10 rzeczy, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia po drugiej stronie brzucha
Narodziny są dla noworodka jak lądowanie na innej planecie. Co mu pomaga w rozpoczęciu życia w zupełnie nowych warunkach?
Dlaczego przyjście na świat jest dla dziecka jak lądowanie na obcej planecie?
Przez 9 miesięcy ciąży dziecko, które właśnie przyszło na świat, było żywione, ogrzewane i zaopatrywane w tlen przez twój organizm. W brzuchu było mu ciasno i przytulnie. Nie musiało przejmować się grawitacją, ostrym światłem ani głośnymi dźwiękami.
Po narodzinach wszystko się zmieniło. Wokół jest podejrzanie pusto, jasno, chłodno i hałaśliwie. W dodatku trzeba zająć się mnóstwem ważnych spraw: samodzielnym oddychaniem, jedzeniem i utrzymywaniem stałej temperatury.
Sporo tego jak na jednego, maleńkiego człowieka, prawda?
Polecamy także: Pierwsze dni z noworodkiem - rady dla mamy
Co pomaga dziecku przystosować się do życia w zupełnie nowych warunkach?
1. Twoje ramiona
Noworodek nie wie jeszcze, że ono i świat (a właściwie ono i ty, bo jesteś dla niego całym światem) to nie to samo. Odkryje to dopiero za parę miesięcy.
Póki co najbardziej na świecie potrzebuje ciebie: znajomego głosu, bicia serca, które słyszało przed narodzinami, przytulania, noszenia na rękach etc.
2. Umiejętności nabyte przed przyjściem na świat
Dziecko nie próżnowało w twoim brzuchu Np. ćwiczyło oddychanie i wie, jak się za nie zabrać: choć było zaopatrywane w tlen przez twój organizm, "wdychało" i "wydychało" wody płodowe.
Ma także kilka innych umiejętności, które pozostaną mu na całe życie: ziewa, mruga, kicha, potrafi nawet przedrzeźniać! Jak dowiodły badania, już dwu-, trzydniowe maleństwo potrafi naśladować mimikę zajmującej się nim osoby: otwiera i zamyka buzię, pokazuje język itd.
3. Odruch ssania i szukania piersi
Przez 9 miesięcy ciąży maluszek odżywiał się za twoim pośrednictwem. Teraz musi włożyć w jedzenie sporo wysiłku. Pomaga mu w tym wrodzony odruch ssania. Niektóre noworodki radzą sobie świetnie od chwili narodzin, inne potrzebują troszkę czasu, by dojść do wprawy.
Bardzo "praktyczny" jest także odruch szukania piersi. Jeśli połaskoczesz głodomorka w policzek, obróci otwartą buźkę we właściwą stronę i „włączy ssanie”
4. Płacz
Noworodek nie płacze po to, by - jak twierdzą niektórzy - terroryzować otoczenie. Płacz to jego sposób by przekazać światu ważny komunikat "Potrzebuję pomocy!" (jedzenia, czystej pieluchy, przytulenia itd). Dlatego:
- Zawsze reaguj na płacz. Dzięki temu noworodek wie, że ma na kogo liczyć i że nie jest zupełnie bezradny ("Płakałem, a mama przyszła i mi pomogła. Poradziłem sobie").
Przeczytaj także: Dlaczego płaczesz, skarbie?
5. Sen
Na świecie dzieje się zbyt wiele rzeczy, by można było je ogarnąć gdy się ma dzień, tydzień lub nawet miesiąc. To m.in. dlatego noworodki przesypiają większą część doby. Dzięki temu mogą odciąć się od nadmiaru bodźców.
Noworodek powinien spać nie tylko wystarczająco długo, ale i bezpiecznie.
Dlatego:
- Kładź noworodka na plecach lub na boczku.
- Nie wkładaj do łóżeczka poduszki (gdyby wtuliło w nią usta, miałoby problem z oddychaniem) ani niczego co ma długie troczki, sznurki itd.
- Nie zostawiaj śpiącego niemowlęcia samego (nie wychodź z domu, gdy śpi).
6. Święty spokój
Noworodki lubią święty spokój. „Przebodźcowane” reagują płaczem i kolką. Ze zmęczenia nie mogą zasnąć.
Dlatego:
- Nie funduj noworodkowi zbyt wielu atrakcji naraz (maluszka męczą np. tabuny gości, którzy szczebioczą nad jego łóżeczkiem).
- Chroń go przed hałasem, np. ryczącym nba cały regulator telewizorem.
- Pamiętaj także, że nawet ulubione zajęcia np. zabawa z tobą, mogą znużyć noworodka. Gdy widzisz, ze dziecko odwraca głowę albo zamyka oczy, pozwól mu odpocząć.
Przeczytaj także: 7 rzeczy, których nie lubi niemowlę
7. Odpowiednia temperatura otoczenia
W brzuchu twoim brzuchu było dziecku ciepło i nigdy nie zmieniała się temperatura. Teraz jest inaczej. Adaptacja do zmian temperatury zajmuje noworodkowi mniej więcej miesiąc. Póki co trzeba na niego chuchać i dmuchać.
Dlatego:
- Chroń noworodka zarówno przed oziębieniem jak i przed przegrzaniem.
- Nie narażaj go na nagłe skoki temperatury.
- Temperatura w mieszkaniu powinna być stała i nie przekraczać 20-22 stopni (w miejscu, gdzie dziecko jest kąpane, powinno być trochę cieplej).
8. Odpowiednie jedzenie
Najlepszy jest oczywiście twój pokarm - dostarcza maleństwu wszystkiego, co mu jest potrzebne.
Nie zamartwiaj się jednak, jeśli nie możesz karmić piersią. Nowoczesne mieszanki dostarczają dziecku wszystkich ważnych składników.
9. Stały rytm dnia
Noworodek śpi i budzi się we własnym rytmie (to dlatego, że ma zbyt mały żołądek, by najadać się na zapas). Warto jednak od samego początku starać się, by nie żył w chaosie, np. kąpać go o stałej porze. Uporządkowany tryb życia nie tylko daje poczucie bezpieczeństwa, ale także sprawia, że maluch szybciej zaczyna się orientować w tym, co go dotyczy („Acha, wykąpałem się, więc teraz pójdę spać”).
10. Twoja delikatność
Nie bój się noworodka, on wcale nie jest aż tak kruchy, jak sądzisz. Bądź jednak delikatna, staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów i pamiętaj o kilku zasadach:
- Podtrzymuj dziecku główkę, gdy je bierzesz je w ramiona. Jego szyjka jest jeszcze bardzo wiotka.
- Nie zostawiaj go samego na przewijaku, stole itd. Choć dzieci w tym wieku nie potrafią jeszcze samodzielnie się obracać, zdarza się, że jakimś cudem lądują na podłodze. To bardzo niebezpieczne.
- Nie unoś go za nóżki podczas zmieniania pieluchy (trzeba podłożyć dłoń pod pośladki i unieść pupę), bo to szkodzi stawom biodrowym.
- Bądź ostrożna podczas kąpieli. Ustaw wanienkę a stabilnej podporze (zsunięte krzesła wykluczone!), sprawdź temperaturę wody (powinna mieć 37 stopni), pewnie trzymaj malca jedną ręką (włóż ją pod plecki malca tak, by leżał na twoim przedramieniu), a myj drugą.
Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka tydzień po tygodniu