Karmienie piersią
Fotolia
Karmienie

WHO potwierdza: karmienie piersią chroni przed rakiem

Każdy ginekolog zada ci kiedyś pytanie: jak długo karmiłaś piersią. Światowa Organizacja Zdrowia w nowej wersji Kodeksu Walki z Rakiem podkreśla, że karmienie piersią chroni przed nowotworem piersi. Szkoda, że w Polsce tylko co 10. mama karmi wyłącznie piersią przez pół roku, jak zaleca WHO.

Od dawna było wiadomo, że karmienie piersią to korzyści nie tylko dla dziecka, ale także dla mamy. Jednak pierwszy raz Światowa Organizacja Zdrowia tak wyraźnie podkreśliła, jak ważne jest karmienie piersią w celu zapobiegania rakowi piersi.
W nowej wersji Kodeksu Walki z Rakiem mówi się już wyraźnie, że karmienie piersią jest wręcz standardem profilaktyki w nowotworach piersi.
Czytaj też: Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie

Karmienie piersią, ciąża i antykoncepcja

Coraz więcej kobiet choruje na raka piersi. Tak jest we wszystkich krajach cywilizowanych, także w Polsce. Zdaniem specjalistów, powody to:

  • coraz późniejsze zachodzenie w ciążę,
  • poprzestawanie na jednym dziecku,
  • rezygnacja z karmienia piersią,
  • stosowanie przez wiele lat pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny.

Rak piersi w dużej mierze jest nowotworem uwarunkowanym hormonalnie, dlatego są to najważniejsze czynniki ryzyka zachorowania.
Ryzyko zachorowania rośnie w przypadku otyłości (każde 5 kg nadwagi zwiększa ryzyko nowotworu piersi o 8 proc., ponieważ tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny – żeńskie hormony, których nadmiar zwiększa ryzyko raka piersi.
W Polsce na raka piersi zachoruje co 12. kobieta - mówią specjaliści. To ryzyko można zmniejszyć.

 

Jak długo karmić piersią, by zapobiec rakowi piersi

Nie można sprecyzować, jak długo karmić piersią, by zapobiec w przyszłości rozwinięciu się raka piersi. Im dłużej, tym lepiej. WHO zaleca, by dzieci były karmione wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku. Po skończeniu pół roku trzeba wprowadzać nowe pokarmy, ale nadal karmienie piersią powinno być podstawą diety niemowlęcia. Karmienie piersią warto kontynuować także w 2. roku życia.
Nie ma określonej granicy, jak długo karmić: tak długo, jak chcą tego dziecko i mama.
Im dłuższe karmienie piersią, tym mniejsze ryzyko zachorowania w przyszłości na raka piersi.
Czytaj też: Karm piersią na zdrowie

 

 

W Polsce karmienie piersią przegrywa z mieszankami

Chociaż ok. 97 proc kobiet zaczyna karmić piersią dziecko na oddziale noworodkowym, to większość z nich jeszcze w czasie pobytu na oddziale zaczyna dokarmiać dziecko mieszanką modyfikowaną. Niecałe 10 proc. karmi wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku.
Jednym z powodów, dlaczego tak się dzieje, jak podkreślają specjaliści, jest marketing producentów mlek dla niemowląt, podkreślających, że dzięki karmieniu mieszanką mleczną dziecko może również rozwijać się zdrowo. Producenci pomijają jednak zupełnie aspekt zdrowotny karmienia piersią dla kobiet. Być może opublikowanie nowej wersji Kodeksu Walki z Rakiem, w którym WHO wyraźnie mówi, że karmienie piersią jest profilaktyką raka piersi zwiększy świadomość mam, że nie jest wszystko jedno, czy karmią piersią, czy modyfikowaną mieszanką.
Czytaj: Gdzie szukać pomocy jeśli karmisz piersią

 

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Panthermedia
Mama
Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie: rak piersi się leczy
Angelina Jolie amputowała piersi z powodu ryzyka, że rozwinie się rak piersi. Choć tego typu operacje można wykonać też w Polsce, u większości kobiet nie są konieczne. Trzeba natomiast systematycznie badać piersi – i to już od 20. roku życia.

Chociaż ginekolodzy zalecają, by co miesiąc wykonywać samobadanie piersi , bardzo niewiele kobiet wykonuje to badanie. Efekt: większość nowotworów piersi w Polsce jest wykrywanych w znacznie późniejszych stadiach niż w krajach zachodniej Europy. Tymczasem guzek poniżej 1 cm bez przerzutów do węzłów chłonnych to 95 proc. szans na całkowite wyleczenie. Taki guzek można wyczuć podczas badania piersi . Dlaczego nie badamy piersi Większość kobiet nie bada piersi co miesiąc. Zwykle tłumaczymy to tak, że nie potrafimy tego robić. Wiele kobiet tłumaczy się też budową piersi ( mastopatia – w piersiach można wyczuć wiele guzków, nie są to jednak wcale guzki nowotworowe ). Ginekolodzy podkreślają, że jedyną radą jest poznanie swoich piersi.  Na raka piersi chorują zwykle kobiety po 55. roku życia, jednak zdarzają się też bardzo młode, nawet poniżej 20. roku życia. Przeczytaj:   Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi? Zachorowania na nowotwory piersi rosną Według statystyk, co 12. Polka w swoim życiu zachoruje na raka piersi. W krajach wysoko rozwiniętych jest coraz więcej zachorowań na raka piersi. Przyczynia się do tego rozwój cywilizacji. Optymistyczne jest to, że w ostatnich latach liczba zgonów nie rośnie tak szybko, jak liczba zachorowań. Przyczyną jest rozpoznawanie nowotworów na coraz wcześniejszym etapie i coraz lepsze leki na raka, tzw. leki celowane, w zależności od struktury genetycznej nowotworu. Rak piersi dziś nie jest wyrokiem, ważne jest to, by go wcześnie rozpoznać i zacząć leczenie. Jak zapobiec rakowi piersi Całkowicie zapobiec się nie da, można jednak zmniejszyć ryzyko. Bardzo ważne jest karmienie piersią : najlepiej jak najdłuższe. Coraz więcej mówi się też o unikaniu długotrwałego stosowania hormonalnej antykoncepcji (jest ona wręcz przeciwwskazana u kobiet z ryzykiem raka...

dziecko ssie pierś
Panthermedia
Karmienie
Karmienie piersią - 5 korzyści dla ciebie
Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka, lecz także dla mamy. Sprawdź, co zyskujesz, karmiąc naturalnie.

1. Dzięki naturalnemu karmieniu szybciej wracasz do formy po porodzie Oksytocyna, która wydziela się pod wpływem ssania dziecka, nie tylko pobudza wypływ mleka, ale też przyspiesza obkurczanie się macicy po porodzie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko poporodowych infekcji i nadmiernej utraty krwi. 2. Karmiąca mama lepiej się wysypia Bo kiedy malec budzi się czwarty raz w ciągu nocy, ani ty, ani twój mąż nie musicie zwlekać się z łóżka, aby przyrządzić kolejną butelkę z mieszanką modyfikowaną. Wystarczy, że na wpół śpiąco rozepniesz koszulę nocną, przystawisz dziecko i... na powrót zamkniesz oczy. Poznaj wygodne pozycje do karmienia i wybierz najlepszą dla siebie 3. Karmienie piersią chroni przed chorobami Karmiąc przynajmniej przez trzy miesiące, zmniejszasz o jedną czwartą ryzyko zachorowania w przyszłości na nowotwór jajnika i aż o połowę na raka piersi. Do tego karmienie piersią zapobiega osteoporozie, bo choć podczas karmienia z twojego organizmu są pobierane minerały (np. wapń), to po zakończeniu karmienia kości odbudowują się i są jeszcze mocniejsze niż wcześniej. 4. Dzięki karmieniu piersią oszczędzasz pieniądze I to podwójnie! Po pierwsze oszczędzasz na mieszankach modyfikowanych, butelkach, smoczku, podgrzewaczu, termoopakowaniu... Po drugie, dowiedziono, że maluch karmiony piersią rzadziej choruje, zatem rzadziej chodzisz z nim do lekarza i kupujesz mniej (drogich!) lekarstw. Jakie gadżety ułatwią ci karmienie piersią? 5. Prawo dla karmiącej mamy – karmisz: krócej pracujesz Karmiącej mamie ustawowo przysługują w pracy dwie półgodzinne przerwy na karmienie, które może połączyć w jedną godzinną i np. wychodzić wcześniej do domu. Warunek: musi pracować na umowę o pracę i być zatrudniona przynajmniej na 3/4 etatu.

Fotolia.pl
Karmienie
Szokujący raport: tylko 4 proc. Polek karmi piersią półroczne niemowlę
Jedynie 4 proc. Polek karmi swoje dzieci przez pierwsze pół roku wyłącznie piersią! Dlaczego tak się dzieje? – zobacz szokujący raport prof. Barbary Królak-Olejnik, kierownika Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Dlaczego tak krótko mamy karmią piersią? Okazało się, że prawie wszystkie mamy po porodzie rozpoczynają karmienie piersią . Jednak w dniu wypisu ze szpitala wyłącznie piersią karmiło 75 proc. wszystkich kobiet. W drugim miesiącu życia karmionych piersią było 58 proc. dzieci, w tym wyłącznie tylko 43,5 proc. W czwartym i szóstym miesiącu odsetki te wyniosły odpowiednio: 41 proc. i ok. 29 proc. oraz 38 proc. i 4 proc. Do końca 12 miesiąca życia karmionych piersią było zaledwie 17 proc. niemowląt.   Prof. Królak-Olejnik przypomniała, że mimo rekomendacji WHO dotyczących wyłącznego karmienia piersią do końca szóstego miesiąca życia dziecka wiele towarzystw naukowych, w tym Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, nadal zaleca wyłączne karmienie piersią do 4-6 miesiąca życia.  - Jednak większość przebadanych kobiet nie realizowała nawet tych mniej wymagających zaleceń - powiedziała prof. Królak-Olejnik. Zdaniem prof. Królak-Olejnik badana grupa była na tyle duża, że uzyskane wyniki można odnieść do całej populacji polskiej.  Polki na szarym końcu Europy pod kątem karmienia - To plasuje nas niemal na samym końcu wśród krajów europejskich - podkreśliła w rozmowie z PAP główna autorka raportu prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.  Jak oceniła, tak złe wyniki można tłumaczyć niewłaściwym przestrzeganiem przez personel medyczny standardów opieki okołoporodowej nad matką i noworodkiem.  Prof. Królak-Olejnik przypomniała, że WHO rekomenduje, by przez pierwsze sześć miesięcy od przyjścia dziecka na świat karmić je wyłącznie piersią. Z badań wynika bowiem, że przekłada się to w przyszłości na mniejsze ryzyko wielu schorzeń, w tym dotyczących układu immunologicznego, takich jak alergie i astma, cywilizacyjnych np. choroby...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz