W pierwszych dniach karmienia brodawki sutkowe mogą być bardzo wrażliwe na dotyk albo nawet pękać i krwawić. To tylko przejściowe kłopoty. Jeżeli będziesz je pielęgnować i prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, brodawki szybko się zagoją

Reklama

Najważniejsza zasada pielęgnacji piersi – nie karm za długo!

Dziecko nie powinno ssać jednej piersi dłużej niż 20 minut. Dłuższe trzymanie go przy jednej piersi grozi rozmiękczeniem i uszkodzeniem brodawki. Jeżeli niemowlę po 20 minutach ssania nadal będzie głodne, przystaw je po prostu do drugiej piersi, a pierwszej pozwól odpocząć.

Kosmetyki po porodzie - testy i opinie

Odpowiednie mycie piersi w okresie laktacji

Higiena podczas karmienia jest bardzo ważna, ale nie wolną z nią przesadzić. Mycie piersi przed każdym karmieniem jest nie tylko niepotrzebne, lecz nawet niewskazane, bo woda i mydło zmywają substancje nawilżające produkowane przez gruczoły łojowe w skórze. Dla prawidłowej higieny wystarczy umyć piersi raz dziennie, najlepiej po ostatnim dziennym karmieniu, nie używając mydła.

Wietrzenie piersi między karmieniami

Świeże powietrze sprzyja leczeniu podrażnień, dlatego w pierwszych dniach karmienia staraj się jak najwięcej chodzić bez stanika i koszulki. Jeżeli przed wyjściem z domu zakładasz wkładki laktacyjne, zmieniaj je, gdy tylko staną się wilgotne.

Zobacz także

Nasz test wkładek laktacyjnych – jakie wybrać?

Pielęgnacja brodawek piersiowych karmiącej mamy

Po każdym karmieniu rozsmaruj na brodawkach kilka kropel swojego pokarmu i pozostaw do wyschnięcia. Twoje mleko ma właściwości ochronne i gojące. Możesz też smarować piersi preparatem na brodawki dla karmiących mam. Wybieraj jednak tylko te, których nie trzeba zmywać przed przystawieniem dziecka do piersi (np. Mustela, Bepanthen).

Uwaga! Kłopoty z sutkami podczas karmienia to zwykle oznaka złego przystawiania dziecka do piersi. Poznaj zasady prawidłowego przystawiania dziecka do piersi

Ochrona chorej brodawki piersiowej

Jeżeli jedna pierś jest w gorszym stanie niż druga: krwawi, piecze albo boli podczas ssania dziecka, przez kilka kolejnych zaczynaj karmienie od tej "lepszej". Głodne dziecko ssie bardzo łapczywie, dlatego wszelkie uszkodzenia piersi są najbardziej prawdopodobne właśnie na początku karmienia.

Popękane brodawki piersiowe – kiedy do lekarza?

Jeśli uszkodzona brodawka bardzo boli, jest obrzęknięta, sącząca, pojawia się żółtawa lub ropna wydzielina, prawdopodobnie doszło do nadkażenia bakteryjnego rany. Konieczna jest konsultacja z poradnią laktacyjną lub lekarzem. Wizyta u specjalisty jest też wskazana, jeśli brodawki się nie goją, a ich wrażliwość narasta z każdym dniem. W takim przypadku najpewniej przyczyną kłopotów jest nieprawidłowa technika karmienia dziecka. Piersi mogą też boleć podczas zakażenia piersi pleśniawkami.

Reklama

Jak rozpoznać, że dziecko ma pleśniawki?

Reklama
Reklama
Reklama