
Bywa, że dziecko pręży się przy piersi, krztusi mlekiem i odpycha od ciebie z całej siły. Albo odwrotnie: w ogóle nie daje się „odłączyć” od cycusia. Powodem tych kłopotów często są wpadki, z których mama nie zdaje sobie w ogóle sprawy. Na szczęście wiele da się zmienić!
Podawanie piersi, kiedy tylko dziecko zapłacze
Płacz nie zawsze jest spowodowany głodem. W ten sposób niemowlak mówi ci też o wielu innych rzeczach, które mu się nie podobają: ma mokro, jest mu niewygodnie, boli go brzuszek, bo napił się za dużo mleczka... A może wcale nie chce jeść, tylko chciałby się trochę przytulić do mamy? Podejdź do niego, weź go na ręce, sprawdź, co się dzieje. Bo gdy ciebie boli brzuch, też nie masz ochoty na jedzenie.
Zobacz najlepsze pozycje do karmienia piersią.
Obwinianie się za kłopoty z karmieniem piersią
Czasem może myślisz, że twoje mleko jest słabej jakości lub że nawet dziecku szkodzi. To nieprawda! Jeśli niemowlę wierci się i popłakuje, to nie znaczy, że cię nie kocha albo że masz „zwarzone” mleko. Może po prostu boli je brzuszek? Uspokój malucha, pogłaszcz po brzuszku, ponoś chwilę na rękach, uśmiechnij się do niego. Gdy przestanie się złościć, zaproponuj pierś. Zwróć również uwagę na to, co jesz: może w twoim menu jest coś, co maluchowi szkodzi? Na liście podejrzanych są przede wszystkim: kawa, herbata i wszelkie dania smażone.
Opijanie się mlekiem i bawarką
Między bajki włóż przesąd, że bawarka wzmaga laktację. Mleko i nabiał są potrzebne, ale we wszystkim konieczny jest umiar. Wystarczą 2 szklanki mleka dziennie albo – według twoich upodobań – jogurt, 2–3 plasterki żółtego sera, kubeczek twarożku. Za duża ilość nabiału może u wrażliwego niemowlaka spowodować objawy alergii lub nietolerancji. A tobie pokarmu wcale nie przybędzie!
Podawanie dziecku wody z glukozą
Woda z glukozą jest całkowicie bezwartościowa (szczególnie jeśli porównasz ją ze skarbami, które znajdują się w twoim pokarmie). Jeśli myślisz, że dziecku chce się pić, po prostu podaj mu pierś. Na początku każdego karmienia mleko jest bardziej wodniste, wspaniale więc zaspokaja pragnienie.
Picie bez przerwy herbatek na laktację
Anyż, koper włoski, czarnuszka – te zioła rzeczywiście wspomagają laktację. Nie pij jednak więcej niż 3 filiżanki herbatek dziennie, i to tylko wtedy, jeśli naprawdę czujesz, że mleka masz mniej. Zioła mlekopędne pite zbyt długo po prostu przestają działać, a czasem mogą wywołać u dziecka kłopoty z brzuszkiem.

Droga Redakcjo! Dominika ma miesiąc. Karmię ją na żądanie, ale pod koniec dnia czuję, że brakuje mi już mleka. Córeczka ssie z obydwu piersi, ale potem płacze. Sądzę, że się nie najada, gdyż w nocy budzi się co dwie godziny i ssie. Nie chcę rezygnować z karmienia piersią, ale chciałabym wieczorem czymś ją dokarmić, żeby przespała kilka godzin. Tylko czym? Agnieszka Zdarza się, że karmiąca mama – tak jak Agnieszka – rano ma dużo mleka, niestety wieczorem zaczyna go brakować. Przyczyna? Wahania poziomu prolaktyny – hormonu, od którego zależy ilość wydzielanego pokarmu. W nocy jest go sporo, w dzień – znacznie mniej. Szczególnie wieczorem, kiedy jesteś zmęczona. Dlatego mogą zdarzać się sytuacje, że malec przed snem nie najada się i potem w nocy budzi się głodny. Ty nie dosypiasz, w dzień jesteś zmęczona, co powoduje, że mleka nie jest za wiele. Jak przerwać to błędne koło i nakarmić malca, by spokojnie przespał chociaż część nocy? Najlepsza butelka dla niemowlaka - sprawdź opinie! Mleko z piersi Idealnie byłoby w pierwszych miesiącach życia nie podawać maluszkowi żadnych sztucznych mieszanek. Spróbuj w ciągu dnia odciągnąć trochę własnego mleka, by dodać je do wieczornego posiłku. Zacznij po porannym karmieniu , kiedy mleka jest najwięcej. Odciągnij najpierw z piersi, którą ssało dziecko, a potem jeszcze trochę z drugiej. Tak samo rób po kolejnych karmieniach. Wieczorem będziesz miała w ten sposób kilkadziesiąt mililitrów mleczka. Spróbuj też zwiększyć laktację. Jak to zrobić? W ciągu dnia podawaj dziecku pierś tak często, jak ono zechce ssać – nawet co godzinę. Sama pij herbatki laktacyjne: trzy razy dziennie po filiżance naparu z anyżku , kopru włoskiego lub specjalnej gotowej mieszanki ziół mlekopędnych (kupisz w aptece lub sklepie z akcesoriami dla niemowląt). Po kąpieli nakarm maluszka tak...

Na różnym etapie rozwoju dziecka mogą pojawić się różne problemy, które sprawiają, że maluch nie chce ssać piersi. Przyczyny kłopotów ze ssaniem mogą być zewnętrzne lub może mieć je samo dziecko. Na szczęście z wszystkimi najczęściej można sobie poradzić samodzielnie lub z pomocą położnej, doradcy laktacyjnego albo pediatry. Spis treści: Karmienie piersią, gdy dziecko nie chce ssać Dlaczego noworodek nie chce ssać Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi Karmienie piersią, gdy dziecko nie chce ssać Jeśli masz wrażenie, że twoje dziecko nie chce ssać piersi, nie zrażaj się . Po prostu konsekwentnie je do niej przystawiaj. Jeśli maluszek jest głodny, będzie z zapałem chwytać sutek, a jeśli głodny nie jest, odmówi ssania albo possie chwilę, aby się pocieszyć lub uspokoić. Wiele świeżo upieczonych mam, które urodziły pierwsze dziecko, ma wiele wątpliwości dotyczących karmienia: czy dziecko się najada, czy właściwie chwyta sutek, dlaczego czasami nie chce ssać piersi. Trzeba dać sobie czas, poznać się z dzieckiem i nauczyć rozpoznawać jego potrzeby . Nie należy się denerwować, zwłaszcza w momencie przystawiania niemowlęcia do piersi. Weź więc głęboki oddech i poznaj przyczyny, dla których najczęściej dziecko nie chce ssać piersi. Dlaczego noworodek nie chce ssać Zdarza się, że noworodek ma osłabiony odruch ssania albo nieprawidłowości w budowie jamy ustnej (np. za krótkie wędzidełko), które uniemożliwiają mu skuteczne ssanie. Jeśli noworodek mimo usilnych prób przyssania się do piersi, nie potrafi tego zrobić, trzeba skonsultować się z położną środowiskową, doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Specjalista obejrzy jamę ustną dziecka, zbada, czy odruch ssania jest prawidłowy i w razie potrzeby podpowie, jak radzić sobie z karmieniem maluszka. Poniżej inne, najczęstsze przyczyny, dla których noworodek nie chce ssać....

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....