
Bywa, że dziecko pręży się przy piersi, krztusi mlekiem i odpycha od ciebie z całej siły. Albo odwrotnie: w ogóle nie daje się „odłączyć” od cycusia. Powodem tych kłopotów często są wpadki, z których mama nie zdaje sobie w ogóle sprawy. Na szczęście wiele da się zmienić!
Podawanie piersi, kiedy tylko dziecko zapłacze
Płacz nie zawsze jest spowodowany głodem. W ten sposób niemowlak mówi ci też o wielu innych rzeczach, które mu się nie podobają: ma mokro, jest mu niewygodnie, boli go brzuszek, bo napił się za dużo mleczka... A może wcale nie chce jeść, tylko chciałby się trochę przytulić do mamy? Podejdź do niego, weź go na ręce, sprawdź, co się dzieje. Bo gdy ciebie boli brzuch, też nie masz ochoty na jedzenie.
Zobacz najlepsze pozycje do karmienia piersią.
Obwinianie się za kłopoty z karmieniem piersią
Czasem może myślisz, że twoje mleko jest słabej jakości lub że nawet dziecku szkodzi. To nieprawda! Jeśli niemowlę wierci się i popłakuje, to nie znaczy, że cię nie kocha albo że masz „zwarzone” mleko. Może po prostu boli je brzuszek? Uspokój malucha, pogłaszcz po brzuszku, ponoś chwilę na rękach, uśmiechnij się do niego. Gdy przestanie się złościć, zaproponuj pierś. Zwróć również uwagę na to, co jesz: może w twoim menu jest coś, co maluchowi szkodzi? Na liście podejrzanych są przede wszystkim: kawa, herbata i wszelkie dania smażone.
Opijanie się mlekiem i bawarką
Między bajki włóż przesąd, że bawarka wzmaga laktację. Mleko i nabiał są potrzebne, ale we wszystkim konieczny jest umiar. Wystarczą 2 szklanki mleka dziennie albo – według twoich upodobań – jogurt, 2–3 plasterki żółtego sera, kubeczek twarożku. Za duża ilość nabiału może u wrażliwego niemowlaka spowodować objawy alergii lub nietolerancji. A tobie pokarmu wcale nie przybędzie!
Podawanie dziecku wody z glukozą
Woda z glukozą jest całkowicie bezwartościowa (szczególnie jeśli porównasz ją ze skarbami, które znajdują się w twoim pokarmie). Jeśli myślisz, że dziecku chce się pić, po prostu podaj mu pierś. Na początku każdego karmienia mleko jest bardziej wodniste, wspaniale więc zaspokaja pragnienie.
Picie bez przerwy herbatek na laktację
Anyż, koper włoski, czarnuszka – te zioła rzeczywiście wspomagają laktację. Nie pij jednak więcej niż 3 filiżanki herbatek dziennie, i to tylko wtedy, jeśli naprawdę czujesz, że mleka masz mniej. Zioła mlekopędne pite zbyt długo po prostu przestają działać, a czasem mogą wywołać u dziecka kłopoty z brzuszkiem.