mózgowa.

Co ciekawe, niemowlęta karmione mlekiem mamy posiadają w mózgu więcej istoty białej. To taki obszar mózgu, który wpływa na szybkość uczenia się, sprawność motoryczną oraz odpowiada za sferę emocjonalną. Im jest jej więcej, tym lepiej dziecko może radzić sobie w tych zakresach.

Internetowa Szkoła Rodzenia

Materiał powstał przy współpracy z:

Reklama

Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.

Reklama
Reklama
Reklama