Karmienie piersią
Fotolia
Karmienie

Karmiąc dziecko piersią dostarczasz mu miliardy bezcennych komórek macierzystych

Komórki macierzyste zawarte w mleku mamy, to bezcenny prezent podarowany dziecku na całe życie. O dobroczynnych wartościach przekazywanych z mlekiem mamy mówi doktor Maria Wilińska, kierownik Oddziału Neonatologii SPSK im. prof. Orłowskiego CMKP.

Mleko mamy - magiczny płyn, który od lat wzbudza zainteresowanie wielu badaczy, a lekarze na każdym kroku podkreślają jego bezcenne właściwości dla dziecka. Nie da się go zastąpić żadną inną mieszanką, bo jest nie do podrobienia, chociaż w 90 procentach składa się z wody. Pozostałe 10 procent to białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Najnowsze badania pokazują, że w mleku mamy znajdują się komórki macierzyste, działające jak wewnętrzny system naprawczy w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Dlaczego kobiecy pokarm jest bezcenny?

Tłuszcze zawarte w kobiecym mleku (około 5 procent) dostarczają dziecku energii oraz biorą udział w procesie rozwoju mózgu. Węglowodany (ok. 7 procent), głównie laktoza, poza dostarczaniem energii, kształtuje florę bakteryjną przewodu pokarmowego dziecka. Białko natomiast reguluje procesy biochemiczne w organizmie, w tym reguluje gospodarkę hormonalną. Pozostałe 0,2 procent to składniki mineralne i witaminy: sód, potas, wapń, magnez i inne, poza witaminą K, którą trzeba suplementować w pierwszym miesiącu życia dziecka. Mleko kobiece dodatkowo zawiera specjalne enzymy, które pomagają w trawieniu mleka.
Bardzo ważnym składnikiem pokarmu kobiecego są tzw. czynniki wzrostowe: – Są to substancje obecne wyłącznie w mleku kobiecym, nie ma ich w żadnej innej mieszance i mleku sztucznym, czyli pochodzącym z mleka krowiego. Czynniki wzrostowe sterują rozwojem organizmu w życiu płodowym i powodują, że organizm różnicuje się w różnorodne tkanki i narządy. Potem w pokarmie kobiecym czynniki te są ważne dla rozwoju i wzrastania noworodka głównie wcześniaków i powodują, że ten niedojrzały organizm nadal się rozwija po urodzeniu, korzystając właśnie z tych czynników wzrostowych, które pomagają w rozwoju mózgu, komórek mięśniowych, komórek tkanki łącznej, różnych narządów i układów – mówi dr Maria Wilińska, kierownik Oddziału Neonatologii SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP.

Polecamy: Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne 

Jakie korzyści czerpie noworodek karmiony mlekiem mamy?

Dzieci od urodzenia karmione mlekiem mamy, unikają w okresie noworodkowym wielu chorób infekcyjnych. Dzieje się tak za sprawą niezwykle cennych wartości odżywczych zawartych w mleku mamy. Ostatnio przeprowadzone badania Foteini Hassiotou z Uniwersytetu Zachodniej Australii udowodniły, że mleko mamy zawiera komórki macierzyste, które przenikają do krwiobiegu, a następnie do konkretnych narządów, gdzie przekształcają się w inne komórki, np. neurony. Dziennie dziecko przyjmuje miliardy takich komórek.
Niemowlęta karmione piersią rzadziej chorują w okresie noworodkowym i rzadziej łapią infekcje, zaś w późniejszych latach unikają chorób przewodu pokarmowego, cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, a także chorób nowotworowych.
– Stan zdrowia dzieci karmionych pokarmem kobiecym w okresie wczesnego dzieciństwa jest lepszy i te korzyści rozwijają się na cały okres życia człowieka. Nie tylko w okresie noworodkowym i niemowlęcym, ale również w wieku dorosłym. Może warto też wspomnieć, że korzyści z karmienia odnoszą również mamy tych dzieci, a więc kobiety karmiące. Zmniejsza się ryzyko zachorowań na raka piersi, w ogóle na chorobę nowotworową. Kobiety te unikają również chorób układu kostnego, a więc osteoporozy w życiu dorosłym. Stąd ważna jest długotrwała laktacja dla zdrowia i życia mam tych dzieci, co jest dla nas niemniej ważne od zdrowia dzieci – mówi dr Maria Wilińska.

Polecamy: WHO potwierdza: karmienie piersią chroni przed rakiem 

Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią po polsku: bardzo zdrowe, superważne – i wciąż niepopularne
Dane o małej liczbie karmiących mam w Polsce smucą – ale nie szokują. Powiem więcej, bardziej szokowałoby mnie, gdyby ta liczba była większa. 

Fakt jest taki, że Polki karmią piersią za mało i za krótko – i właściwie trudno im się dziwić, bo karmiące mamy nie mają w Polsce praktycznie żadnego wsparcia. Jeśli chciałyby poznać korzyści z karmienia piersią – muszą szukać informacji na własną rękę, bo rzadko się zdarza, żeby w szpitalu mogły skorzystać z darmowej, rzetelnej porady laktacyjnej albo przeczytać wiarygodną broszurę o karmieniu piersią. Przed porodem jest jeszcze gorzej, bo ginekolodzy tematem karmienia piersią się nie zajmują (i być może dobrze, zważywszy na to, jak mało  niektórzy specjaliści o tym wiedzą).  –  Brakuje pomocy i wsparcia przy kryzysach laktacyjnych. Brakuje edukacji mam, które na własną rękę szukają odpowiedzi na wiele pytań, a przecież w tym pierwszym okresie po porodzie każda kobieta potrzebuje wiele wsparcia. Powinien być jej również zapewniony dostęp do wiedzy o karmieniu naturalnym – twierdzi Patrycja Sołtysik, prezes Fundacji Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca, promującej karmienie piersią.  Karmiąca mama jest zatem praktycznie pozostawiona sama sobie. Efekt? Już w 6. tygodniu po urodzeniu dziecka piersią karmi już mniej niż 50 procent kobiet w Polsce. Po roku – zaledwie co 10. mama, tymczasem według światowych standardów przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią, a następnie, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, warto zachować karmienie piersią do dwóch lat lub dłużej, jeśli tylko kobieta i dziecko tego chcą.  1-7 sierpnia – Światowy Tydzień Karmienia Piersią Początek sierpnia to dobry czas, aby głośno mówić o tym, jak wygląda – czy może lepiej – jak nie wygląda wsparcie karmiących mam: w dniach 1-7 sierpnia jest obchodzony Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Jego obchody – na szczęście z roku na rok...

Karmienie
Dlaczego warto karmić piersią?
Czy wiesz, że najlepszy posag, jaki możesz dać swojemu dziecku, to karmienie piersią? Nawet za dwadzieścia, trzydzieści czy pięćdziesiąt lat będzie to miało wpływ na jego zdrowie.

Matka przekazuje znacznie więcej noworodkowi niż miłość i składniki odżywcze: jej mleko chroni także dziecko przed wieloma chorobami. U niemowląt karmionych mlekiem matki rzadziej zdarzają się infekcje niż u tych, które są karmione mlekiem krowim czy odżywkami mlecznymi. I to nie dlatego, że mleko kobiece dostarczone dziecku bezpośrednio z piersi jest jałowe. Nawet jeśli niemowlęta otrzymują wysterylizowaną odżywkę mleczną, to i tak częściej niż niemowlęta karmione piersią cierpią z powodu zapaleń opon mózgowych, infekcji przewodu pokarmowego, uszu, dróg oddechowych i układu moczowego. Ochrona od pierwszych chwil życia Mleko ludzkie zawiera różne przeciwciała obronne, najwięcej jest w nim IgA, które ssącemu dziecku pomagają zwalczać chorobotwórcze mikroorganizmy. Likwidują one bakterie i alergeny, nie wywołując zapalenia. Inny składnik mleka matki – fibronektyna, podobnie jak przeciwciała IgA, zmniejsza zapalenie i wspomaga regenerację tkanek zniszczonych przez proces zapalny. Ponieważ w organizmie matki powstają przeciwciała wyłącznie przeciwko czynnikom patogennym znajdującym się w jej otoczeniu, dziecko otrzymuje ochronę przeciwko tym czynnikom infekcyjnym, z którymi może się spotkać. Przeciwciała dostarczone dziecku z mlekiem matki sprzyjają rozwojowi „dobrych bakterii” w jelicie malucha. Dzięki temu jest tam ich więcej niż bakterii szkodliwych. Pożyteczne są też obecne w mleku matki cukry, które ułatwiają eliminowanie chorobotwórczych bakterii przez organizm dziecka, stymulują rozwój korzystnej flory jelitowej i są niezbędnym elementem w rozwoju mózgu . W mleku kobiecym jest także dużo komórek immunologicznych, które zwalczają infekcje, pożerając bakterie i wirusy, oraz chronią przed alergią. Znajdujące się w mleku matczyne hormony także zapobiegają powstaniu u dziecka alergii i nietolerancji pokarmowej. Dzieci karmione piersią mają...

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Zdziwisz się, do czego można zastosować kobiecy pokarm
Ma służyć jako pokarm dla dziecka, ale czy wiedziałaś, że oprócz tego ma właściwości lecznicze, pielęgnacyjne i kulinarne? Czytaj o niezwykłym zastosowaniu mleka kobiecego.

Myślisz o nim, jako o pokarmie dla swojego dziecka, który dostarcza mu bezcennych dla zdrowia składników odżywczych. Ale mleko kobiece to nie tylko pokarm, to źródło szerokich zastosowań leczniczych, pielęgnacyjnych i kulinarnych. Lecznicze zastosowania kobiecego pokarmu Ból gardła i katar można pokonać stosując kobiece mleko. W przypadku bólu gardła wystarczy spożywać pół szklanki mleka na dobę i kilka razy dziennie płukać nim gardło. Katar zwalczymy, jeśli co kilka godzin będziemy aplikować po 2 krople mleka do każdej dziurki. Zapalenie spojówek , zarówno u niemowląt, dzieci i dorosłych można leczyć przy pomocy kobiecego pokarmu. Należy zakraplać po 2 krople czystym kroplomierzem, dwa razy dziennie. Infekcje ucha można zwalczyć zakraplając kroplomierzem dwa razy dziennie 3, 4 krople mleka kobiecego u wejścia kanału słuchowego. Odparzenia i ciemieniucha u niemowląt to częsty problem u noworodków. Kobiecy pokarm, dzięki właściwościom antyseptycznym i łagodzącym pielęgnuje i leczy ciemieniuchę , odparzenia, trądzik niemowlęcy , a także odpieluszkowe zapalenie skóry . Poranione brodawki w wyniku karmienia piersią są częstym problemem zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Dlatego zawsze po skończonym karmieniu należy wycisnąć dodatkowo kilka kropli i delikatnie rozsmarować na poranionej brodawce . To naturalny preparat, którego nie trzeba zmywać przed kolejnym karmieniem. Skaleczenia i zadrapania można posmarować mlekiem mamy, ponieważ obecne w nim przeciwciała IgA, zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów w miejscu skaleczenia i powodują, że rana szybciej się goi i nie szczypie. Ugryzienia i oparzenia często powodują swędzenie skóry . Wystarczy te miejsca posmarować mlekiem mamy, które złagodzi objawy swędzenia i przyspieszy gojenie. Opuchlizna , która powstała w wyniku ugryzienia , czy odczynu po szczepieniu może...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj