Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Pokarm kobiecy zawiera wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Poza tym, jeśli do tej pory karmiłaś malucha tylko i wyłącznie piersią, sama doskonale wiesz, jaka to wygoda – nie trzeba podgrzewać mleka, sterylizować butelek ani smoczków. To także gwarancja idealnego składu pokarmu. Jeśli jednak na horyzoncie pojawia się butelka – podpowiadamy, co musisz wiedzieć, aby również spać spokojnie!

Reklama

1. Wybór butelki

Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych kształtach i pojemnościach. W pierwszej kolejności jednak zastanów się, czy wolisz postawić na szklane (łatwiej je utrzymać w czystości i są trwalsze) czy może plastikowe (te z kolei są lżejsze i nietłukące). Dziecko powyżej 6. miesiąca życia zjadać powinno jednorazowo około 180 ml mleka, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem będzie butelka o pojemności 250 ml.
Nieodłącznym elementem butelki jest smoczek. Mamy do wyboru smoczki w różnych kształtach, między innymi te z okrągłą główką pozwalającą regulować wlot powietrza (zapobiegają atakom kolki) oraz anatomiczne, przypominające kształtem brodawkę sutkową – umocowane na szerokiej podstawie. Kluczem jest dopasowanie smoczka do kształtu jamy ustnej dziecka, jego aktualnych potrzeb (np. smoczki antykolkowe czy ortodontyczne) oraz wieku – w zależności od tego zmienia się ilość dziurek, a co za tym idzie – tempo przepływu mleka. Pamiętaj również, że do wyboru są smoczki kauczukowe oraz silikonowe. Te pierwsze (w odcieniu bardziej brązowe) są bardziej elastyczne, jednak szybciej się zużywają. Drugie (bezbarwne) są nieco bardziej trwałe i twardsze – lepiej sprawdzą się przy karmieniu mieszanym, gdyż maluch ssąc wkłada to więcej wysiłku, podobnie jak przy piersi mamy.

2. Rodzaj mieszanki

Zanim sięgniesz po mleko modyfikowane, skonsultuj swój wybór z pediatrą. Lekarz dopasuje mleko do wieku dziecka oraz jego potrzeb rozwojowych.
Każdy z producentów mleka zamieszcza na opakowaniu informacje dotyczące przechowywania oraz terminu przydatności mleka do spożycia. Dla bezpieczeństwa zawsze powinno się przestrzegać tych wskazówek. W przypadku mlek zwyczaj należy zużyć je w przeciągu około 2-4 tygodni. Różny może być termin przydatności w zależności od tego, czy kupujesz produkt w puszce, czy może w kartonowym opakowaniu – zwróć na to uwagę.

3. Przechowywanie mleka

Nie zaleca się przesypywania mieszanki do innych opakowań – to oryginalne jest gwarancją należytej czystości mleka. Na puszce czy pudełku również znajdują się informacje dotyczące dawkowania oraz terminu przydatności mleka. Jeśli jednak zdecydujesz się trzymać je np. w specjalnej puszce, pamiętaj, aby nie dosypywać mleka, kiedy poprzednia partia jest jeszcze na dnie – zużyj jedno opakowanie i dopiero wówczas otwieraj kolejne. Nie zapominaj również, żeby każdorazowo szczelnie zamykać opakowanie.
Mieszankę przechowuj w suchym, zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej – nie ma potrzeby przechowywania mleka w proszku w lodówce. Uważaj jednak na bliskość źródeł ciepła i wilgoci, takich jak piekarnik czy czajnik.
Podsumowując: jeśli chodzi o przechowywanie i przygotowywanie mieszanki, to zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta na etykiecie produktu.

4. Odpowiednia woda

Do przygotowania mleka dla dziecka używaj wody przegotowanej, najlepiej niskozmineralizowanej lub źródlanej wody mineralnej. Doprowadź wodę do wrzenia, po czym ostudź do 37°C. Unikaj podgrzewania jej w mikrofalówce, istnieje zagrożenie, że część mleka będzie gorąca a inna zimna.
Dokładnie odmierzoną ilość mieszanki przygotuj zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

Zobacz także

5. Przygotowanie mleka

Mleko przygotowuj zawsze bezpośrednio przed podaniem dziecku. Niewykorzystaną część mleka wylej – już po pół godzinie mogą zacząć mnożyć się w nim bakterie!
Przed podaniem dziecku upewnij się, że mleko nie jest za gorące – powinno być po prostu ciepłe. Idealna temperatura mieszanki to około 36 stopni Celsjusza. Żeby mieć pewność, że nie jest za ciepła, wystarczy skontrolować temperaturę umieszczając kilka kropel gotowego mleka na nadgarstku.

6. Pozycja do karmienia

Podczas karmienia ma być wygodnie zarówno tobie, jak i dziecku. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to aby podczas podawania mleka główka dziecka była nieco wyżej niż reszta ciała. Jednocześnie trzymaj butelkę tak, by smoczek był całkowicie wypełniony pokarmem. Dzięki temu maluchowi może być łatwiej unikać połykania wraz z mlekiem powietrza, które mogłoby się gromadzić w jelitach i wywoływać bóle brzuszka i kolkę.
Po karmieniu zadbaj o to, żeby dziecku się odbiło – przytul malucha w pionie, oprzyj jego główkę na twoim ramieniu i delikatnie poklep lub pomasuj po pleckach. To może pomóc maleństwu pozbyć się ewentualnego połkniętego wraz z mlekiem powietrza.
Pamiętaj: nigdy nie zostawiaj dziecka samego kiedy je, może to grozić zadławieniem! Nie pozwalaj mu również zasypiać z butelką w buzi – to często prowadzi do próchnicy butelkowej.

Adobe Stock

7. Pory karmienia

W przypadku karmienia mieszanką mleka modyfikowanego starszego niemowlaka nie obowiązuje zasada karmienia na żądanie. Dziecko powinno jednak otrzymywać określoną ilość mleka – kontrolując porcje oraz częstotliwość karmień nie dopuścisz do przekarmienia lub podania zbyt małej ilości mleka. Dzieci mają jednak różne potrzeby i porcjowanie warto skonsultować z pediatrą.

8. Higiena i sterylizacja

Butelki i smoczki myj bezpośrednio przed i po każdym użyciu. Dodatkowo butelkę, smoczek i nakrętkę trzeba wygotować. Do mycia używaj delikatnych detergentów i oddzielnych gąbeczek czy szczotek. Jeżeli na smoczkach i butelkach zauważysz ślady zniszczenia – wymień je na nowe.
Ważne: nie zapomnij o sterylizacji również wtedy, gdy masz użyć nową butelkę i smoczek po raz pierwszy.

9. Nie jesteś złą mamą!

Choć rzeczywiście mleko z piersi jest najlepszym pokarmem dla dziecka, zdarza się, że z różnych powodów możesz nie móc karmić malucha naturalnie. To nie oznacza, że postępujesz niewłaściwie. Dziecko oprócz pokarmu potrzebuje także miłości, czułości i wspólnego czasu. Tego z pewnością ma pod dostatkiem!
Maluch w ramionach mamy jest spokojny i szczęśliwy. Kontakt fizyczny obok metody odżywiania mogą pomóc w zdrowym rozwoju maluszka. Karmiąc staraj się nie patrzeć w telefon, tylko przytulaj malca, pozwól mu czuć twoje ciepło i słyszeć bicie twojego serca. Takie chwile z maluchem są dobre dla niego i przyjemne dla ciebie.

Artykuł powstał z udziałem marki NAN 2
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt.

Ważna informacja:
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

Dołącz do naszej społeczności mam na Facebooku #MamaBezPorównania - MTJ. Tu się nie porównujemy, nie oceniamy, nie wstydzimy przyznawać do potknięć. Jesteśmy sobą i właśnie takie jesteśmy najlepsze. Czekamy na ciebie!

Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania

#mamabezporównania mamotoja.pl
mamotoja.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama