Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie piersią
Panthermedia
Karmienie

Uwaga na kapturki na piersi!

Używają ich często mamy wcześniaków i dzieci ssących zbyt mocno. Ale czy kapturki są bezpieczne? Kiedy lepiej z nich zrezygnować? Sprawdź najnowsze ustalenia doradców laktacyjnych.

Kapturki na piersi mogą szkodzić! Osłonki na piersi, czasem nazywane kapturkami, budzą wiele wątpliwości u położnych i doradców laktacyjnych.

Owszem, kapturki mogą pomóc w przypadku tzw. trudnych brodawek lub dzieci ssących z nadmierną siłą. Stosuje się je też przy uczeniu ssania wcześniaków.

Jednak często kapturki na sutki bywają używane, kiedy brodawki sutkowe są popękane, a w takich wypadkach zamiast osłonek, konieczna jest poprawa techniki karmienia. Jeśli jej się nie skoryguje, to problem będzie się pogłębiał. Nieprawidłowy sposób ssania utrwali się u dziecka i w efekcie zaczną pojawiać się zastoje pokarmu, a nawet może dojść do zaniku laktacji.

Zawsze więc przed podjęciem decyzji o stosowaniu kapturków konieczna jest wizyta u doradcy laktacyjnego. I jeszcze jedno - nawet podczas uzasadnionego stosowania kapturków warto raz w tygodniu kontrolować przyrost masy dziecka.

Sprawdź, jak szybko i ile niemowlę powinno przybierać na wadze.

Wydrukuj plan karmienia piersią niemowlaka:

 

karmienie niemowlaka, karmienie piersią, jak często karmić piersią, plan karmienia, karmienie dziecka

 

Jak karmić dziecko piersią cz. 2

Karmienie
Nie chce piersi
Odwraca główkę od piersi albo wypija ledwie kilka łyków i już śpi. Co robić?

Odwraca główkę od piersi albo wypija ledwie kilka łyków i już śpi. Co robić? Karmić przez sen, podać butelkę? Znamy lepsze sposoby! Mamy dla Ciebie świetną wiadomość: niejadek może polubić ssanie piersi. Kilka sprawdzonych sposobów, jak go do tego przekonać, zdradziła nam dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra, która od lat pomaga mamom mającym problemy z karmieniem dzidziusia. Jej doświadczenia pokazują, że z małym niejadkiem można sobie poradzić i wcale nie trzeba „przechodzić na butelkę”. Wybudzaj i zachęcaj do ssania To absolutnie konieczne w pierwszych dniach życia dziecka. Noworodek powinien ssać pierś co najmniej osiem razy na dobę, mniej więcej co trzy godziny (także w nocy!). Niektóre dzieci, szczególnie mniejsze i przedwcześnie urodzone, śpią dużo – bo są jeszcze dość słabe. Dlatego do czasu, aż maluszek nie nauczy się płaczem upominać o swoją porcję mleka, musisz go budzić na karmienia. Odciągaj pokarm i dokarmiaj Nawet jeśli Twój noworodek ssie co trzy godziny, ale za to krótko, szybko zasypia i nie daje się już wybudzić, odłóż go do łóżeczka, a sama odciągnij do końca pokarm z piersi, którą przed chwilą ssał. To ważne, bo pod koniec mleko jest znacznie bardziej kaloryczne i bogate w składniki odżywcze. Gdy odciągniesz pokarm, od razu podaj go dziecku. Łatwo powiedzieć, ale co zrobić, jeśli ono ciągle śpi? Katarzyna Raczek-Pakuła poleca metodę „na palec”: smyk ssie Twój palec, a Ty w kącik jego ust wkładasz strzykawkę (bez igły!) z mlekiem i naciskasz tłok. Lekko, żeby dziecko się nie zakrztusiło. Nie podawaj mleka z butelki Ani odciągniętego, ani modyfikowanego. To największy błąd, jaki możesz popełnić w pierwszym miesiącu życia maluszka. Z butelki mleko ssie się inaczej niż z piersi. Zmień pozycję karmienia Przyczyną odmowy ssania czasem bywa to, że mleko wypływa z piersi zbyt...

mama, karmienie piersią, niemowlę
Karmienie
10 rad by długo mieć pokarm
Aby z powodzeniem karmić piersią uwierz w siebie i przestrzegaj kilku zasad, a przezwyciężysz wszystkie trudności – przekonuje konsultant laktacyjny Elżbieta Bartha.

Marzy Ci się sukces w karmieniu piersią? To możliwe! Najważniejsze, byś uwierzyła w siebie i przestrzegała kilku zasad, a przezwyciężysz wszystkie trudności. Krótki urlop macierzyński , codzienny pośpiech i nadmiar obowiązków nie sprzyjają karmieniu piersią. Można jednak utrzymać laktację nawet przez dwa lata po porodzie – jak zalecają specjaliści w dziedzinie żywienia dzieci. Systematycznie, cierpliwie, małymi krokami możesz wiele osiągnąć. Skorzystaj z naszych rad. 1. Nie rozstawaj się z noworodkiem Moment, gdy tuż porodzie osuszony i nagi trafia w Twoje ramiona, jest najlepszym czasem na przystawienie go do piersi. Pierwsze karmienia stymulują wydzielanie dwóch ważnych hormonów – prolaktyny (odpowiedzialnej za produkcję pokarmu i relaksującej kobietę) i oksytocyny (powodującej wypływ pokarmu z piersi i ułatwiającej zachowania macierzyńskie). 2. Ucz się od położnych Wykorzystaj pobyt w szpitalu na naukę prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Za każdym razem spytaj, czy dziecko ssie prawidłowo, poproś o wskazówki, wypróbuj różne pozycje. 3. Karm co najmniej osiem razy na dobę Przystawiaj malucha tak często, jak tego chce (także w nocy) i wtedy, gdy Twoje piersi są przepełnione. Pozwól mu opróżnić jedną pierś, potem zaproponuj drugą. Kolejne karmienie rozpocznij od tej, która była ostatnia. Niektóre dzieci potrzebują 10-15 minut, by się najeść, inne – ponad pół godziny. I jest to normalne. 4. Nie dawaj dziecku smoczka Nie stosuj też kapturków ochronnych na brodawki, bo zakłócają one mechanizm ssania. Jeśli musisz podać maluchowi odciągnięty pokarm, zrób to za pomocą kubeczka , a nie butelki. [CMS_PAGE_BREAK] 5. Odciągaj pokarm Opróżniaj piersi przy nawale mlecznym i by pobudzić laktację. Rób to regularnie, jeśli jesteś rozdzielona z dzieckiem, a także gdy musisz wcześnie wrócić do pracy. 6. Nie...

kapturki do karmienia
Fotolia
Karmienie
Kapturki do karmienia – jak dobrać rozmiar, kiedy i w jaki sposób ich używać
Nakładki do karmienia, czyli kapturki, z jednej strony mogą pomóc w karmieniu noworodka, z drugiej jednak niosą ryzyko kłopotów z laktacją. Takie osłonki są często stosowane przez mamy w pierwszych tygodniach karmienia w przypadku nieprawidłowej budowy sutków lub kłopotów z odpowiednim przystawieniem dziecka do piersi.

Nakładki na sutki do kamienia osłaniają brodawki, a ich kształt dostosowuje się do piersi. Są bezzapachowe i bezsmakowe, więc nie tworzą dyskomfortu dla dziecka. Nakładki laktacyjne stosuje się w szczególnych sytuacjach, nie zawsze jednak jest to wskazane. Używanie ich nawet w uzasadnionych przypadkach wymaga kontrolowania przyrostu wagi dziecka raz w tygodniu. Spis treści:  Nakładki silikonowe do karmienia – kiedy ich używać? Karmienie przez kapturki - kiedy go unikać? Nakładki na sutki do karmienia - jaki rozmiar? Jak zakładać kapturki laktacyjne Kapturki (nakładki) silikonowe do karmienia – kiedy ich używać? Nakładek do karmienia używamy w szczególnych sytuacjach, takich jak: w przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek , których maleństwo nie umie uchwycić ustami (zwykle po kilku tygodniach używania osłonek korekcyjnych brodawki wyciągają się na tyle, że można zrezygnować z kapturków), kiedy dziecko ssie z nadmierną siłą, w nauce ssania u wcześniaków . Karmienie przez kapturki – kiedy go unikać? Nie zawsze karmienie przez kapturki jest wskazane. Zdarzają się sytuacje, gdy powinnaś unikać karmienia przez nakładkę: jeżeli karmienie przebiega prawidłowo, a tkliwość brodawki ustępuje po pierwszych chwilach ssania dziecka, kiedy brodawki sutkowe są obolałe i popękane . W takim przypadku konieczna jest poprawa techniki karmienia. Jeśli nie skoryguje się techniki karmienia, to problem będzie trwał, a u dziecka utrwali się nieprawidłowy sposób ssania. W efekcie może nie opróżniać wystarczająco piersi, co grozi zastojami pokarmu, a nawet zanikiem laktacji. Nakładki na sutki do karmienia - jaki rozmiar? Jak dobrać rozmiar kapturka do karmienia? Przy doborze nakładki laktacyjnej musisz wziąć pod uwagę wielkość jamy ustnej dziecka oraz wielkość brodawki. Kapturek nie może...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz