Zachowanie noworodka wiele ci powie, dlatego warto go obserwować w czasie karmienia butelką. Sprawdź, co oznaczają jego zachowania i jak powinnaś na nie reagować.

Reklama

Gdy noworodek połyka powietrze
Połykanie powietrza zdarza się wszystkim niemowlętom. Czasem jednak dzieci ssą tak energicznie, że podczas jedzenia muszą sobie zrobić przerwę, by pozbyć się powietrza z żołądka. Wówczas przerwij karmienie i potrzymaj dziecko w pozycji pionowej (z główką opartą na twoim ramieniu), aż mu się odbije po karmieniu.
Dopiero potem znów wróć do karmienia butelką.

Gdy noworodek chce jeszcze jeść
Jeśli niemowlę wypije mleko z butelki zbyt szybko, nie dozna przyjemnego uczucia sytości i nie zostanie zaspokojona jego potrzeba ssania.
Koniecznie staraj unikać tego, by dziecko ssało zbyt krótko. Zwróć uwagę, czy dziurka w smoczku nie jest zbyt duża i czy mleko nie wypływa zbyt szybko: może wtedy połknąć za dużo powietrza.
Gdy po jedzeniu dziecko zacznie wkładać do buzi własne paluszki, podaj mu smoczek.

Gdy dziecko się ślini
To nie tylko objaw ząbkowania u niemowlęcia! Jeśli pięciomiesięczne dziecko mocno się ślini, oznacza to, że nadeszła pora rozpoczęcia nauki jedzenia łyżeczką. Jest to możliwe, bo w tym okresie układy nerwowy i mięśniowy dziecka są już w miarę dojrzałe. Choć niemowlę wciąż woli pić z butelki, dodatkowe pokarmy próbuj podawać mu na łyżeczce.

Zobacz także

Gdy noworodek się ksztusi
Karm dziecko spokojnie. Podczas jedzenia dziecko nie powinno leżeć płasko. Jego główka wraz z górną połową ciała musi być uniesiona.
Jeśli dziecko się zakrztusi, ułóż je na brzuszku na swoim ramieniu z główką niżej. Poklep je otwartą dłonią cztery-pięć razy po pleckach pomiędzy łopatkami. Jeśli krztusi się często, to znak, że nie nadszedł jeszcze czas na wprowadzenie półpłynnych pokarmów i papek i rozszerzanie diety niemowlęcia.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama