Jak cię widzi noworodek? Właśnie tak! – zdjęcia
Zaskakujące, jak zmienia się obraz widziany przez noworodka, gdy oddalić od jego oczu przedmiot o zaledwie 30 cm.
Nie od dziś wiadomo, że noworodki widzą niewiele, nie rozróżniają wszystkich kolorów, a ich ostrość widzenia jest ok. 30 razy gorsza niż dorosłego. Ale pewnie każda mama nie raz zastanawiała się, co tak naprawdę widzi jej dziecko, gdy trzyma je w ramionach, karmi. Czy dostrzega oczy, uśmiech, grymas na twarzy? Teraz już to wiemy.
Polecamy: 7 rzeczy, których nie znosi niemowlę
Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu w Oslo oraz Szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali, wykorzystując najnowsze technologie, ustalili, że 2-3-dniowy noworodek widzi i potrafi rozpoznać wyraz twarzy opiekuna z odległości ok. 30 cm, ale już dwa razy większy dystans (60 cm) sprawia, że obraz staje się dla niego niemal całkiem rozmyty. Badaczom po raz pierwszy na świecie udało się zrekonstruować te obrazy. A wyglądają one mniej więcej tak:
fot. University of Oslo
Wyniki badań pokazują, że noworodek najlepiej widzi na odległość, jaka dzieli go od twarzy mamy np. podczas karmienia piersią. Co ciekawe, jest też w stanie dostrzec emocje – radość, smutek, złość, zaskoczenie. Ale widzieć nie znaczy... rozumieć – co podkreśla prof. Svein Magnussen, współautor badań. Co więc z naszej mimiki potrafią zrozumieć noworodki - tego na razie naukowcy nie wyjaśnili.