Karmienie naturalne: korzyści dla dziecka

  • Twoje mleko jest najbardziej odpowiednie dla dziecka, bo zawiera wszystko, czego maleństwo potrzebuje, by zdrowo się rozwijać w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Mleko matki zawiera czynniki immunologiczne, przeciwciała, które są przekazywane dziecku podczas karmienia i wzmacniają jego odporność na infekcje. Szczególnie bogata w proteiny i przeciwciała jest siara, która pojawia się w ciągu pierwszych 2-4 dni po porodzie.
  • Mleko matki jest łatwiej trawione przez dziecko niż mieszanka mleczna, dlatego u niemowląt karmionych piersią zmniejsza się możliwość wystąpienia rozstroju żołądka, zatwardzenia czy biegunki. Także zmiana pieluszki jest o wiele przyjemniejsza…
  • Niemowlęta karmione piersią rzadziej cierpią na gastroenteritis (zapalenie żołądka i jelit), które może być bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, a także na infekcje uszu.
  • Inne udowodnione lub sprawdzone korzyści to lepszy rozwój mózgu, mniejsze ryzyko alergii (nawet jeśli pojawiała się wcześniej w rodzinie), ochrona przed cukrzycą. Dzieci karmione piersią mogą mieć także niższe ciśnienie krwi i niższy poziom cholesterolu. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą otyłe.
Reklama

[CMS_PAGE_BREAK]

Karmienie piersią: korzyści dla mamy karmiącej

  • Karmienie piersią pozwala kobiecie cieszyć się bliskością dziecka. Każda sesja karmienia to spokojny czas, by lepiej się nawzajem poznać.
  • Karmisz piersią? Dzięki temu szybciej wrócisz do formy sprzed ciąży, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzony przez twoje ciało w ciąży jest spalany w procesie wytwarzania mleka. Karmienie piersią przyspiesza także kurczenie się macicy.
  • Kobiety, które karmią piersią są w grupie mniejszego ryzyka, jeśli chodzi o możliwość zachorowania na raka piersi, jajników lub osteoporozę.
  • Karmienie piersią jest bardzo wygodne: mleko jest sterylne, zawsze dostępne (bez względu na to gdzie jesteś) i ma odpowiednią temperaturę, nawet w środku nocy. Poza tym nic nie kosztuje.

Karmisz i pracujesz? Poznaj prawa karmiącej mamy:

Jeżeli pracujesz na pełnym etacie i karmisz piersią, masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy na karmienie. Możesz je połączyć w jedną godzinną (i np. godzinę wcześniej wyjść z pracy). Mama karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw, po 45 minut każda i również może je łączyć. Zatrudnione na 6 godzin mają prawo do jednej półgodzinnej przerwy, a mamom, które pracują dziennie mniej niż 4 godziny, nie przysługuje żadna przerwa na karmienie.

Reklama

Trudne początki karmienia piersią

Na początku możesz odczuwać dyskomfort podczas karmienia piersią. Powinnaś też wiedzieć, że dzieci karmione naturalnie wymagają częstszego karmienia, ponieważ mleko kobiece jest szybciej trawione. Noworodki są bardzo wymagające! Gdy jednak proces karmienia ustabilizuje się, będziesz mogła odciągać swoje mleko i włączyć w karmienie twojego partnera, rodzinę czy opiekunkę, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Przeczytaj: 5 rzeczy, których nikt ci nie powiedział o karmieniu piersią

Reklama
Reklama
Reklama