Karmiąca mama wraca do pracy - najczęstsze dylematy
Na najczęściej zadawane pytania odpowiada lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny.
- Redakcja Babyonline.pl
Jeszcze karmisz dziecko piersią, a za chwilę wracasz do pracy i zastanawiasz się, czy da się to sprawnie połączyć? Na najczęściej zadawane pytania odpowiada lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny.
Ile pokarmu muszę odciągnąć, by wystarczyło na następny dzień?
Trudno tu podać konkretną ilość w mililitrach (każda jest ważna). Przede wszystkim odciąganie pokarmu powinno się odbywać w pracy, np. co 3-4 godziny. Jego rytm powinien być zgodny z tym, jak często wcześniej przystawiałaś dziecko do piersi. Kiedy jesteś w domu, karm malucha piersią. Jeśli odciągniętego mleka nie wystarcza, w piątym miesiącu jedno karmienie możesz zastąpić posiłkiem bezmlecznym, np. kaszką bezglutenową, zupką, przecierem z jabłek. W szóstym i siódmym miesiącu mogą to już być dwa posiłki.
Polecamy: 6. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku
Zobacz także: 7. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku
Co najpierw wprowadzać do diety – zupkę, kaszkę czy posiłek owocowy?
Korzystnie jest podawać jako pierwszy dodatkowy posiłek zupkę, a dopiero potem kaszkę lub przecier owocowy, by dziecko na początku nie przyzwyczajało się do słodkiego smaku.
Jaką zupkę podać maluchowi?
Może być gotowa – ze słoiczka, możesz też ugotować zupkę samodzielnie (tego samego dnia). Pierwsza zupka powinna być dwuskładnikowa, np. z marchewki i ziemniaka z dodatkiem łyżeczki oliwy lub świeżego masła oraz dwóch łyżeczek kleiku ryżowego. Podaj ją w porze obiadowej, jako trzeci posiłek w ciągu dnia. Jeśli niemowlę zaakceptuje jej smak, po dwóch tygodniach dodaj do niej pietruszkę, a w następnym miesiącu dwie łyżeczki osobno gotowanego mięsa.
Pierwszą zupkę (2-3 łyżeczki) podaj dziecku na kilka dni przed powrotem do pracy. Potem niania powinna przygotowywać porcję ok. 120-150 g. Jeśli dziecko nie będzie chciało jeść zupy jarzynowej, jako posiłek dodatkowy może dostać kaszkę.
Polecamy: 20 przepisów na zupki dla niemowlaka - do druku
Czy jedzenia z butelki lub łyżeczką uczyć dziecko, zanim wrócę do pracy?
Nie ma takiej potrzeby. Jeśli jednak niania zostająca z dzieckiem niepokoi się, że nie da sobie rady, najwyżej dzień lub dwa przed powrotem do pracy możecie razem spróbować nauczyć dziecko jedzenia twojego pokarmu w ten sposób. Ty powinnaś kojarzyć się maluchowi przede wszystkim z karmieniem piersią.
Jak karmić dziecko w weekendy?
Najlepiej, by pięciomiesięczne dziecko było wtedy karmione wyłącznie piersią. Jeśli jednak pokarmu nie starcza, a niemowlę w ciągu tygodnia je już posiłek dodatkowy, powinien go dostawać również w weekend. Dziecko może zjeść zupkę lub kaszkę po ssaniu piersi. W dni wolne od pracy nie ograniczaj przystawiania do piersi – niech maleństwo cieszy się ssaniem i twoją bliskością.
Jak podawać dziecku odciągnięte mleko – łyżeczką czy butelką?
Im mniejsze dziecko, tym lepiej używać łyżeczki, bo jedzenie przez smoczek zaburza mechanizm ssania piersi. Idealna powinna być plastikowa i wyprofilowana. Często jednak babcie lub opiekunki boją się podawać tak małemu dziecku pokarm łyżeczką – w takiej sytuacji oczywiście można używać butelki.
Czy jeśli pokarmu nie starcza, można go mieszać z kaszką?
Tak. W takim wypadku jeden posiłek może stanowić twój pokarm z dodatkiem jednoskładnikowej, bezglutenowej kaszki, np. ryżowej lub kukurydzianej (informacje, w jakiej proporcji ją dodać, znajdziesz na opakowaniu).
Przeczytaj na polki.pl: Mama wraca do pracy