Jeśli dobrze przygotujesz się do karmienia piersią, na pewno długo będziecie mogli oboje cieszyć się bliskością, jaką daje naturalne karmienie.

Reklama

Aby dziecko prawidłowo się rozwijało, powinno być karmione zgodnie z obowiązującym na świecie standardem w żywieniu niemowląt, czyli:

Od narodzin dziecko powinno być właściwie przystawiane do piersi.

Dziecko powinno być karmione często – przynajmniej 8 razy na dobę, także w nocy, zgodnie z potrzebami (gdy jest głodne albo twoje piersi są przepełnione).

Dziecko musi być karmione odpowiednio długo, nim nie opróżni piersi (nawet 30-40 minut) i do syta – po opróżnieniu jednej piersi proponuj drugą.

Zobacz także

Dziecko powinno być karmione wyłącznie naturalnie, bez dokarmiania, dopajania - przez pierwsze pół roku. Dopiero w drugim półroczu zacznij rozszerzać dietę niemowlaka o dodatkowe pokarmy, ale nie zastępuj nimi karmień piersią. Twój pokarm cały czas jest wartościowym posiłkiem i chroni przed infekcjami.

Podawanie smoczka może zaburzać mechanizm ssania w pierwszych tygodniach życia!

Jak przygotować się do karmienia noworodka?

Najwygodniej karmi się na fotelu z oparciem i podpórkami pod ręce. Usiądź wygodnie i sprawdź, czy:

  • główka dziecka jest na wprost piersi, buzia na wprost brodawki, ucho, ramię i biodro są ułożone w linii prostej,
  • właściwie ułożyłaś palce na piersi – podtrzymuj ją czterema palcami od spodu, kciuk połóż na niej. Możesz delikatnie naciskać nim pierś, by unieść brodawkę, ale nie dotykaj brodawki i otoczki. Niektóre mamy lubią tzw. chwyt nożycowy. Nie jest on polecany, bo zbyt silnie uciska pierś (grozi to zatkaniem przewodu mlecznego).

Zadbaj o to, abyś mogła karmić w spokoju, nie odrywając się, by np. odebrać telefon. Przygotuj wcześniej pieluszkę (mleko z drugiej piersi może wyciekać samoistnie), coś do picia, jedzenia, książeczkę, włącz muzykę.

Jak karmić piersią - radzi ekspert:

Reklama

Jak dbać o piersi w czasie karmienia noworodka?

Nie hartuj brodawek, nacierając je czy szczotkując. Stwardniały i zgrubiały naskórek łatwo pęka, a brodawki powinny być miękkie i elastyczne. Nie stosuj kremów, aby natłuszczać sutki. Myj piersi wodą bez mydła (niekoniecznie przed każdym karmieniem, wystarczy 1-2 razy dziennie). Nie zmywaj też mleka, które zasycha na brodawkach. To dla nich doskonała warstwa ochronna.

Reklama
Reklama
Reklama