Mleko modyfikowane ma długą trwałość do spożycia, ale tylko w postaci suchej, sproszkowanej, czyli jeszcze przed rozrobieniem z wodą. Po przyrządzeniu należy szybko je zużyć, gdyż jest doskonałą pożywką dla bakterii. Aby niemowlę się nie zatruło, mleko modyfikowane powinno być świeże. Specjaliści zalecają, aby za każdym razem przygotowywać je w higienicznych warunkach bezpośrednio przed podaniem dziecku. Mimo to każda mama karmiąca butelką choć raz zada sobie pytanie: czy przygotowane już mleko modyfikowane można na krótko odstawić do lodówki lub czy rzeczywiście trzeba wylać mleko, które w butelce stało krótko w temperaturze pokojowej?

Reklama

Uwaga! Resztek mleka modyfikowanego w butelce po karmieniu nie należy przechowywać. Koniecznie trzeba je wylać. Przechować można jedynie świeżo przygotowaną mieszankę! I właśnie takiego świeżego mleka modyfikowanego dotyczą poniższe porady.

Spis treści:

Mleko modyfikowane w butelce – ile może stać w lodówce?

Jeżeli mleko po przygotowaniu zostanie szybko schłodzone do temperatury 4 stopni Celsjusza, może być przechowywane w lodówce do 24 godzin. Ważne jest, aby butelka była zabezpieczona zakrętką, a nie stała z założonym smoczkiem. Temperatura 4-5 stopni Celsjusza panuje zwykle na środkowych półkach w lodówce, np. nad szufladami na warzywa. To miejsce służy do przechowywania produktów mlecznych.

Mieszankę wyjętą z lodówki przed podaniem dziecku należy podgrzać np. w ciepłej wodzie lub podgrzewaczu, a następnie na butelkę założyć smoczek.

Zobacz także

Ile może stać mleko modyfikowane w temperaturze pokojowej?

Świeżo przygotowane mleko modyfikowane można przetrzymać w temperaturze pokojowej do 2 godzin, nie dłużej. Przyjmuje się, że temperatura pokojowa wynosi 15-25 stopni Celsjusza. To spore widełki, dlatego najlepiej uznać, że te 2 godziny na przetrzymanie mleka dotyczą średniej temperatury pokojowej, czyli 20 stopni. Jeśli w pomieszczeniu jest cieplej niż 20 stopni, czas przechowywania mieszanki należy skrócić.

Im wyższa temperatura otoczenia, tym w mleku szybciej namnażają się bakterie. Jeśli w mieszkaniu panuje temperatura do 20 stopni, mleko można przetrzymać do 2 godzin. W wyższych temperaturach, a zwłaszcza podczas upału, lepiej ten czas bardzo ograniczyć lub w ogóle zrezygnować z przechowywania gotowego mleka modyfikowanego.

Ile może stać mleko modyfikowane w podgrzewaczu?

Jeśli przeczytałaś informacje o przechowywaniu mleka modyfikowanego w temperaturze pokojowej, domyślasz się, że butelki dla noworodka czy niemowlęcia lepiej nie przechowywać w podgrzewaczu ze względu na wyższą temperaturę, jaką zapewnia to urządzenie. Podgrzewacz utrzymuje temperaturę mleka na poziomie ok. 37 stopni, czyli jest to temperatura znacznie wyższa niż pokojowa. To idealne warunki do namnażania się bakterii! Podgrzewacz powinien służyć wyłącznie do podgrzewania mleka bezpośrednio przed podaniem, a nie do przechowywania w nim butelki z mieszanką. Trzymanie gotowej butelki z mlekiem w podgrzewaczu przez całą noc (aby była od razu do podania), grozi zatruciem pokarmowym.

Przechowywanie mleka modyfikowanego w butelce - ryzyko

Zacznijmy od tego, że obecność jakichkolwiek drobnoustrojów chorobotwórczych w mleku dla niemowląt stanowi bardzo poważne zagrożenie dla dziecka. Szykując mieszankę dla dziecka, należy przestrzegać zasad higieny – myć ręce przed zabraniem się do przygotowania mleka, wyparzać butelki i smoczki przed podaniem ich dziecku, używać przegotowanej wody do sporządzania mieszanki – wszystko po to, by nie skazić mleka bakteriami. A gotowe mleko – jeśli to konieczne należy przechowywać w lodówce, i to krótko.

Nie trzeba wiele, aby doszło do zatrucia się dziecka skażoną bakteriami mieszanką. W przypadku groźnej bakterii Cronobacter spp. wywołującej zapalenie opon mózgowych u dziecka infekcję może spowodować spożycie przez niemowlę mleka, w którym znajdzie się jedynie 100 tych drobnoustrojów. A bakterie potrafią namnażać się bardzo szybko.

Z kolei w przypadku bakterii Bacillus cereus, która produkuje toksyny wymiotne i biegunkowe, nawet przegotowanie mleka, nie pomogłoby usunąć zagrożenia (z resztą nie wolno tego robić). Toksyny te potrafią wytrzymać nawet 1,5 godziny w temperaturze 120 stopni Celsjusza! Tymczasem biegunka i wymioty u niemowlęcia mogą stanowić zagrożenie dla jego życia.

Źródło: Szajewska H., Horvath A., Poradnik Żywienia Niemowląt; Medycyna Praktyczna

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama