Włosy na plecach noworodka

Takie owłosienie (tzw. meszek płodowy) jest pozostałością życia płodowego. Najczęściej można je znaleźć na ramionach, plecach, na czole i policzkach, czasem także na uszkach. Częściej zdarza się u noworodków, które na świat przyszły wcześniej (bo pod koniec 9. miesiąca ciąży meszek płodowy najczęściej zanika), ale nie jest to żelazna reguła. Bądź spokojna: w ciągu kilku tygodni po porodzie skóra malca zrobi się gładziutka.

Reklama

Powiększone narządy u noworodka

Organizm ciężarnej, aby lepiej przygotować się na narodziny dziecka, zwiększa tuż przed porodem produkcję niektórych hormonów. Substancje te w śladowych ilościach przenikają przez łożysko do dziecka i nie pozostają bez wpływu na jego organizm. Stąd właśnie noworodki mogą mieć powiększone genitalia i gruczoły piersiowe. Z narządów rodnych może wydostawać się krwista wydzielina, a z gruczołów piersiowych niewielka ilość białawego płynu. Te objawy nie są jednak powodem do jakiegokolwiek niepokoju i ustępują same w ciągu tygodnia–dwóch.

Problemy z cerą noworodka

Białe niewielkie krostki są dość charakterystyczne dla wielu noworodków. Tego typu zmiany na skórze najczęściej występują one w okolicy nosa i brody, czasem także na tułowiu czy kończynach. Są wynikiem zatykania się niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. Niech cię nie kusi zdrapywanie krostek czy ich wyciskanie – w ten sposób możesz jedynie spowodować stan zapalny skóry. Jak zatem sobie z nimi poradzić? Wystarczy jedynie spokojnie poczekać. Gdy gruczoły zaczną pracę pełną parą, krostki same znikną.

Pęcherzyk na wardze noworodka

Pęcherzyk na górnej wardze najczęściej pojawia się u tych dzieci, które dość intensywnie i łapczywie ssą. Nie jest jednak bolesny i w żaden sposób nie przeszkadza noworodkowi. Nie musisz się więc przejmować. Pęcherzyk zniknie sam po kilku tygodniach.

Reklama

Drżąca broda u noworodka

Za takie wstrząsy odpowiedzialny jest układ nerwowy, ale na pewno nie są one sygnałem do niepokoju. Po prostu system nerwowy noworodka jest jeszcze bardzo niedojrzały i nie zawsze wie, jak się zachować. Dziecku może drżeć nie tylko bródka. Zdarza się także, że noworodkowi zadrży całe ciałko – to rezultat tzw. odruchu Moro (to jeden z kilku odruchów noworodka). Najczęściej takie gwałtowne wstrząsy są reakcją na nagły hałas (np. trzaśnięcie drzwi), potrząśnięcie czy niewprawny ruch (gdy np. dziecko brane jest na ręce bez solidnego podparcia, może mu się wydawać, że spada – wtedy sztywnieje, wierzga symetrycznie rączkami, podnosi kolana).

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama