Kiedy nie można karmić piersią
Boisz się, że nie możesz karmić piersią, bo twoje mleko może szkodzić dziecku? Tak naprawdę jest niewiele sytuacji, kiedy rzeczywiście nie możesz karmić piersią!
Jeśli masz przeziębienie czy grypę, możesz karmić piersią. Badania medyczne wykazują, że jest niewiele sytuacji, w których nie możesz karmić piersią.
Kiedy nie możesz karmić piersią
Do bezwzględnych przeciwskazań do karmienia noworodka piersią należą:
- rzadkie wrodzone choroby metaboliczne dziecka, np. galaktozemia (noworodek nie może przekształcić galaktozy w glukozę),
- leczenie mamy rzadkimi izotopami lub ekspozycja na radioaktywne substancje (tak długo, jak utrzymuje się radioaktywność w pokarmie),
- przyjmowanie przez mamę niektórych leków przeciwwskazanych przy karmieniu piersią (np. z grupy chemioterapeutyków),
- zakażenia wirusem HIV,
- zakażenie wirusem HTLV (ludzkiej białaczki z komórek T) oraz w przebiegu zakażenia wirusem opryszczki z lokalizacją na piersi matki.
Względnymi przeciwskazaniami do karmienia noworodka piersią mogą być również:
- nieleczona aktywna gruźlica,
- WZW typu A i C (okres wiremii),
- cytomegalia,
- ropień piersi.
Grypa, przeziębienie, alergia
Jeśli chorujesz na grypę, jesteś przeziębiona, możesz karmić piersią. Choroba (nawet z gorączką) nie jest żadnym przeciwwskazaniem. Wręcz przeciwnie: w twoim pokarmie znajdują się przeciwciała, dzięki którym dziecko może nie zachorować, dlatego warto karmić piersią.
Gdy jednak podchodzisz do dziecka, załóż na usta maseczkę, by nie zaracić dziecka.
Jeśli masz alergię, karm piersią: w ten sposób możesz uchronić dziecko przed alergią lub złagodzić jej objawy.
Jeśli dziecko ma alergię pokarmową na mleko krowie (stwierdzoną przez lekarza), wyklucz ze swojej diety uczulające produkty (mleko i jego przetwory) i nadal karm piersią. Dziecko nie ma uczulenia na twój pokarm, może być natomiast uczulone na mleko krowie. Karmienie piersią to najlepszy sposób, by chronić dziecko przed alergią.