Reklama

Nie dziw się, że w gorące dni dziecko nie chce ssać i po kilku łykach już odwraca się od piersi. Sama nie wiesz, czy traktować to jak normalny posiłek, czy za pół godziny znów proponować smykowi ssanie? Nie dziw się – tobie także nie chce się jeść, kiedy jest gorąco. Ale dziecko musi przecież rosnąć i przybierać na wadze – myślisz. Więc jak karmić piersią latem - radzi dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra i doradca laktacyjny.
Czytaj też: Lista produktów zalecanych podczas karmienia piersią

Reklama

Czy latem niemowlę może ssać pierś mniej niż zwykle?

I tak, i nie. Gdy w godzinach południowych jest strasznie gorąco, dziecko rzeczywiście często wcale nie ma ochoty na jedzenie. Chce mu się tylko pić. Zwykle jednak nadrabia te straty wieczorem i w nocy, kiedy jest chłodniej. Chętnie również ssie pierś rano. Dlatego lato raczej nie powinno mieć żadnego wpływu na tempo jego przybierania na wadze.

Boję się, że synek ssie tak mało, że skończy mi się pokarm. Może odciągać mleko?

Nie jest to konieczne. Laktacja nie powinna się zmniejszyć z tego powodu, że niemowlę raz czy dwa razy wyssie mniej mleka niż zwykle. Koniecznie jednak podawaj mu pierś wtedy, kiedy jest chłodniej. Na pewno warto zaproponować mu ssanie tuż przed spacerem, a potem na dworze.

  • Nie siadaj na słońcu, poszukaj dobrego miejsca w cieniu.
  • Jeśli karmisz w domu, zadbaj, by nie było gorąco; warto od czasu od czasu zabrać niemowlę z pokoju, zrobić przeciąg, by odświeżyć i ochłodzić powietrze.
  • Pamiętaj o nocnych karmieniach: są bardzo ważne, bo wtedy wydziela się więcej prolaktyny, dzięki czemu masz w piersiach więcej mleka. Jest ono też bogatsze w tłuszcze, więc dziecko szybciej przybiera na wadze.

Czy powinnam podawać niemowlęciu jeszcze jakieś dodatkowe picie?

Nie. Niemowlęciu karmionemu piersią nie musisz dodatkowo podawać niczego do picia, nawet w upał. Wystarczy proponować mu ssanie tak często, jak ma na to ochotę. Zwykle w upalne dni dziecko właśnie tak się zachowuje: ssie pierś, dopóki płynie z niej mleko bardziej wodniste, które jest na początku każdego karmienia. Zaspokaja w ten sposób pragnienie. Potem pokarm staje się bardziej gęsty, treściwy. Jeśli dziecko nie ma ochoty na jedzenie, przestaje ssać, bo chodziło mu tylko o picie.
Czytaj też: Jaka woda dla niemowlaka

[CMS_PAGE_BREAK]

Córeczka zaczęła coraz częściej domagać się piersi, chociaż ssie tylko chwilę. Może powinnam ją przegładzać do 3 godzin, by zjadała więcej?

Nie. Podawaj pierś zawsze wtedy, gdy córeczka tego się domaga. Każde dziecko ma inny apetyt. Jednego dnia chce zjeść więcej, innego mniej. Upał może też spowodować, że gorzej się czuje, boli ją głowa i zwyczajnie nie chce jeść tyle, ile zazwyczaj. A potem szybciej jest głodna. Nic nie szkodzi, gdy przerwa pomiędzy karmieniami będzie raz wynosić trzy godziny, a innym razem dwie czy cztery.

Bywają też sytuacje, kiedy dziecko chce ssać nawet co pół godziny czy piętnaście minut, bo np. gorzej się czuje, czegoś się przestraszyło, coś je zabolało czy właśnie chce się troszkę napić. Ssanie piersi to dla maluszka nie tylko zaspokajanie głodu i pragnienia, ale też bardzo miła chwila, kiedy może się przytulić do piersi mamy, poczuć bezpiecznie.

Czy wypada karmić dziecko piersią na dworze?

Oczywiście! Jeśli jesteście dłużej na dworze, twoje dziecko na pewno będzie głodne. A najlepsze, co może dostać do jedzenia, to właśnie twoje mleko. Ma ono odpowiednią temperaturę, nie jest ani za zimne, ani za ciepłe, i na pewno się nie zepsuje. Nie krępuj się karmić piersią na dworze: wiele kobiet tak robi. Jeśli się wstydzisz, możesz poszukać ustronnego miejsca, gdzie nikt nie będzie wam przeszkadzał, albo np. zakryć pierś tetrową pieluszką.

Reklama

Jeśli wybierasz się z dzieckiem na dłuższy spacer, odpowiednio się ubierz, by ułatwić sobie karmienie. Przyda się biustonosz z odpinanymi klapkami, bluzka lub sukienka z odpinanymi guziczkami albo wiązana pod biustem, tak, żebyś mogła łatwo i dyskretnie podać maluszkowi pierś. Na pewno przydadzą się też wkładki laktacyjne, gdyż często, gdy karmisz maluszka z jednej piersi, z drugiej kapie ci mleko. Koniecznie weź też ze sobą wodę, bo będzie ci się chciało pić.
Czytaj też: Czy trzeba karmić niemowlę w nocy?

Konsultacja merytoryczna

lek. Katarzyna Raczek-Pakuła

Pediatra, prezeska Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, współtworzy Centrum Nauki o Laktacji. Pracuje w Poradni Laktacyjnej Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama