Reklama

Przygotowanie do karmienia piersią rozpoczyna się na długo przed przyjściem dziecka na świat. W chwili porodu Twój organizm jest już gotowy, by wykarmić maluszka. Ilość wytwarzanego mleka zależy przede wszystkim od tego, jak często i jak dużo ssie twoje dziecko. Im większe będą więc potrzeby maluszka, tym większa będzie ilość pokarmu, która powstaje w Twoim organizmie.

Reklama

Ile je maluszek w pierwszym miesiącu życia?

Często młode mamy zbyt pochopnie rezygnują z karmienia piersią, obawiając się, że mają za mało mleka. Tymczasem żołądek noworodka jest maleńki, dlatego na początek wystarczy niewielka ilość pokarmu. W 1. i 2. dniu życia pomieści on około 5-7 ml mleka (to tyle, co wiśnia), a w 3.-6. dniu po urodzeniu 22-27 ml (odpowiednik wielkości orzecha włoskiego). Tygodniowy maluszek powinien zjadać około 60 ml i więcej (to mniej więcej tyle, co morela).

W pierwszych dniach po narodzinach, dziecko może stracić na wadze i jest to zupełnie naturalne. Mimo to spadek wagi nie powinien przekraczać 10% urodzeniowej masy ciała. Po 2 tygodniach regularnego karmienia, maluszek powinien odzyskać początkową masę ciała.

Jak często je noworodek?

Odpowiedź jest prosta: noworodek je wtedy, kiedy chce. W pierwszych dniach po narodzinach może jeść nawet co godzinę, bo potrzeba kontaktu z mamą jest bardzo silna. Później, w pierwszych tygodniach, karmień powinno być ok. 8–12 na dobę, w tym przynajmniej jedno w nocy. Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny w ciągu dnia i 4 godziny w nocy. Nie oznacza to jednak, że masz przystawiać dziecko do piersi z zegarkiem w ręku – karm je na żądanie. Nie koncentruj się tylko na liczbach – obserwuj zachowanie maluszka i przystawiaj go do piersi za każdym razem, gdy wykaże oznaki głodu. Pokarm mamy trawi się szybciej niż mleko modyfikowane, dlatego częstotliwość karmienia noworodka zależy w dużej mierze od jego zapotrzebowania kalorycznego oraz temperamentu dziecka.

Jak sprawdzić, czy dziecko zjadło tyle, ile trzeba?

Nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko się najadło? Te oznaki wskazują na to, że maluch odżywia się prawidłowo:

nastrój - najedzone maleństwo jest spokojne i zadowolone albo natychmiast po posiłku zapada w błogi sen;
wyraźny odgłos połykania – wskazuje na to, że dziecko ssie skutecznie;
prawidłowe przybieranie na wadze – warto to kontrolować w przychodni.

Objawy głodu u noworodka:

  • kręcenie główką;
  • płacz – głośny płacz jest zwykle oznaką dużego głodu, zatem lepiej nie czekać z karmieniem do ostatniej chwili;
  • wiercenie się;
  • machanie rączkami (jakby dziecko chciało coś uchwycić);
  • ssanie rączek.

Więcej na temat oznak sytości u maluszka możesz przeczytać na stronie programu edukacyjnego Zdrowy Start w Przyszłość.

Internetowa Szkoła Rodzenia

Materiał powstał przy współpracy z:

Reklama

Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.

Reklama
Reklama
Reklama