Jak odciągać pokarm, by dziecko się najadło? Jak przechowywać odciągnięty pokarm, by był pełnowartościowy? Zdarza się, że nie możesz być z dzieckiem przez kilka godzin, a chcesz, żeby w tym czasie piło twoje mleko.
Podczas twojej nieobecności mamy odciągnięty pokarm może podać dziecku tata lub opiekunka. Jak nauczyć się robić zapasy mleka - podpowiada dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra i doradca laktacyjny.

Reklama

Kiedy warto ręcznie odciągać pokarm

Możesz odciągać pokarm ręcznie. To bardzo dobry sposób odciągania pokarmu i bardzo skuteczny. Jest tylko jeden warunek: musisz wiedzieć, jak odciągać pokarm.
Jeśli tylko sporadycznie chcesz odciągać pokarm (np. w przypadku wyjścia do lekarza, sklepu, kina), w zupełności wystarczy ci ręczne odciąganie.
Umiejętność ręcznego odciągania przydaje się nie tylko wtedy, gdy chcesz zgromadzić dla dziecka pokarm na zapas, lecz także jeśli pojawiają się stany zapalne piersi lub inne problemy podczas karmienia piersią. Pomoże ci wówczas rozmasowanie piersi. Powinno być delikatne, przypominać głaskanie.

Jak ręcznie odciągać pokarm?

1. Przygotuj pojemnik na mleko (możesz kupić gotowy zestaw do przechowywania pokarmu lub wziąć dokładnie umyty i wyparzony słoiczek).
2. Wygodnie usiądź i zrelaksuj się (możesz posłuchać spokojnej muzyki, którą lubisz, wrócić myślami do miłych wspomnień). Dzięki temu mleka będzie więcej i łatwiej wypłynie (to zasługa hormonów, głównie prolaktyny i oksytocyny).
3. Ułóż kciuk powyżej otoczki piersi, a pozostałe palce 2–3 cm poniżej brodawki.
4. Delikatnie przyciśnij pierś do klatki piersiowej, nie przemieszczając palców. Potem zbliżaj je do siebie, lekko obracając.
5. Zwolnij ucisk i rytmicznie powtarzaj powyższe ruchy, zmieniając ułożenie palców wokół brodawki, by równomiernie opróżniać wszystkie przewody mleczne.
6. Gdy po kilku minutach mleko przestanie już wypływać, zacznij odciągać pokarm z drugiej piersi.

Nie pociągaj za brodawkę i zbyt forsownie nie ugniataj piersi. Odciąganie nie może cię boleć. Wręcz przeciwnie: powinno być przyjemne.

Zobacz także

Kiedy odciągać pokarm laktatorem

Jeśli chcesz często odciągać pokarm (codziennie wychodzisz z domu, bo np. masz zajęcia na uczelni, wracasz do pracy), wygodniej będzie odciągać pokarm laktatorem. Trudno to bowiem robić ręcznie poza domem, a musisz liczyć się z tym, że piersi staną się pełne i ściągnięcie mleka stanie się koniecznością. W takim przypadku warto po prostu kupić dobry laktator.

Laktator: ręczny czy elektryczny

Jeśli zamierzasz rzadko odciągać pokarm, wystarczy ręczny laktator. Zwróć jednak uwagę, by miał regulowaną siłę ssania (niektóre mamy akceptują tylko bardzo delikatne odciąganie, inne wolą nieco mocniejsze; dobrze więc, jeśli daje się to wyregulować).
Są laktatory dodatkowo wyposażone w nakładki masujące, które mają naśladować ssanie dziecka. Niektórym mamom rzeczywiście bardzo one pomagają, dla innych – nie są one konieczne.

Jeżeli będziesz robić codziennie odciągać pokarm dla dziecka, rozważ decyzję kupienia laktatora elektrycznego. Jest co prawda droższy, jednak bardzo ułatwi ci życie. Są takie, które potrafią zapamiętać i odtwarzać rytm odciągania pokarmu – zrobią to tak, jak je zaprogramujesz.
Laktator najlepiej sprawdza się w działaniu. Odciąganie musi być dla ciebie przyjemne (gdyż tylko wtedy do mózgu zostanie wysłany sygnał mówiący, że potrzebne jest mleko).
Dbaj o czystość laktatora. Po użyciu wyczyść wszystkie zakamarki i zaworki. Resztki mleka to pożywka dla bakterii.[CMS_PAGE_BREAK]

Jak przechowywać odciągnięty pokarm

Pojemnik z mlekiem (najlepiej, gdy jest go tyle, by starczyło na jedną porcję) szczelnie zamknij i podpisz, kiedy zostało odciągnięte.
Odciągnięty pokarm możesz przechowywać w temperaturze pokojowej (bardzo krótko), w lodówce lub w zamrażarniku.

Jak podać dziecku odciągnięty pokarm

Najpierw zużywaj starsze porcje pokarmu (zwróć uwagę na datę, kiedy odciągnęłaś pokarm).
Po wyjęciu z lodówki lub zamrażalnika podgrzej mleko do temperatury ok. 36ºC. Najlepiej w podgrzewaczu, a jeśli go nie masz – w naczyniu z gorącą wodą.

Przed podaniem dziecku wylej kroplę mleka na swoje przedramię: powinna być ciepła. Spróbuj podawać dziecku posiłek kubeczkiem (dla najmłodszych polecane są specjalnie profilowane), a nie butelką ze smoczkiem. Już dwumiesięczne dziecko da sobie radę da sobie radę z piciem nie z butelki.

Bywają jednak sytuacje, kiedy konieczne jest karmienie mieszane, czyli podawanie dziecku mleka raz z piersi, raz z butelki.

Reklama

Konsultacja merytoryczna

lek. Katarzyna Raczek-Pakuła

Pediatra, prezeska Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, współtworzy Centrum Nauki o Laktacji. Pracuje w Poradni Laktacyjnej Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama