Reklama

Anemia to stosunkowo częsta dolegliwość u kobiety po porodzie albo u niemowlęcia (szczególnie urodzonego przedwcześnie). Nigdy nie jest przeciwwskazaniem dla karmienia piersią, ważne jednak będzie odpowiednie leczenie.

Reklama

Karmienie piersią a anemia u karmiącej mamy

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Co to za choroba? Diagnoza online Czytaj więcej

Pierwszymi oznakami anemii u karmiącej mamy mogą być ciągłe, przemożne zmęczenie, bladość albo brak apetytu. Jeśli zauważasz u siebie te objawy, warto na wszelki wypadek zrobić badanie krwi.

Anemia może być wynikiem ubogiej diety albo znacznej utraty krwi podczas porodu i połogu. Wbrew obawom karmiących mam anemia nie jest jednak przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Trzeba za to ją leczyć, aby nie dopuścić do pogłębiania się niedoborów żelaza w organizmie i wskutek tego do niedoboru żelaza w pokarmie.

Jak leczyć anemię u mamy podczas karmienia piersią?

Leczenie warto zacząć od zmian w diecie. Szczególnie ważne jest jedzenie czerwonego mięsa (wołowiny, cielęciny), bo zawarte w nim żelazo hemowe jest najlepiej przyswajane przez ludzki organizm. Konieczne będzie też wzbogacenie diety w produkty zawierające wit. C (ułatwia przyswajanie żelaza). Sama dieta nie wystarczy. Karmiąca mama może bez obaw przyjmować preparaty z żelazem, jednak jeśli u dziecka pojawią się zaparcia, trzeba poprosić lekarza o zmianę preparatu.

Karmienie piersią a anemia u dziecka

Mleko kobiece zawiera świetnie przyswajalne żelazo, ale w niewielkich ilościach, dlatego mniej więcej w czwartym miesiącu życia dziecka u niektórych dzieci zaczyna go brakować (do tego czasu maleństwo wyczerpie zapasy tego pierwiastka, zgromadzone jeszcze przed narodzinami).

Jak leczyć anemię u dziecka podczas karmienia piersią?

Anemia u dziecka karmionego piersią nie oznacza jednak konieczności przejścia na mieszankę modyfikowaną, sztucznie wzbogacaną żelazem. O wiele lepszym wyjściem będzie kontynuowanie karmienia piersią i suplementacja żelaza w kropelkach przepisanych przez pediatrę.

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Reklama
Reklama
Reklama