Karmienie piersią, niemowlę, dziecko,
Fotolia
Karmienie

Karmiące cyce na ulice: petycja ws. karmienia piersią złożona w resorcie zdrowia

Karmiące matki nie chcą chować się po krzakach, ani w toalecie. Chcą wsparcia państwa w promocji naturalnego karmienia piersią. Petycja w tej sprawie została złożona w Ministerstwie Zdrowia.
"Karmiące cyce na ulice" to ogólnopolska akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji karmiących matek i upowszechnienie metody karmienia piersią, jako najlepszej dla dziecka. Wczoraj – w Dniu Dziecka – pomysłodawczynie akcji złożyły w Ministerstwie Zdrowia petycję "Narodowy Program Karmienia Naturalnego" (podpisało ją ponad 3,5 tys. osób).

Zobacz także: #karmieswobodnie: akcja karmiących mam – Dołącz do niej!

Schematy żywienia dzieci promują sztuczne karmienie

W dokumencie tym napisano między innymi: "Sprawy związane z karmieniem naturalnym są w naszym kraju marginalizowane i bagatelizowane. Zagadnienia prawidłowego żywienia dzieci rozwiązują i finansują firmy produkujące i sprzedające na polskim rynku mieszanki do sztucznego żywienia dzieci. (...) Ministerstwo Zdrowia wydaje kilkadziesiąt milionów złotych każdego roku na refundację sztucznych mieszanek, jednocześnie dopuszcza, by były one dostarczane do szpitali po rażąco zaniżonych cenach. Dozwolona jest także promocja mieszanek w mediach. Budzi to nasze ogromne oburzenie i jest rażąco niemoralnym i niedopuszczalnym działaniem". 
Inicjatorki akcji w przygotowanym dokumencie krytykują również schemat żywienia dzieci z 2014 r. przygotowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W tej sprawie napisały (pisownia oryginalna):
"Najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci z 2014 r., przedstawione w schemacie w kwestii ilości posiłków, do którego sięgać będzie personel medyczny, oraz skierowany jest on również do rodziców, rekomenduje: 7 posiłków w pierwszym miesiącu życia, 6 posiłków na dobę dla dziecka 2 miesięcznego i dalszy spadek ilości karmień w kolejnych miesiącach dla dzieci karmionych piersią. Jest to całkowicie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną w zakresie karmienia naturalnego, ponieważ w pierwszych miesiącach życia dziecka zalecane jest karmienie piersią według potrzeb dziecka 8-12 razy na dobę. 
Fakt zaprezentowania zaleceń dla dzieci żywionych sztucznymi mieszankami, jako ogólnie obowiązujących, również dla dzieci karmionych wyłącznie piersią, świadczy o skrajnej nieodpowiedzialności autorów schematu żywienia niemowląt, oraz może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dzieci karmionych piersią. Niestety już powstały kolejne publikacje, oparte na tym schemacie PTGHiŻD, zalecające dzieciom karmionym piersią głodowe liczby posiłków, gwarantujące jednocześnie ich matkom zanik laktacji". 

Zobacz też: Dieta matki karmiącej

Spada liczba matek karmiących piersią

Zdaniem inicjatorek akcji takie działania mają wpływ na spadek liczby matek karmiących piersią. Z danych przygotowanych przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią przy Instytucie Matki i Dziecka wynika, że w Polsce tylko 8,5% matek karmi swoje dzieci piersią. Przyczyn tego zjawiska jest wiele – mogą one wynikać z powodów obyczajowych, socjalnych, społecznych, ekonomicznych. Jednak wśród najważniejszych wymienia się: brak wiedzy na temat korzyści z naturalnego karmienia, brak pomocy ze strony państwa w promowanie tej metody karmienia (w tym brak instytucji, które wspomagałyby matki w karmieniu piersią), szybki powrót matek do pracy oraz – co ma też znaczenie – dyskryminacja karmiących matek w miejscach publicznych. Komitet w swoim biuletynie zwraca też uwagę na niepokojące zjawisko, jakim jest promowanie sztucznych mieszanek  przy najdrobniejszych, wstępnych problemach z laktacją. 

Polecamy: Czy zjesz obiad w toalecie? Zobacz piękne zdjęcie izraelskiej fotografki

Nie będę się ukrywać w krzakach

Organizatorki akcji "Karmiące cyce na ulice" chcą zwrócić uwagę na dwa – ich zdaniem najważniejsze – aspekty, czyli dyskryminację matek karmiących piersią i brak wsparcia państwa w promocji tej metody karmienia. 
Od wielu lat, a w ostatnich miesiącach szczególnie często, wraca temat spychania karmiących matek do tzw. podziemia, a właściwie do toalet publicznych. Wiele matek skarży się, że nie mogą swobodnie karmić swoich dzieci, wtedy gdy domagają się one nakarmienia. Każda z nich mogłaby wymienić kilka takich sytuacji. 
– Byliśmy kiedyś nad morzem, usiedliśmy w kawiarnianym ogródku. Dziecko domagało się jedzenia, więc dyskretnie przystawiłam je do piersi. Zareagował na to kelner, proponując mi, abym przeniosła się do toalety. Zapytałam, czy kawę też mi poda do toalety. Zdziwił się – opowiada jedna z mam, biorących udział w akcji. 
Kobiety karmiące piersią bywają dyskryminowane nie tylko w restauracjach, ale też w środkach komunikacji publicznej, a nawet w parkach. 
– Chciałam nakarmić dziecko w parku. Jedna pani podeszła do mnie i powiedziała, że się obnażam publicznie. Zignorowałam ją. Nie będę się chować po krzakach ani ukrywać się w publicznych toaletach – dodaje inna mama. 

Petycja do Ministerstwa Zdrowia

Aby zmienić nastawienie społeczeństwa do karmienia piersią, potrzebne jest wsparcie przedstawicieli państwa – Ministerstwa Zdrowia. W swojej petycji, organizatorki akcji, domagają się: 
  • uruchomienia Narodowego Programu Karmienia Naturalnego, obejmującego edukację i zwiększenie liczby personelu, wyposażenie szpitali i długofalowe działania promocyjne, oraz powszechny dostęp do refundowanego przez państwo wsparcia laktacyjnego;
  • rozszerzenia prawnej ochrony karmienia naturalnego, wynikającego z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w kwestii Standardu Opieki Okołoporodowej, gwarantowanej dotychczas tylko matkom i ich dzieciom w przypadku porodu fizjologicznego, na wszystkie dzieci urodzone o czasie i ich matki; 
  • nadania Komunikatowi Ministerstwa Zdrowia z dnia 29 marca 2013 r. "w zakresie karmienia piersią jako wzorcowego sposobu żywienia niemowląt" mocy prawnej; 
  • podjęcia natychmiastowych działań mających na celu wyjaśnienie przyczyn powstania skandalicznych rekomendacji w schemacie żywienia niemowląt oraz wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do osób, które się do tego przyczyniły; 
  • powołania do życia instytucji, odpowiedzialnej za monitorowanie, nadzór, badania oraz aktualizację wiedzy z zakresu karmienia naturalnego.

Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by do 6. miesiąca życia dziecka było ono karmione wyłącznie piersią. Dzieci karmione naturalnie lepiej się rozwijają, rzadziej chorują, np. na choroby o podłożu alergicznym, rzadziej też mają problemy z otyłością. Wspieranie matek karmiących piersią to – zdaniem organizatorek akcji – nie tylko inwestycja w przyszłość dziecka, ale i całego narodu. 

Zobacz także: Witaminy a karmienie piersią

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA