niemowlę
Zdrowie

Wady postawy u dzieci

Proste plecki, zgrabne nóżki to marzenie każdej mamy. I wcale nie tak trudno je zrealizować. Ale zanim maluch pewnym krokiem wyruszy na podbój świata, na pewno będą targać tobą różne wątpliwości.

Niepewne i krótkie – tak wyglądają pierwsze kroki każdego dziecka. Maluch chodzi na szeroko rozstawionych nóżkach, unosi wysoko stopy i wykonuje wiele, zdawałoby się, niepotrzebnych ruchów. Główkę pochyla do przodu i szeroko rozkłada ręce. Nic dziwnego, że niektóre mamy, widząc taki obrazek, zaczynają się martwić o prawidłową postawę swojej pociechy. Jeśli do nich należysz, od razu możemy cię uspokoić – roczny maluch ma jeszcze czas, aby nauczyć się chodzić z gracją. Rozwiejemy też inne wątpliwości, związane z nauką chodzenia i prawidłową postawą małego dziecka.

Czy to źle, że roczne dziecko jeszcze nie umie chodzić?
Większość dzieci stawia pierwsze kroki między 12–15. miesiącem życia, a niektóre później. Tylko 60 proc. maluchów robi rodzicom taki prezent na swoje pierwsze urodziny. Jeśli twoje dziecko jeszcze nie chodzi, to znaczy, że jeszcze nie jest do tego gotowe. Aby mogło samo wykonać kilka kroków, musi mieć odpowiednio rozwinięte stawy, kości, mięśnie nóg, grzbietu i klatki piersiowej. Potrzebna jest mu także odpowiednia koordynacja ruchowa.

Maluch zaczął wcześnie chodzić. Czy to może przyczynić się do wad postawy?
Są dzieci, które stawiają pierwsze kroki już w dziesiątym miesiącu życia. Jeśli robią to z własnej inicjatywy i chodzą sprawnie, na pewno ich układ kostno-mięśniowy już do tego dojrzał. Nie trzeba więc obawiać się o ich zdrowie. Malca, który nie jest jeszcze gotowy do chodzenia, nie można prowadzić za rękę ani chodzić z nim, trzymając za uniesione rączki. Podobnie jest ze zbyt wczesnym sadzaniem – mięśnie wokół kręgosłupa dziecka są jeszcze za słabe, by utrzymać go w pozycji pionowej. To może przyczynić się do powstania bocznych skrzywień kręgosłupa, które ujawnią się w przyszłości.

Czy to dobrze, że dziecko dłużej raczkuje?
Raczkowanie to etap, który przygotowuje do chodzenia. Ma znaczenie dla ogólnego rozwoju dziecka, jego koordynacji ruchowej i prawidłowej postawy. Najlepiej, gdy trwa ono 2–3 miesiące. Nie zachęcaj malucha do chodzenia. Jeśli nie jest na to gotowy, może nabawić się wad postawy, np. szpotawości kolan (nóżki w kształcie litery O), rzadziej ich koślawości (nóżki jak Y). Te problemy i skrzywienia kręgosłupa są częstsze właśnie u dzieci, które nie raczkowały.

Czy pałąkowate nóżki to powód do zmartwienia?
Gdy dzieci stawiają pierwsze kroki, ich nogi często tak właśnie wyglądają. Po kilku miesiącach jednak same się prostują. Mimo wszystko warto zapytać pediatrę, czy malec nie ma objawów krzywicy, dostaje odpowiednią ilość witaminy D, czy nie ma nadwagi, bo to ona często jest przyczyną wad postawy.

Jakie znaczenie dla zdrowego kręgosłupa ma to, jak maluch śpi?
Materacyk w dziecięcym łóżeczku musi być równy i dość twardy. Trzeba też unikać miękkich i dużych poduszek. Półrocznemu maluchowi możesz dać małą, która powinna być na tyle gruba, aby wypełnić przestrzeń między barkiem a uchem, gdy dziecko leży na boku (grubsza jest niewłaściwa). Do spania na brzuszku poduszeczka wcale nie jest dziecku potrzebna. Choć maluch układa się w łóżeczku, jak chce, dla jego pleców dobrze jest, kiedy śpi na wznak.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

niemowlę, zdrowie dziecka, badanie, stópki
Panthermedia
Zdrowie
Jak zapobiec wadom postawy
Badania wykonane w jednej z gdańskich podstawówek wykazały, że aż 90 proc. dzieci ma wady postawy! Wielu z nich można zapobiec, w odpowiedni sposób dbając o malca już od pierwszych miesięcy życia.

Dziecko już w pierwszych dniach życia jest badane ortopedycznie na oddziale noworodkowym. Pediatra sprawdza m.in., czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo. Jak mała żabka W pierwszym miesiącu życia warto iść z dzieckiem do ortopedy, by jeszcze raz sprawdzić stawy. Pamiętaj też o codziennej odpowiedniej pielęgnacji maluszka. Przede wszystkim nie krępuj jego nóżek pieluszką, becikiem czy kocykiem: malec musi mieć swobodę ruchów. W pierwszych miesiącach życia warto zakładać na jednorazową pieluszkę dodatkowo tetrową lub flanelową, w taki sposób, by nóżki dziecka były szeroko odwiedzione (jak u żabki). Gdy malec nie śpi, jak najczęściej w ciągu dnia układaj go na brzuszku (to dobra pozycja dla bioderek). Gdy nosisz dziecko na rękach, pamiętaj, by jego bioderka również pozostały szeroko odwiedzione. A w czasie zmiany pieluszki unoś pośladki malca, wkładając rękę pod kość krzyżową (nie podciągaj za nóżki). I nie układaj dziecka do spania na boku. Niestety, u około 3–6 proc. noworodków występuje tzw. dysplazja stawu biodrowego , czyli jego wadliwe ukształtowanie. Im wcześniej zacznie się leczyć tę wadę, tym lepiej. Zwykle dziecko musi przez kilka miesięcy mieć założony na nóżki specjalny aparacik (tzw. rozwórkę). Ważne, by leczenie zostało ostatecznie zakończone, zanim dziecko zacznie chodzić.  Uwaga! Jeżeli po założeniu aparaciku malec długo i uporczywie płacze, trzeba skontaktować się z ortopedą (niewłaściwe ustawienie aparatu może prowadzić do poważnych komplikacji, np. asymetrii biodrowej dziecka ). Płaskie stópki Początkowo stopy dziecka są całkowicie płaskie i pokryte grubą poduszeczką tłuszczową. Między drugim a czwartym rokiem życia stopa zaczyna powoli smukleć i kształtują się jej sklepienia. Po to, by stopy rozwijały się prawidłowo, trzeba o nie dbać już od pierwszych miesięcy życia. Nie zakładaj maluszkowi...

Zdrowie
Niepokojące sygnały?
Przepuklina pępkowa, zez, krzywe nóżki – to problemy, które spędzają sen z powiek wielu młodym mamom.

Przepuklina pępkowa, zez, krzywe nóżki – to problemy, które spędzają sen z powiek wielu młodym mamom. A najlepszym lekarstwem na nie jest... czas. W pierwszych miesiącach życia maluszka wiele rzeczy przyprawia Cię o drżenie serca. Obawiasz się, że jest chory lub źle się rozwija. Tymczasem zwykle martwisz się tym, co w rzeczywistości jest rozwojową normą. Moje maleństwo ma niezbyt kształtną główkę. Czy już zawsze taka będzie? Nie. Nienarodzone dziecko ma miękkie kości czaszki, a szwy międzyczaszkowe nie są zarośnięte. Dzięki temu jego główka łatwiej dopasowuje się do kształtu kanału rodnego i malcowi udaje się bezpiecznie wydostać na świat. Kiedy się jednak przez niego przeciska, jej kształt może ulec zmianie. Jest ona wtedy wydłużona i niesymetryczna. Czasem możesz na niej wyczuć miejsca, które wyglądają tak, jakby kości czaszki zachodziły na siebie. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Główka nabiera prawidłowego kształtu w pierwszym miesiącu życia malucha, a najdalej po sześciu tygodniach od porodu. Synek ma przepuklinę pępkową. Czy trzeba operować? Nie jest to konieczne. Każdy mięsień (także mięśnie tworzące ścianę brzucha) jest otoczony tkanką łączną – cieniutką błonką zwaną powięzią. W miarę jak dziecko rośnie, staje się ona coraz mocniejsza. U niemowląt powięź przebiegająca w linii środkowej ciała jest bardzo wiotka. Gdy dziecko napina brzuszek, płacząc, robiąc kupkę lub gdy ma wzdęcia, jelita mogą się uwypuklać w słabszym miejscu powięzi. Tworzą wtedy przepuklinę. Nie sprawia ona maluchowi bólu. Jeśli chcesz, by szybko znikła, układaj dziecko w różnych pozycjach, by ćwiczyło mięśnie brzucha. Bardzo pomocne jest proste ćwiczenie polegające na podciąganiu malucha za rączki do siadania. Kiedy mięśnie wzmocnią się, przepuklina ustąpi. Nawet jeśli jest większa niż orzeszek laskowy, nie poleca...

plecy dziecka
Fotolia
Zdrowie
Prosty sposób na kręgosłup
Aż 80 proc. siedmiolatków ma problemy z kręgosłupem. Na jego wady „pracuje” się od urodzenia.

Na ogół wady postawy ujawniają się dopiero w wieku szkolnym, jednak są wynikiem błędów, jakie popełniamy wcześniej. Większość powszechnie spotykanych wad (niewielkie skrzywienie boczne, „okrągłe plecy”, wystające łopatki) ma swoje źródła w niewłaściwych nawykach. Czy wiesz, jak dbać o kręgosłup niemowlaka? Pierwszy rok: nie psuj Kręgosłup niemowlęcia jest miękki i podatny na deformacje. Jego naturalne krzywizny (lordozy: szyjna i lędźwiowa oraz kyfozy: piersiowa i krzyżowa) dopiero zaczynają się tworzyć. Dlatego: - Noś prawidłowo. Malec noszony stale na jednym ramieniu odwraca się w jedną stronę. W efekcie mięśnie jego karku pracują asymetrycznie, co źle wpływa na szyjny odcinek kręgosłupa. - Nie kupuj poduszki. Codzienne spanie na poduszce jest niezdrowe dla rozwijającego się kręgosłupa. - Chroń przed krzywicą . Dbaj o to, by dziecko przebywało na słońcu i regularnie otrzymywało witaminę D w kropelkach. - Kontroluj bioderka . Kłopoty z nimi oznaczają problemy z rozwojem ruchowym, co wpływa także na kręgosłup. Każdy maluch powinien mieć zrobione USG stawów biodrowych – badanie umożliwiające wykrycie ich wrodzonej dysplazji. - Nie ograniczaj ruchów . Spętany rożkiem czy kołderką maluszek nie może ćwiczyć mięśni. Wkładanie stópek do buzi, obroty, pełzanie itd. to ważne ćwiczenia wzmacniające mięśnie. - Zachęcaj do raczkowania. To bardzo ważne dla kręgosłupa: kształtuje jego naturalne krzywizny i wzmacnia mięśnie, które utrzymują go w prawidłowej pozycji. - Nie ucz chodzić. Zbyt wczesna nauka tylko obciąża kręgosłup i nogi oraz sprawia, że dziecku wykrzywiają się nóżki. - Nie sadzaj. Jeśli dziecko nie siada samo, to znaczy, że nie jest na to gotowe – jego mięśnie i kręgosłup są jeszcze zbyt słabe. Przedwczesne sadzanie malucha sprawia, że dolny odcinek jego kręgosłupa jest nadmiernie obciążony, a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz