
Pewnie nieraz słyszałaś, że im wcześniej przystawisz dziecko do piersi po porodzie, tym lepiej. To prawda. Gdy dziecko znajdzie się na Twoim brzuchu, wkrótce zobaczysz, jak pełznie w kierunku piersi i obraca główkę. To znak, że próbuje odnaleźć pierś, bo dzieci rodzą się z silnym odruchem szukania i ssania.
Taki kontakt „skóra do skóry” jeszcze go wzmacnia, budzi też u mamy odruchy wyzwalające laktację. Nim z piersi popłynie rzeka mleka będziesz mieć różne wątpliwości. Wyjaśniamy je ze specjalistą od laktacji.
Dlaczego tuż po porodzie jest mało mleka w piersiach
Nowo narodzonemu dziecku wystarczy tylko kilka kropel siary – jego mały żołądek ma pojemność łyżeczki od herbaty! A ponieważ wytwarzanie mleka i karmienie działa jak sprawny mechanizm, malec ssąc, pobudzi laktację. Piersi szybko zaczną produkować tyle mleka, ile potrzebuje.
Jak długo powinno trwać jedno karmienie noworodka
Niektóre dzieci potrzebują dziesięciu minut, by się najeść, inne przysysają się na więcej niż pół godziny. Po prostu karm, póki dziecko samo nie wypuści piersi z buzi. A jeśli w trakcie jedzenia zaśnie, spróbuj je delikatnie pobudzić do ssania, np. łaskocząc bródkę lub policzek. Od początku nie pozwalaj jednak traktować piersi jak smoczka. Jeżeli przestanie przełykać, ale nadal będzie ją trzymać w buzi, wsuń delikatnie najmniejszy palec do kącika jego ust. To dobry sposób, by przerwać karmienie, ilekroć dziecko źle uchwyci brodawkę (jak poznać, że nieprawidłowo ssie, przeczytasz dalej).
Zobacz też: Jak często karmić noworodka
Gdy noworodek prześpi karmienie
Musisz go, niestety, obudzić. Noworodka trzeba karmić nie rzadziej niż co trzy godziny. Aby przebudzony maluszek nabrał ochoty do ssania, możesz go przebrać lub zmienić mu pieluszkę. Po kilku tygodniach zacznie sobie robić dłuższe przerwy nocne (może przespać nawet całą noc). Nie trzeba go wtedy budzić.
Ile razy dziennie musi jeść noworodek
W pierwszych dniach i tygodniach życia noworodek musi być karmiony minimum osiem razy na dobę. Nie możesz robić dłuższych odstępów między karmieniami. Przerwy mogą więc trwać najwyżej trzy godziny, ale maluch może zgłodnieć znacznie wcześniej – nawet już po godzinie. Przystawiaj go więc do piersi zawsze, gdy się tego domaga lub kiedy czujesz, że piersi są przepełnione (ale dopiero gdy maluszek opróżni jedną, pozwól mu ssać z drugiej). Z czasem (kiedy dziecko zaczyna dostawać dodatkowe pokarmy, zwykle w szóstym miesiącu życia) przerwy między karmieniami wydłużają się do trzech, czterech godzin.
Czy trzeba noworodka dopajać
Nie! Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko nie potrzebuje niczego poza Twoim pokarmem. Mleko nie tylko zaspokaja głód, ale też gasi pragnienie. Nie musi więc pić herbatki z koperku czy rumianku.

Laktację można zwiększyć, gdy mleka jest za mało - przekonują doradcy laktacyjni. Uspokajają też zmartwione młode mamy - niemal każda kobieta może karmić piersią swoje dziecko! Laktacja (proces wydzielania mleka z piersi) u niektórych kobiet pojawia się jeszcze w czasie ciąży, u innych dopiero po porodzie. Gdy dziecko zaczyna ssać, w mózgu uwalnia się hormon, zwany prolaktyną. Pobudza ona pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Inny z hormonów – oksytocyna – powoduje, że kurczą się maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki temu pokarm z piersi może wypłynąć. Aby mleka było więcej, trzeba stosować się do kilku zasad, m.in. często przystawiać dziecko do piersi. Spis treści: Sposoby na zwiększenie laktacji Pobudzanie laktacji po cesarce Przyczyny braku pokarmu w piersiach Jak sprawdzić, czy piersi produkują dość mleka Sposoby na zwiększenie laktacji Zanim przejdziemy do konkretnych porad, zacznijmy od sprawy nie mniej ważnej niż one same. Stan psychiczny kobiety i jej pozytywne nastawienie do karmienia piersią pełnią kluczową rolę w procesie laktacji. Spokój, wyciszenie i wsparcie emocjonalne ze strony najbliższych pomogą młodej matce uporać się z początkowym niepokojem. Sfrustrowana i spanikowana kobieta, przejęta płaczącym maluchem, blokuje się emocjonalnie, przez co może dojść do zmniejszenia wydzielania prolaktyny i osłabienia wytwarzania mleka. Pamiętajmy, że zarówno noworodek, jak i mama, muszą nauczyć się współpracować ze sobą , a początki bywają trudne. Dlatego nie należy się zrażać i od razu zakładać, że mleka jest za mało, przez co dziecko jest głodne i niedożywione. Zwykle wystarczy zastosować kilka wskazówek, aby laktacja wróciła do normy i spełniała potrzeby żywieniowe dziecka. 1. Najlepsze stymulowanie laktacji to przystawianie dziecka do piersi Pokarm tworzy się wtedy, gdy...

Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i ty, i dziecko czujecie się dobrze, spróbuj je pierwszy raz nakarmić piersią. Pierwsze karmienia piersią są bardzo ważne: ty uczysz się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, ono uczy się prawidłowo ssać. Ważne, by od początku skutecznie karmić piersią . Przystaw dziecko do piersi U niektórych kobiet pokarm pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko już est na świecie, a ty wciąż nie masz pokarmu, nie martw się, tylko przystaw dziecko do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie dziecku wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. I tobie, i dziecku musi być wygodnie, by dziecko mogło prawidłowo ssać i najeść się do syta. Jak przystawić dziecko do piersi po porodzie W pierwszych dniach po porodzie najwygodniejsza dla ciebie będzie pozycja leżąca. Karm w pozycji leżacej . Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Dziecko powinno leżeć na boczku, zwrócone w twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki dziecka. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do dziecka. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj...

Każda mama może karmić piersią i mieć tyle mleka, by dziecko nie było głodne. Przejściowo może się jednak zdarzyć, że mleka w piersiach jest mniej i dziecko się nie najada. Nie musisz jednak podawać dziecku butelki z mlekiem. Są skuteczne sposoby, by zwiększyć laktację. 1. Jak najczęściej karm piersią: mleka będzie więcej Karm dziecko zawsze, gdy jest głodne. Jak sprawdzić, czy się najada? Najedzony noworodek jest spokojny, śpi pomiędzy karmieniami, a jeśli płacze, to raczej ze zmęczenia lub bólu brzuszka. Noworodek, gdy jest głodny, otwiera buzię, szuka piersi, wpycha do buzi paluszek lub całą piąstkę. Jest niespokojny i płacze. 2. Połóż się z dzieckiem do łóżka i podawaj pierś, gdy chce ssać Nie musisz liczyć, ile razy karmisz dziecko, tak jak nie liczysz, ile razy je całujesz. Ilość karmień piersią noworodka nie może być jednak mniejsza niż 8 na dobę (na ogół jest ich więcej, nawet 10-12). Jeśli czujesz, że masz mało pokarmu, najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i podawaj mu pierś wtedy, gdy tylko chce ssać. To dobry sposób na szybie zwiększenie laktacji. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie 3. Karm piersią w nocy Jeśli chcesz zwiększyć laktację, karm noworodka przynajmniej raz w nocy. Nocne karmienia są ważne ze względu na duże stężenie prolaktyny we krwi (im wyższy poziom tego hormonu, tym więcej mleka w piersiach). 4. Pilnuj, by dziecko prawidłowo ssało pierś Pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. Gdy ssie, słyszysz charakterystyczne postękiwanie (to odgłos połykania mleka). Jeśli słyszysz cmokanie, to znaczy, że dziecko chwyciło pierś zbyt płytko. Nie wyssie wtedy całego mleka z piersi. Przerwij karmienie piersią i jeszcze raz prawidłowo przystaw dziecko do piersi. 5. Nie spiesz się podczas karmienia piersią Niektóre dzieci opróżniają pierś w 10...