Jak wybrać biustonosz do karmienia: lepszy miękki, usztywniony czy push-up? [NAJLEPSZE MODELE]
Biustonosz do karmienia to ważny element w szafie młodej mamy. Nie warto oszczędzać podczas zakupów, bo stanik do karmienia w dobrym rozmiarze, usztywniony, miękki lub z fiszbinami, to nieoceniona pomoc w wygodnym karmieniu piersią.
Tylko prawidłowo dobrany biustonosz do karmienia będzie wygodny i zdrowy dla piersi, zwłaszcza podczas karmienia. Jak wybrać stanik dla karmiącej mamy? Nawet jeśli znasz swój rozmiar biustu, w czasie karmienia piersią z pewnością się on zmieni, dlatego warto na nowo się zmierzyć. Pamiętaj też, że biustonosz do karmienia powinien ułatwiać ci codzienne czynności związane z karmieniem dziecka, dobrze więc, jeśli będzie sprawnie się rozpinał, nie będzie drapał ani uwierał.
Spis treści:
- Cechy idealnego biustonosza do karmienia
- Kiedy kupić biustonosz do karmienia?
- Biustonosz do karmienia: jak się mierzyć?
- Stanik do karmienia: jak wybrać rozmiar?
- Dlaczego trzeba przymierzyć biustonosz do karmienia?
- Jak przymierzyć stanik do karmienia?
- Biustonosz do karmienia z fiszbinami
- Biustonosz do karmienia push-up
- Miękki biustonosz do karmienia
Cechy idealnego biustonosza do karmienia piersią
Kupując biustonosz do karmienia, wybierz dwa modele staników, żebyś miała je na zmianę. Pamiętaj, że dobry stanik do karmienia:
- Nie może uwierać. Włóż stanik i podnieś ręce do góry, pomachaj nimi, wyciągnij przed siebie. Biustonosz do karmienia nie powinien krępować twoich ruchów.
- Fiszbiny nie powinny drapać. Zwróć uwagę na to, jak są obszyte, czy końcówki fiszbin nie przedziurawią materiału i nie zaczną kłuć.
- Wykończenia nie mogą podrażniać skóry. Przesuń palec wzdłuż szwów i ozdób stanika do karmienia, zwłaszcza wewnątrz miseczki. Sprawdź, czy są gładkie.
Kiedy kupić biustonosz do karmienia?
Stanik do karmienia kup między 8. a 9. miesiącem ciąży. Pod wpływem hormonów obwód pod piersiami zwiększa się i na tym etapie ciąży jest już ustabilizowany. Ale miseczkę biustonosza do karmienia wybierz ciut większą, bo piersi jeszcze urosną. Możesz także wybrać odpowiedni stanik już po narodzinach maleństwa.
Biustonosz do karmienia: jak się mierzyć?
Zanim kupisz stanik do karmienia, dokładnie zmierz obwód pod biustem. Zmierz go centymetrem krawieckim – na wydechu. Pamiętaj, by linia centymetra była dokładnie w poziomie. Swój wynik pomniejsz o pięć i zaokrąglij w dół do najbliższej „piątki”, czyli jeśli wyszło 78, to twój rozmiar wynosi 70. Teraz zmierz obwód biustu w najszerszym miejscu (np. na wysokości sutków). Możesz to zrobić w miękkim biustonoszu. Różnica między zaokrąglonym do „piątki” obwodem pod biustem a obwodem piersi będzie decydowała o rozmiarze miseczek.
Stanik do karmienia: jak wybrać rozmiar?
Kupując biustonosz do karmienia, poszukaj rozmiaru w tabeli danego producenta. Jeśli jesteś w ciąży (piersi w ciąży, tak jak w czasie laktacji, wymagają szczególnej troski) i chcesz zmienić stanik na większy lub szukasz biustonosza do karmienia, to dobry czas, by oddać się w ręce bieliźnianej ekspertki. Brafitting to sztuka, która opiera się na indywidualnym podejściu do kobiety.
Dlaczego trzeba przymierzyć biustonosz do karmienia?
Każdy producent bielizny do karmienia ma inne materiały i mogą one różnić się nie tylko fakturą, ale i elastycznością. U kobiet, które mają dużą różnicę między obwodem pod biustem a obwodem w biuście, zbyt elastyczny materiał nie utrzyma prawidłowo dużych piersi. Poza tym każda kobieta ma nieco inny kształt i rozstaw biustu. W okresie karmienia piersią biust jest szczególnie wrażliwy, dlatego ważne jest, byś nosiła wygodny stanik.
Jak przymierzyć stanik do karmienia?
Zapnij stanik na najluźniejszą haftkę (gdy się nieco rozciągnie, będziesz miała jeszcze kilka w zapasie) i pochyl się, by prawidłowo ułożyć piersi w miseczkach (zgarnij je w kierunku od pachy). Poruszaj rękami i sprawdź, czy podstawa stanika (czyli obwód pod biustem) nadal jest na swoim miejscu, czyli nie podjeżdża ku górze i nie wsuwa się na piersi. Pas powinien być na tyle ciasny, by dało się wsunąć pod niego maksymalnie dwa palce.
Biustonosz do karmienia z fiszbinami
Jeśli stanik do karmienia ma fiszbiny, sprawdź, czy ich zewnętrzne końcówki sięgają aż do pachy i nie uciskają kanalików mlecznych. Gdy biustonosz do karmienia jest wygodny i dobrze trzyma piersi, załóż bluzkę i zobacz, czy biust dobrze wygląda.
Biustonosz do karmienia push-up
Jeśli lubisz, gdy twoje piersi się wyeksponowane, możesz wypróbować biustonosz do karmienia push-up. Koniecznie przymierz go przed zakupem albo skorzystaj z usług sklepu, w którym będziesz mogła bez trudu zwrócić towar. Może się okazać, że przez duży rozmiar i wrażliwość biustu podczas karmienia sztywny stanik typu push-up nie będzie tak wygodny jak przed ciążą.
Miękki biustonosz do karmienia
Zwróć uwagę, czy na wysokości sutka nie przechodzi żaden szew i czy nic cię nie obciera. W wielu modelach miękkich biustonoszy do karmienia są kieszonki na wkładki laktacyjne. Sprawdź, czy klamerki przy obu miseczkach łatwo można odpiąć jedną ręką, bo przecież przy karmieniu drugą dłonią będziesz podtrzymywać swojego dzidziusia.
Pamiętaj, że ubrania kupione w internecie możesz w domu przymierzyć i odesłać w nienaruszonym stanie bez podawania przyczyny zwrotu. To wygodny i bezpieczny sposób na udane zakupy.
Zobacz także:
- Co pomoże na poranione brodawki: czym można je smarować podczas karmienia piersią?
- Poduszka-rogal u łatwi karmienie piersią
- Agnieszka Kaczorowska zachęca mamy do karmienia piersią