Wiemy, co jest "normą" w karmieniu piersią!
Nie mam mleka, pierś jest pusta, dziecko nie ma co jeść - niejedna mama wpada w panikę na początku karmienia. Sprawdzamy, ile dziecko powinno wyssać mleka z piersi, jak często i jak długo powinno ssać. Co jest normą?
Żołądek noworodka jest jak wielkości orzecha, dlatego na początek karmienia dziecku wystarczy łyżeczka mleka. Zamiast więc martwić się, że nie masz pokarmu, spróbuj przystawić dziecko do piersi - nawet jeśli uważasz, że jest pusta.
Ile dziecko powinno wyssać
W żołądku dziecka 1. dnia życia zmieści się ok. 6 ml mleka, 3. dniu po urodzenia - 25 ml, a 7. dnia po porodzie - ok. 50 ml. Dlatego karmiące mamy nie powinny się bać, że mają za mało mleka. To jeszcze jeden dowód na to, że karmiące mamy zbyt szybko i zbyt pochopnie rezygnują z karmienia piersią, obawiając się, że mają za mało pokarmu.
Ilość mleka w piersi zależy przede wszystkim od tego jak często i jak dużo ssie dziecko. Zależność jest prosta: jeśli dziecko będzie więcej ssało, mleka w piersiach będzie więcej.
Ważna sprawa: ważenie. Nie musisz wiedzieć, ile dziecko zjadło na każdy posiłek, nie musisz go ważyć przed i po karmieniu.
Ile razy dziecko powinno ssać
Nie ma norm: tyle razy, ile jest głodne: na tym polega karmienie na żądanie. Zwykle w pierwszych dniach po porodzie dziecko ssie 7-8 razy na dobę. Ale są też noworodki, które ssą pierś nawet 13 razy na dobę. Z czasem liczba karmień w ciągu doby się zmniejsza do 5-7 razy, bo dziecko na posiłek zjada coraz więcej.
Jak długo ssać
Posiłek powinien trwać co najmniej 10 minut. Ale dziecko może też ssać pierś nawet godzinę.
Jeśli chce mu się tylko pić, ssanie będzie krótsze, bo dziecko wypije tylko bardziej wodniste mleko pierwszej fazy.
Czytaj też: 5 błędów w diecie karmiącej mamy: szkodzą tobie i dziecku!
Z jednej piersi czy z dwóch?
Niemowlęta mają różne upodobania. 30 proc. ssie zawsze tylko z 1 piersi na jeden posiłek. 13 proc. - zawsze musi zjeść z dwóch piersi. Pozostałe robią raz tak, raz tak.
Czytaj też: Kiedy przestać karmić piersią?