Na pierwszy rzut oka nie ma nic prostszego: wystarczy zalać porcję mlecznego proszku ciepłą wodą, wymieszać i gotowe.Ale w praktyce okazuje się, że podczas karmienia butelką czyha na ciebie mnóstwo pułapek. Oto nasz ranking najczęstszych błędów.

Reklama

1. Poszerzanie dziurki w smoczku

To prawda, dzięki dużej dziurce mleko wypływa szybko i karmienie trwa tylko chwilę. Ale karmione takim „ulepszonym” smoczkiem dziecko może nie nadążać z połykaniem i się zakrztusić. W dodatku niemowlę podczas takiego karmienia połyka mnóstwo powietrza, a to kończy się bólem brzuszka, kolką i płaczem.

Sprawdź 11 przyczyn płaczu niemowlaka.

2. Usypianie przy butelce

Ssąc ciepłe mleczko, dziecko szybko zasypia, ale potem bakterie w jego buzi mają używanie! Pozostałe na zębach i języku resztki mleka zmieniają się w kwas, który powoduje próchnicę. Łatwo wtedy o kłopoty, bo w nocy zmniejsza się ilość śliny, hamującej rozwój bakterii.

Na szczęście można zaradzić tzw. próchnicy butelkowej, myjąc po karmieniu ząbki dziecka albo przecierając dziąsła gazą zmoczoną w przegotowanej wodzie. Jeśli dziecko nie może zasnąć bez ssania, zamiast butelki podaj mu smoczek.

3. Przekarmianie dziecka

Gdy tylko dziecko zapłacze, już czekasz z pełną butelką? Owszem, dziecko powinno być karmione na żądanie, ale nie każdy płacz oznacza głód. Czasem chce się przytulić, ma ochotę na drzemkę lub boli je brzuszek, a wtedy dodatkowa porcja mleka może tylko pogorszyć sytuację. Maluszek powinien wypijać mniej więcej tyle mleka, ile przewiduje schemat żywienia opracowany przez IMiD:

Zobacz także
  • w 1. miesiącu – 7 razy po 90––110 ml,
  • w 2. – 6 razy po 110––130 ml,
  • w 3. – 6 razy po 130 ml,
  • w 4. – 6 razy po 150 ml,
  • w 5.–6. – 4 razy po 180 ml,
  • w 7.–9. – 4 razy po 180–200 ml,
  • a w 10.–12. – 3 razy po 180–220 ml).

Wielkość poszczególnych porcji może różnić się w ciągu doby o 30–40 ml.

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka - testy i opinie

4. Karmienie dziecka podczas płaczu

Zamiast „zatykać” płaczące dziecko butelką, lepiej najpierw spróbuj innych metod: ponoś je chwilkę albo daj mu possać smoczek. Kiedy zapłakany niemowlak zacznie gwałtownie pić podane mu mleko, łatwo może się zachłysnąć.

5. Zagęszczanie mieszanki

Przygotowuj mieszankę ściśle według instrukcji na opakowaniu. Zagęszczanie dodatkową łyżeczką proszku jest niekorzystne dla dziecka, bo za duża ilość białka i składników mineralnych może wywołać np. kłopoty z brzuszkiem lub nerkami.

Uchroń dziecko przed otyłością - 9 rad dla rodziców niemowlaka.

Nasz ekspert doradza, po czym poznać dobrą butelkę do karmienia dziecka:

[CMS_PAGE_BREAK]

6. Rozcieńczanie mleka

Wsypywanie za małej ilości proszku jest niewskazane, nawet w diecie małych grubasków. Rzadka mieszanka może sprawić, że dziecko będzie miało niedobory witamin, składników mineralnych i przestanie się prawidłowo rozwijać.

7. Zostawianie mleka na potem

Mały niejadek wypił tylko połowę porcji? Lepiej nie zostawiaj niedopitego mleka na kolejne karmienie. Wraz ze śliną dziecka mogły dostać się do butelki bakterie, które mogą wywołać biegunkę.

Poznaj 10 przyczyn braku apetytu u dzieci.

8. Używanie wody z kranu

Do przygotowania mieszanki używaj wody butelkowanej, niskozmineralizowanej (poniżej 500 mg składników mineralnych/l) najlepiej z rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka. Koniecznie ją przegotuj, nim zrobisz na niej mleko.

9. Karmienie leżącego dziecka

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

jak zapobiec zakrztuszeniu się dziecka Czytaj więcej

To może grozić nie tylko zachłyśnięciem się (kiedy pokarm cofnie się z żołądka do przełyku), ale też np. zapaleniem ucha. Kiedy dziecko pije mleko, jego głowa powinna znajdować się wyżej niż klatka piersiowa. Najlepiej, jeśli podczas karmienia maluch będzie ułożony w twoich ramionach (to bezpieczne i bardzo przyjemne!).

10. Poddawanie się wyrzutom sumienia

Tak, tak – to jest jedna z największych pułapek związanych z karmieniem butelką! Bez względu na to, dlaczego nie karmisz dziecka naturalnie, nie obwiniaj się o to. Współczesne mieszanki mają skład zbliżony do kobiecego pokarmu i umożliwiają prawidłowy rozwój dziecka. Pamiętaj: dziecko potrzebuje przede wszystkim twojej czułości, a możesz mu ją dać nawet bez przystawiania do piersi.

Jak dobrać mleko dla dziecka

Skład mieszanki modyfikowanej powinien być dostosowany do wieku dziecka i jego potrzeb. Dla dziecka, które nie skończyło jeszcze pół roku, wybierz mleko z cyfrą 1 na opakowaniu. Dziecko między 6. a 12. miesiącem życia powinno pić mieszankę oznaczoną cyfrą 2. A gdy skończy roczek, możecie przejść na mieszankę z cyfrą 3 lub oznaczeniem „junior”.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

Zobacz też: a href="http://bangla.babyonline.pl/dzieci/artykuly-spozywcze-napoje/mleka-modyfikowane-c194.htm">Mleka modyfikowane dla dzieci - ranking

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama