Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia.pl
Karmienie

Za problemem z laktacją mogą stać geny. Poznaj najnowsze odkrycie naukowców

Naukowcy odkryli, że problemy z laktacją mogą być zapisane w DNA. Czy najnowsze wyniki badań sprawią, że kobiety mające problem z karmieniem piersią będą inaczej postrzegane i poczują się lepiej?

Dla wielu matek karmienie piersią przychodzi naturalnie. Ale dla milionów kobiet na całym świecie, jest bolesnym doświadczeniem. Stanowi nie tylko fizyczną, bolesną walkę o każdą kroplę mleka, ale wiąże się również z poczuciem porażki, jeśli tego mleka jest niewystarczająco dużo, by zaspokoić apetyt noworodka. Wiele kobiet, przez problem z karmieniem popadają w gorszy nastrój. Spada im poczucie własnej wartości. Czasem przez to popadają w depresję. Zarzucają sobie, że nie są wystarczająco dobrymi mami skoro nie mogą wykarmić swojego dziecka.
 

Problem z laktacją zapisany w DNA

Dla tych mam, które miały problemy z karmieniem mamy informacje, które przyniosą im nieco ukojenia i pocieszenia. Zespół naukowców odkrył właśnie,  że  problemy z niezdolnością do karmienia piersią mogą być zapisane w genach. Naukowcy odkryli mutację genetyczną, która sprawia, że karmienie piersią jest fizycznie trudniejsze do osiągnięcia. Odkryto, że to mutacja białka zwana ZnT2 odpowiada za zatrzymanie pracy gruczołów mlecznych a co za tym idzie brak produkcji mleka w piersiach.
Mutacja ta powoduje również trudności z karmieniem, bowiem wpływa  - zdaniem badaczy – na skład mleka matki m.in. zawiera mniej składników odżywczych. Takich jak: cynk, beta-kazeina, tłuszcz i laktoza. Wszystkie te składniki odżywcze są ważne dla utrzymania zdrowia niemowląt.
 

Wychwycą gen zanim zostaniesz mamą?

Naukowcy twierdzą, że odkrycie może pomóc zidentyfikować kobiety, które mogą mieć problemy z karmieniem piersią. Dr Shannon Kelleher, z Penn State College of Medicine, która przeprowadziła badania, powiedziała:  „Jeżeli uda nam się zidentyfikować ciężarne kobiety, które będą miały problemy z karmieniem piersią, poprzez identyfikację mutacji białek ZnT2 - to może nam to pomóc lepiej przygotować na to i mamę i nienarodzone jeszcze dziecko”.
 

Szał "cycka" wywołuje presję na kobietach, które nie mogą karmić

Karmienie piersią jest bardzo popularne w ostatnich latach. Szałem na portalach społecznościowych jest publikowanie selfie podczas karmienia, albo brelfie z laktatorem. Taki trend bardzo dołuje kobiety, które nie ze swej woli karmić nie mogą. Z sondaży wynika, że 7 na 10 matek, które karmią swoje dzieci butelki mówią, że zostały negatywnie ocenione za sposób karmienia dziecka. A 4 kobiety na 10 twierdzą, że czują, że „ nie są stuprocentowa mamą, bo nie mogą nakarmić swojego dziecka piersią”.  W tym samym raporcie kobiety, które publicznie karmiły swoje dziecko butelką przyznały, że wielokrotnie zostały obdarowane negatywnym spojrzeniem albo komentarzem z tego powodu najczęściej od innych matek.

Czytaj też: Karmiące cyce na ulice
 

A Wy co o tym sądzicie?

Najnowsze wyniki badań stanowią jakieś pocieszenie dla kobiet, które mają problem z karmieniem? Które z was zostały cynicznie skomentowane z tego powodu przez położną albo inną mamę. Usłyszałyście: "że się nie staracie, nie umiecie, źle odżywiacie...."

okiem mamy

Mnie przy okazji tego artykułu przypomina się  dość smutna scena, która przydarzyła się mojej przyjaciółce i niestety wiernie odzwierciedlająca to, co czują i jak są postrzegane i traktowane kobiety, które nie mogą karmić piersią. Elokwenta kobieta z wieloma tytułami naukowymi na swoim koncie miała problem z laktacją. Położna w szpitalu, zaraz po porodzie przychodząc do niej po raz kolejny i słuchając płaczu głodnego noworodka rzuciła ze złością pod nosem: "taka wykształcona a nakarmić dziecka nie umie." Kobieta błyskotliwie odpowiedziała położnej: "Nie przypominam sobie, by moje cycki ze mną doktorat robiły".

Wyniki badań przedstawione w artykule zostały zaprezentowane w najnowszym wydaniu Journal of Biological Chemistry.

Źródło: Thebump.com

Czytaj też na Polki.pl: Jak wspomóc laktację u matki karmiącej piersią?

Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Karmienie piersią, niemowlę, dziecko,
Fotolia
Karmienie
Karmiące cyce na ulice: petycja ws. karmienia piersią złożona w resorcie zdrowia
Karmiące matki nie chcą chować się po krzakach, ani w toalecie. Chcą wsparcia państwa w promocji naturalnego karmienia piersią. Petycja w tej sprawie została złożona w Ministerstwie Zdrowia.

" Karmiące cyce na ulice " to ogólnopolska akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji karmiących matek i upowszechnienie metody karmienia piersią , jako najlepszej dla dziecka. Wczoraj – w Dniu Dziecka – pomysłodawczynie akcji złożyły w Ministerstwie Zdrowia petycję " Narodowy Program Karmienia Naturalnego " (podpisało ją ponad 3,5 tys. osób). Zobacz także: #karmieswobodnie: akcja karmiących mam – Dołącz do niej! Schematy żywienia dzieci promują sztuczne karmienie W dokumencie tym napisano między innymi: "Sprawy związane z karmieniem naturalnym są w naszym kraju marginalizowane i bagatelizowane. Zagadnienia prawidłowego żywienia dzieci rozwiązują i finansują firmy produkujące i sprzedające na polskim rynku mieszanki do sztucznego żywienia dzieci . (...) Ministerstwo Zdrowia wydaje kilkadziesiąt milionów złotych każdego roku na refundację sztucznych mieszanek , jednocześnie dopuszcza, by były one dostarczane do szpitali po rażąco zaniżonych cenach. Dozwolona jest także promocja mieszanek w mediach. Budzi to nasze ogromne oburzenie i jest rażąco niemoralnym i niedopuszczalnym działaniem".  Inicjatorki akcji w przygotowanym dokumencie krytykują również schemat żywienia dzieci z 2014 r. przygotowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W tej sprawie napisały (pisownia oryginalna): "Najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci z 2014 r., przedstawione w schemacie w kwestii ilości posiłków, do którego sięgać będzie personel medyczny , oraz skierowany jest on również do rodziców, rekomenduje: 7 posiłków w pierwszym miesiącu życia, 6 posiłków na dobę dla dziecka 2 miesięcznego i dalszy spadek ilości karmień w kolejnych miesiącach dla dzieci karmionych piersią . Jest to całkowicie...

Publiczne karmienie piersią
AdobeStock
Aktualności
Publiczne karmienie piersią wciąż kontrowersyjne?
Karmienie noworodka to jedno z największych wyzwań, przed jakimi staje młoda mama. Specjaliści zaznaczają, że na sukces w tym obszarze wpływ mają także zupełnie obce osoby, a z ich wsparciem bywa różnie.

Choć mogłoby się wydawać, że karmienie piersią to coś, co dotyczy tylko mamy i dziecka, to tak naprawdę każdy ma na nie wpływ. Jak to możliwe? Jeśli karmiłaś piersią , najpewniej sama spotkałaś się z przeróżnymi reakcjami ludzi. Obcy też mogą pomóc Niestety nadal olbrzymim problemem jest publiczne karmienie piersią. Niektóre panie nie mogą tego robić nawet w rodzinnym domu. Kobiety, które chcą nakarmić piersią swoje dziecko, są wypraszane z pokoju przez zgorszonych obserwatorów. - Choć kobieta nie eksponuje piersi , to widz nadaje temu taką interpretację. To nie jest problem kobiety, która po prostu karmi swoje dziecko, czyli używa piersi do podawania pokarmu. Jednak osoba, która to obserwuje, może nadawać temu znaczenie, np. dodając pewne konotacje erotyczne. I to jest główny problem - tłumaczy psycholog dr Marta Kucharska w rozmowie z PAP. Choć nadal nie brakuje osób zgorszonych i oburzonych na widok matki karmiącej swoje dziecko, to widać zmianę się w podejściu Polaków do tego tematu. Na szczęście coraz mniej z nas uważa, że matka ma siedzieć w domu i tylko tam ma prawo karmić malca. Proszę, nie gapcie się! Psycholog przyznaje, że akceptacja dla karmienia piersią w miejscach publicznych wzrasta. Jak wynika z badań, w Polsce najbardziej akceptujemy karmienie piersią w centrach handlowych, w restauracjach , kawiarniach czy w parkach, natomiast absolutnie najmniej akceptowane jest to w komunikacji publicznej . Mniej akceptowane jest także karmienie w szkołach, na uczelniach, w urzędach czy w pracy. Jak ocenia specjalistka, może to wynikać z faktu, że w takich miejscach kobieta wchodzi też w inną rolę. Na szczęście coraz częściej zapewniane jest odpowiednie zaplecze dla rodziców z dziećmi. Powstają kąciki dla mam, gdzie panie mogą na spokojnie nakarmić maluszka. Jednak jest nadal wiele do zrobienia. Zdaniem dr Kucharskiej niezbędne są uregulowania...

Poczucie winy towarzyszy każdej mamie, niezależnie od sposoby karmienia
Fotolia
Aktualności
Poczucie winy – to uczucie łączy wszystkie mamy
Pierś czy butelka? Nieważne, w jaki sposób karmisz dziecko. Wszystkie mamy czują to samo, chociaż mają ku temu inne powody.

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu przeprowadzili serię testów, aby zbadać doświadczenia 3 grup mam: mam karmiących wyłącznie piersią , wyłącznie mlekiem modyfikowanym lub karmiących naprzemiennie. W badaniu wzięło udział ponad 1600 mam karmiących dzieci do 2 roku życia. Zostały poproszone o wypełnienie ankiet dotyczących ich emocji i wrażeń towarzyszących karmieniu. Każda mama czuje się winna Ze wszystkich mam karmiących wyłącznie mieszanką aż 68% przyznało, że czują się napiętnowane przez społeczeństwo ze względu na sposób karmienia, jaki wybrały. Niewiele mniej ma z tego powodu poczucie winy. Aż 76% mam musi bronić swojego wyboru i tłumaczyć się przed innymi. Poczucie winy towarzyszy wszystkim mamom, także tym, które karmią piersią lub karmią naprzemiennie. W przypadku mam karmiących naturalnie poczucie winy jest związane m.in. z debatą dotyczącą  karmienia w miejscach publicznych .  Inną przyczną poczucia winy jest konieczność powrotu do pracy – kobiety czują się winne, że muszą  włączyć do diety dziecka mieszanki. "Kobiety, które karmią piersią, są zestresowane i boją się, że zaniedbują innych członków rodziny i swoje obowiązki. Kobiety, które nie karmią piersią mają poczucie winy z powodu sposobu karmienia. Wstydzą się, kiedy muszą wyjaśniać, dlaczego nie karmią piersią i mają wrażenie, że nie wpisują się w utworzoną przez społeczeństwo rolę dobrej matki . To badanie pokazuje związek pomiędzy presją karmienia piersią a emocjami i uczuciami matek" – powiedziała Sophia Komninou, jedna z badaczek. "Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka" Karmienie piersią co najmniej do 6 miesiąca życia dziecka jest zalecane przez większość specjalistów. Mleko mamy to dla maluszka najlepszy pokarm, który dostarcza mu wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju, chroni przed...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz