Dla dziecka, które dopiero co się urodziło, dzień i noc wyglądają podobnie. Noworodek śpi, budzi się, gdy czuje głód lub coś mu przeszkadza, potem przez jakiś czas jest aktywny i znowu zasypia. Dopiero po 2–3 tygodniach zaczyna odróżniać dzień od nocy. Ale to wcale nie oznacza, że pomiędzy godziną 21 a 7 rano nie zechce jeść! Oj, zechce, i to pewnie nieraz!

Reklama

Czy niemowlę karmione piersią musi jeść także w nocy?

Tak. Po pierwsze dlatego, że ma mały żołądek. Zjada niewiele i jest głodne niedługo po posiłku. Po drugie dlatego, że początkowo masz niewiele mleka. Po trzecie, kobiecy pokarm jest szybciej trawiony niż modyfikowana mieszanka. Nic więc dziwnego, że w pierwszych tygodniach noworodek chce jeść nawet co 2–3 godziny, na okrągło, przez całą dobę. Wkrótce jednak zacznie zjadać nieco więcej na każdy posiłek i wtedy przerwy pomiędzy karmieniami powinny się wydłużyć: w dzień do około trzech godzin, zaś w nocy nawet do sześciu. Spróbuj nakarmić dziecko około godziny 21, wtedy powinien dać ci pospać mniej więcej do trzeciej rano. Jeśli jesteś nocnym Markiem i nie śpisz do późna, możesz nakarmić niemowlę około północy, wówczas będziesz miała szansę na spanie do rana. Niestety, niektóre dzieci budzą się częściej, nawet co godzinę. Chociaż powodem tych pobudek zwykle nie jest głód, to jednak dziecko najszybciej uspokoi się, ssąc pierś. Najwygodniej będzie ci wziąć go do swojego łóżka i nakarmić w półśnie. Oczywiście jest ryzyko, że się do tego przyzwyczai i potem nie będzie dawał się odłożyć do łóżeczka. Zabranie go do swojego łóżka pozwoli ci się jednak wyspać. Nie martw się: z czasem twoje dziecko będzie coraz rzadziej się budziło.

Czy „butelkowe” niemowlę równie często robi nocne pobudki?

W pierwszym miesiącu życia on też może chcieć jeść przez całą dobę co trzy godziny. Zwykle jednak dziecko karmione butelką zjada więcej na jedną porcję, dlatego szybciej zacznie sobie robić dłuższą nocną przerwę. Nastaw się jednak raczej na to, że przez pierwsze pół roku będzie się domagać w nocy jedzenia co najmniej raz, a często nawet dwa razy.

Jak długo dziecko na piersi będzie chciał jeść w nocy?

To zależy od dziecka. Są dzieci, które już w drugiej połowie 1. roku przestają się budzić w nocy, są też i takie – dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych piersią – które domagają się karmienia także w 2. i 3. roku życia. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Polecamy: Wszystko o nocnym karnieniu
[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

Moje dziecko karmione piersią ma dwa tygodnie i już przesypia noc. Powinnam je budzić na jedzenie?

Tak. To ważne ze względu na laktację. Jeśli podajesz pierś, nocna przerwa pomiędzy posiłkami nie powinna być dłuższa niż sześć godzin. Rzadsze karmienie może spowodować, że będziesz miała mniej mleka. Na ssanie trzeba dziecko porządnie rozbudzić, bo jeśli tylko przystawisz go do piersi, może tylko chwilę pocmokać i zaraz zasnąć. Wyjmij niemowlę z łóżeczka, zmień pieluszkę, ubierz go i przystaw do piersi. Sprawdzaj, czy dobrze ssie – powinnaś słyszeć odgłosy połykania. Jeśli zacznie przysypiać przy piersi, połaskocz go w policzek lub ucho. Pilnuj, aby intensywnie possał 5–7 minut. Jak długo dziecko musi jeść w nocy? Co najmniej przez cztery miesiące. Potem do jego diety możesz powoli wprowadzać nowe dania i nawet, jeśli ilość twojego mleka się zmniejszy, to nic nie zaszkodzi.

Synek ma trzy miesiące, nadal kilka razy budzi się w nocy. Jestem tym wykończona. Może dać mu wieczorem butelkę z mlekiem?

Jeśli dziecko dobrze przybiera na wadze, to nie jest dobry pomysł. Pamiętaj, że gdy niemowlę śpi, rytmy jego snu przeplatają się: raz jest to sen głęboki, raz płytki. W tej drugiej fazie niektóre dzieci się budzą. Niekoniecznie z głodu, ale ssanie piersi pomaga im zasnąć. Jeśli nocne pobudki tak bardzo cię męczą, może warto pomyśleć o braniu dziecka do łóżka. Wtedy podasz mu pierś (bez wstawania czy nawet otwierania oczu), kiedy tylko zakwili. Nie chcesz brać dziecka do sypialni? Może tacie uda się uśpić synka, kołysząc go i przytulając.

Mogę wcześniej zrobić mleko na nocne karmienie?

W wyjątkowych sytuacjach tak, tylko trzeba je szybko schłodzić (w zimnej wodzie), szczelnie zamknąć butelkę i wstawić do lodówki. Mleko jest jednak świetną pożywką dla bakterii. Lepiej będzie, jeśli wieczorem przygotujesz butelkę i smoczek (umyj i wyparz), zagotujesz wodę, schłodzisz i wlejesz do butelki. Możesz ją wstawić do podgrzewacza. Gdy niemowlę się obudzi, dosyp mleko w proszku i dobrze wymieszaj.

Czy synek „na butelce” będzie mnie długo jeszcze budził?

Zwykle dziecko karmione sztucznie zaczyna wcześniej przesypiać noc niż dziecko na piersi. Ale zdarza się, że w drugim, a nawet trzecim roku życia budzi się w nocy i chętnie coś je. Gdy jednak skończy rok, odzwyczajaj go już od nocnego podjadania. Jeśli na kolację dostał treściwą kaszkę, to nie jest głodny. Gdy obudzi się w nocy, potul go trochę, pogłaszcz po pleckach, by zasnął. Albo podaj wodę, bo może chce pić.

Uwaga: ząbki zagrożone próchnicą!

Nocne karmienia mogą być szkodliwe dla ząbków dziecka, szczególnie gdy karmisz butelką. Jednak również pokarm kobiecy zawiera węglowodany, w tym cukier mleczny, czyli laktozę, która jest świetną pożywką dla bakterii. Dlatego w drugim roku życia warto już zrezygnować z nocnych karmień. A jeśli już podajesz dziecku mleko z butelki, to na koniec daj mu do popicia kilka łyków wody.

Dyskutuj na forum: Kiedy koniec z nocnym karmieniem?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama