Spójrz na zdjęcie ilustrujące ten materiał. Co widzisz? Typową pozycję dziecka podczas karmienia butelką przez praworęcznego rodzica: niemowlę ułożone głową w lewą stronę, rodzic podtrzymuje ciałko malucha lewą ręką, a prawą, dominującą, podaje dziecku butelkę. Ciało niemowlęcia jest obrócone lekko w stronę rodzica. Wygląda to niemal identycznie, jak podczas karmienia piersią. W czym więc tkwi problem?

Reklama

Różnica między karmieniem piersią a butelką

Gdy kobieta karmi piersią, przystawia maluszka na zmianę raz do prawej, a raz do lewej piersi. Dziecko zatem leży raz głową prawą stronę, raz w lewą i na zmianę jest lekko obrócone w prawo i w lewo.

Tymczasem karmienie butelką sprawia, że rodzic najczęściej robi to tak, jak mu wygodnie, czyli trzymając butelkę w dominującej ręce. To sprawia, że dziecko za każdym razem leży zwrócone w tę samą stronę.

Dlaczego takie ułożenie szkodzi?

Choć pozycja dziecka na zdjęciu tytułowym nie jest nieprawidłowa, to jeśli będzie jedyną pozycją, w jakiej rodzice karmią dziecko, może stać się przyczyną późniejszych problemów, np. wad postawy. Z kolei u dziecka, które przyszło na świat z nieprawidłowym napięciem mięśniowym, takie karmienie może pogłębić problem.

Zobacz także: Jak dbać o kręgosłup niemowlęcia

Zobacz także

– Bardzo ważne jest wspieranie rozwoju symetrii u niemowlęcia. Już w wieku 3 miesięcy, dzięki wyprostowi kręgosłupa, dziecko uzyskuje tzw. funkcjonalną symetrię. Dzięki niej potrafi symetrycznie i stabilnie leżeć na plecach z uniesionymi nóżkami, a w leżeniu na brzuchu stabilnie opiera się na przedramionach – mówi Klaudia Konarska, fizjoterapeutka zajmująca się niemowlętami i dziećmi, właścicielka Centrum Rehabilitacji Medycznej w Legionowie i dodaje:

– Jednostronne układanie dziecka do karmienia, ale też w łóżeczku, może tę symetrię zaburzyć. Jej skutkiem jest niestabilna pozycja dziecka w leżeniu na plecach, układanie się tułowia maluszka w kształt litery C, niestabilna pozycja w leżeniu na brzuchu – dziecko ma tendencję do upadania na jedną stronę. Objawem braku symetrii jest też obracanie się z pleców na brzuch wyłącznie przez jedną stronę. W późniejszym rozwoju te zaburzenia mogą prowadzić do wczesnego pojawienia się wad postawy – kręgosłupa, kolan i stóp.

Sprawdź: Zapobieganie wadom postawy u dzieci

Prawidłowe ułożenie niemowlęcia do karmienia butelką

Najlepiej jest, aby dziecko było ułożone symetrycznie. Można to zrobić na dwa sposoby:

1. Pozycja na wprost rodzica

Najlepiej sprawdzi się ułożenie niemowlęcia na udach mamy czy taty. Rodzic powinien usiąść na podłodze, opierając plecy o ścianę, albo na kanapie ze stopami opartymi na stoliku. Uda powinny być ułożone pod kątem – im starsze dziecko, tym uda mogą być ustawione bardziej stromo. Dziecko układa się na udach, z głową na kolanach rodzica, a pośladkami w okolicy łonowej mamy czy taty.

Butelkę podaję się dziecku na wprost tak, aby jego główka była ustawiona na wprost twarzy rodzica. Maluszek może objąć butelkę obiema dłońmi. Dobrym pomysłem jest też objęcie stópkami dziecka butelki. Chodzi o to, by maluch nie odpychał się nóżkami od tułowia rodzica.

Na rysunku poniżej widzisz pozycję do karmienia kilkumiesięcznego dziecka – uda ustawione są stromo. Młodsze niemowlę trzeba układać na bardziej poziomo ułożonych udach.

prawidłowa pozycja do karmienia butelką
rys. Piotr Kanarek

2. Pozycja symetryczna bokiem

Można też niemowlę ułożyć w poprzek własnych ud. Jego główka powinna być podparta w zgięciu łokcia rodzica (ani odchylona w tył, ani pochylona do przodu). Biodra i ramiona dziecka powinny być ułożone płasko, a nie skręcone w stronę rodzica. Butelkę trzeba podać na wprost twarzy dziecka, aby nie musiało obracać główki w żadną stronę. Poniżej zobaczysz na zdjęciu tę pozycję.

prawidłowa pozycja do karmienia butelką - bokiem
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Warto dziecko kłaść raz głową w prawo, raz w lewo, aby zwracając twarz w stronę rodzica, obracało głowę raz w jedną, raz w drugą stronę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama