Resztki mleka to świetna pożywka dla bakterii, które będą się szybko namnażać. Dlatego butelki po mleku trzeba dokładnie umyć, najlepiej zaraz, gdy dziecko wypije mleko. Ważne jest, by użyć nie tylko samej wody, ale też szczotki do mycia butelek: wyczyści wszystkie zakamarki.

Reklama

Myć czy sterylizować butelki

Dokładne umycie butelki w wodzie jest konieczne, ale to za mało. Ciepła woda nie jest w stanie zabić bakterii.
Możesz wysterylizować butelki wrzącą wodą, możesz też użyć sterylizatora: najważniejsze, by zrobić to tak, by na butelce i smoczku nie przetrwały bakterie, które mogłyby spowodować nawet poważne zatrucie pokarmowe u niemowlęcia.

Zobacz także

Kiedy sterylizować wrzątkiem

Jeśli karmisz piersią, i tylko od czasu do czasu podajesz dziecku mleko z butelki, nie musisz kupować sterylizatora. Wystarczy sterylizować butelki, używając wrzącej wody.
Butelki i smoczki włóż do garnka z gorącą wodą. Woda powinna je przykryć i znajdować się także w środku butelki. Butelki i smoczki gotuj 5-10 minut.
Najlepiej osobno sterylizuj smoczki, osobno butelki, by osad czasem powstający przy gotowaniu smoczków nie brudził butelek).

Kiedy sterylizować sterylizatorem

Jeśli karmisz dziecko wyłącznie butelką, będzie ci wygodniej sterylizować butelki, używając sterylizatora (choć nie jest to konieczne, wystarczy wrzątek). W sterylizatorze możesz sterylizować kilka butelek naraz.

W elektrycznym sterylizatorze naczynia dla dzieci dezynfekowane są nasyconą parą wodną w temperaturze przekraczającej 100 stopni Celsjusza.
W sterylizatorze są półeczki, na których ustawia się butelki. Na nich znajdują się też specjalne wypustki, na których można zawiesić smoczki.

Uwaga: Butelek i smoczków nie wycieraj ściereczką po myciu lub sterylizacji, gdyż mogłabyś w ten sposób przenieść na butelkę lub smoczek bakterie znajdujące się na ściereczce. Butelki i smoczki powinny same wyschnąć: najlepiej na suszarce (butelki odwrócone do góry dnem).

Jak długo sterylizować butelki

Zawsze musisz dbać o czystość butelek i smoczków. Sterylizacja butelek i smoczków jest konieczna przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Potem nie jest już tak konieczna. Zawsze jednak konieczne jest dokładne wymycie butelki (wodą, szczotką, ewentulanie specjalnym płynem do dezynfekcji butelek). Koniecznie również przed przygotowaniem mleka dla dziecka sparz butelkę wrzątkiem.

Jeśli jednak dziecko ma często biegunki lub w buzi pojawiają się pleśniawki, które mogą utrudniać ssanie, można sterylizować butelki dłużej.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama