Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noszenie noworodka, trzymanie noworodka
archiwum
Noworodek

Jak nosić noworodka?

Jak nosić noworodka, skoro jest taki malutki – zastanawiają się młode mamy. Przede wszystkim pewnie. A w jakich pozycjach – pomogą ci podpowiedzi dr n. med Grażyny Banaszek – neurologa dziecięcego.

Noworodek jest maleńką i bardzo wrażliwą istotą. Szczególnie czuły jest na to, w jaki sposób go dotykasz, nosisz... Błyskawicznie reaguje również na wszelkie zmiany położenia swojego ciała.

Sprawdź też, jak dotyk wpływa na noworodka

Dlatego sposób noszenia tak małego dziecka jest niezwykle istotny. Przede wszystkim jeśli nie jesteś pewna, czy dobrze trzymasz swoje dziecko, odbiera ono twoje wahanie i traci poczucie bezpieczeństwa.

Jak zatem nosić noworodka? Zobacz, jak robi to Ania, mama malutkiej Natalii, która już niedługo skończy pierwszy miesiąc.

pozycje do noszenia noworodka1. Noworodek przodem do świata

Natalka jest jeszcze bardzo malutka, więc Ania może ją nosić tak, że główka dziecka znajduje się w zgięciu lewej ręki, lewą dłonią zaś mama przytrzymuje stopy swojej córeczki. Natomiast prawą ręką zabezpiecza Natalkę, przytrzymując ją pod paszką. Ale już niedługo, gdy dziewczynka podrośnie, taki sposób trzymania będzie niemożliwy.





 

pozycje do noszenia noworodka2. Noworodek na brzuszku

Natalia bardzo nie lubi, gdy się ją kładzie w łóżeczku na brzuszku. Płacze i trzeba ją natychmiast przewracać na plecy. Natomiast na kolanach mamy czuje się bezpiecznie. Taka pozycja to jeden z dobrych sposobów na kolkę. Zwykle po dłuższej chwili leżenia w ten sposób kolka mija, dziewczynka się uspokaja, zasypia.




 

pozycje do noszenia noworodka3. Noworodek – pozycja do kołysania

Tak noszą swoje niemowlęta bardziej wprawne mamy. Jest to pozycja wygodna dla Ani i bardzo lubiana przez Natalię. Niżej położoną ręką można pomasować małej brzuszek. Można też, trzymając Natalkę w ten sposób, chodzić z nią po mieszkaniu. Nawet jeśli dziewczynka przedtem grymasiła, już po kilku minutach spaceru uspokaja się i zasypia. Gdy mama nie ma chęci spacerować, może ukołysać dziecko, siedząc na krześle. Nawet najwspanialsza kołyska nigdy nie zastąpi kołysania w ramionach mamy.

Sprawdź też, dlaczego dzieci lubią się bujać

pozycje do noszenia noworodka4. Noworodek – pozycja do odbijania

Natalce nie odbije się po karmieniu, jeśli nie potrzyma się jej w pozycji pionowej. A odbijanie przeciwdziała ulewaniu noworodka. Główka dziewczynki powinna znajdować się ponad ramieniem mamy. Jedną ręką Ania przytrzymuje córeczkę pod pupę, a drugą ochrania plecy lub układa rękę w taki sposób, by podtrzymać głowę i kark. Choć dzieci, które mają miesiąc, nie trzymają jeszcze samodzielnie głowy, lubią przez chwilę przebywać w takiej pozycji, przytulone do matki, oparte główką na jej ramieniu. Może uspokaja je odgłos bijącego serca mamy i ciepło jej ciała – jednak w pozycji pionowej noworodek nie powinien przebywać zbyt długo.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

noworodek, niemowlę, dziecko
© inarik - Fotolia.com
Zdrowie
Jak podnosić noworodka, by zapobiec wadzie postawy?
Dziecko rozwija się w swoim tempie. Nie staraj się niczego przyspieszyć. Kręgosłup nie znosi pośpiechu, za to kocha ruch. Pamiętając o tym, uchronisz dziecko przed wadami postawy.

Układ kostny pod lupą  W pierwszych trzech latach życia układ kostny dziecka ma do wykonania nie lada zadanie. Tempo jego rozwoju jest ogromne – kość udowa trzylatka prawie nie zawiera już materiału, z którego była zbudowana, gdy dziecko było noworodkiem. Poza tym już w pierwszym roku życia dziecko potraja swoją masę. Kości muszą ją nie tylko utrzymać, ale na bieżąco przystosowywać się do zmiennych obciążeń, kiedy dziecko raczkuje , siada i, oczywiście, gdy stawia pierwsze kroki. Wczesne dzieciństwo ma największy wpływ na stan kości w dorosłym życiu. Aby kościec rozwijał się prawidłowo, dziecku potrzebny jest ruch, dieta bogata w wapń i wystarczająca ilość światła słonecznego, które stymuluje skórę do produkcji witaminy D odgrywającej kluczową rolę w metabolizmie tkanki kostnej. Niemałe znaczenie przy unikaniu w przyszłości wad postawy i osteoporozy mają też nawyki i wiedza rodziców.  Warto wiedzieć:   Dlaczego należy kłaść niemowlaka na brzuchu? Jak podnosić noworodka? Noworodek kojarzy się nam z kruchą laleczką z porcelany. Świeżo upieczeni rodzice nie wiedzą, jak go nosić czy przytulać, żeby nie zrobić mu krzywdy. Najważniejsza zasada: główka i tułów noworodka powinny być ułożone w jednej osi. Przez pierwsze cztery miesiące mięśnie dziecka są jeszcze za słabe, by unieść ciężar ciała w pionie. Trzymając noworodka w ten sposób, nadmiernie obciążamy jego kręgosłup i biodra. Zanim podniesiesz dziecko , pokaż mu się lub delikatnie je dotknij. Możesz też cicho się odezwać. Nikt nie lubi być zaskakiwany. Nie przestrasz się odruchu Moro . Noworodki w odpowiedzi na niespodziewaną zmianę pozycji raptownie wyprężają ciałko i rozkładają rączki, a potem przyciągają je do siebie. To całkowicie naturalne. Jeśli dziecko leży na brzuszku , spokojnie obróć go na plecy lub na boczek. Potem wsuń...

karmienie piersią noworodka
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią: rady na dobry początek
Pierwsze karmienia mają ogromny wpływ na to, czy uda się wam na długo stworzyć zgrany duet przy piersi. Najważniejsze, by od początku prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. A ono musi się nauczyć dobrego ssania.

Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i ty, i dziecko czujecie się dobrze, spróbuj je pierwszy raz nakarmić piersią. Pierwsze karmienia piersią są bardzo ważne: ty uczysz się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, ono uczy się prawidłowo ssać. Ważne, by od początku skutecznie karmić piersią .   Przystaw dziecko do piersi U niektórych kobiet pokarm pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko już est na świecie, a ty wciąż nie masz pokarmu, nie martw się, tylko przystaw dziecko do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie dziecku wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. I tobie, i dziecku musi być wygodnie, by dziecko mogło prawidłowo ssać i najeść się do syta.      Jak przystawić dziecko do piersi po porodzie  W pierwszych dniach po porodzie najwygodniejsza dla ciebie będzie pozycja leżąca. Karm w pozycji leżacej .   Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Dziecko powinno leżeć na boczku, zwrócone w twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki dziecka. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do dziecka. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj...

kąpiel noworodka, pielęgnacja noworodka
Panthermedia
Noworodek
Jak wykąpać noworodka? – 5 prostych kroków
Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, może stresować młodych rodziców. Z naszymi wskazówkami jednak przebiegnie spokojnie i sprawnie. Sprawdź, to wcale nie takie trudne.

Dziecko nie powinno przebywać zbyt długo w wodzie. Wystarczy, gdy kąpiel noworodka trwa tyle czasu, ile potrzebujesz do starannego umycia i opłukania dziecka. Jeśli wcześniej uda Ci się wszystko przygotować, kąpiel przebiegnie szybko i sprawnie. 1. Kąpiel noworodka zacznij od przygotowań Jak kąpać noworodka ? W pomieszczeniu powinno być ciepło (ok. 22-24°C), gdyż kilkudniowe dziecko bardzo szybko się wychładza. Na krótko przed kąpielą włącz dodatkowy grzejnik. Zanim włożysz dziecko do wody, sprawdź jej temperaturę. Powinna być lekko ciepła, około 37°C. Możesz też zanurzyć w niej swój łokieć – powinnaś wtedy odczuwać przyjemne ciepło. Wszystkie akcesoria ułóż blisko wanienki, w zasięgu swojej ręki. Najbliżej umieść te, których będziesz używała jako pierwszych. Potrzebne ci będą: Mięciutki ręcznik (np. frotté) Dwie tetrowe pieluszki Wyjałowione gaziki Waciki Pałeczki z watą do mycia uszu (niekoniecznie) Sól fizjologiczna (dostępna w aptece bez recepty, najlepiej kupić pakowaną w jednorazowe ampułki) do przemywania oczu Bawełniana myjka (niekoniecznie). Nie używaj gąbki! Bawełnianą myjkę po każdej kąpieli starannie wypłucz i wysusz, a co dwa-trzy dni wygotuj ją Mydło dla niemowląt lub specjalny płyn do kąpieli (dla noworodka najlepsze są kosmetyki bezzapachowe) Oliwka Maść do smarowania pupy Czyste ubranko i pieluszka Miseczka z gotowaną wodą do mycia buzi Chusteczki pielęgnacyjne Miękka szczoteczka do włosów Sprawdź też, jakie jeszcze przydadzą ci się kosmetyki dla noworodka 2. Umyj na sucho noworodka Na początku możesz bać się mydlenia dziecka w wanience z obawy, że się wyśliźnie. Jeśli tak jest całe ciałko możesz umyć na sucho. Na miejscu do przewijania rozłóż ręcznik i pieluszkę tetrową. Połóż na niej dziecko. Umyj oczka. Gazikiem, zwilżonym solą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak