Odruchy noworodka
AdobeStock
Rozwój

7 odruchów noworodka – na czym polegają? I kiedy znikną?

Odruchy noworodka pozwalają stwierdzić, czy dziecko dobrze radzi sobie poza łonem matki. Badanie odruchów to jedno z podstawowych badań noworodka tuż po porodzie. Wykonuje je lekarz jeszcze w szpitalu.

Odruchy noworodkowe to zestaw reakcji nowo narodzonego dziecka na badanie, które wykonuje lekarz. Choć czasami trudno dziś wytłumaczyć ich pierwotną funkcję, wiadomo jest jedno: brak odruchów może świadczyć o poważnych problemach układu nerwowego. Odruchy pozwalają lekarzowi stwierdzić, czy dziecko dobrze radzi sobie poza łonem matki – bo układ nerwowy noworodka musi w krótkim czasie przystosować się do nowych warunków, jakie otaczają nowo narodzone dziecko. Badanie odruchów to, obok skali Apgar, jedno z podstawowych badań noworodka tuż po narodzinach.

1. Odruch Rootinga, czyli noworodek szuka piersi mamy 

Połaskocz dziecko delikatnie palcem w policzek, a już za chwileczkę zwróci głowę w stronę ręki i otworzy szeroko buzię. To odruch, który pozwala dziecku odszukać brodawkę podczas karmienia piersią. Dzięki temu dziecko nabywa najważniejszą umiejętność w swoim życiu: umiejętność jedzenia. Odruch zanika między trzecim a czwartym miesiącem życia dziecka. Potem, jeszcze przez kilka miesięcy, możesz zaobserwować tę reakcję podczas snu dziecka.

2. Odruch ssania u dziecka

Jeśli dotkniesz wargi dziecka swoim palcem, maleństwo zacznie go mocno ssać. Nawet najedzony noworodek, np. podczas trzymania go do odbijania po karmieniu, może wtulić się w twoją szyję i odruchowo zacząć ssać. Odruchowe ssanie jest zauważalne mniej więcej do 4. miesiąca życia – potem dziecko ssie już tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę.

3. Odruch Babińskiego, czyli „Uwaga, moja stopa!”

Dotknij lub połaskocz delikatnie stopę maluszka, a zobaczysz prawdziwe czary. Palce (zamiast jak u dorosłego, zgiąć się do dołu) naprężają się i prostują (paluch unosi się do góry), zaś stopa wykrzywia się do środka. Odruch może nawet utrzymać się do dwóch lat, choć najczęściej znika po pierwszym pół roku życia.

4. Odruch Moro – gdy dziecko się przestraszy

Gdy zaświecisz ostre światło w pokoju lub głośno klaśniesz w dłonie, dziecko wzdrygnie się gwałtownie. Taka reakcja jest całkowicie normalna – to właśnie odruch Moro. Noworodek w reakcji na hałas, światło lub zmianę położenia ciała (np. gdy potrząśniesz łóżeczkiem, w którym leży dziecko) wygina plecy w łuk, odchyla główkę do tyłu, energicznie prostuje nóżki i ręce, i rozkłada dłonie. Ruch ten przypomina obejmowanie niewidzialnego niedźwiedzia. Drugą fazą odruchu Moro jest szybkie przyciągnięcie przedramion do tułowia, objęcie się rękoma i zaciśnięcie piąstek. Odruch zanika między czwartym a szóstym miesiącem życia dziecka.

Zobacz też: Kiedy wreszcie odpadnie ten pępek? Znamy odpowiedź

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Odruch chodzenia u noworodka
YouTube/Julia Gonçalves
Aktualności
Noworodek chodzi tuż po urodzeniu?! Widzieliście kiedyś coś takiego?
Dzieci zaczynają samodzielnie chodzić ok. 12. miesiąca życia. Ten noworodek miał zupełnie inne plany... Czy to na pewno bezpieczne?! Zobacz film!

Jak to możliwe, że noworodek na filmie chodzi? Tak naprawdę to, co widzimy, to nie pierwsze kroki dziecka, a odruch, który występuje u noworodków i niemowląt. Odruch chodu automatycznego Jeśli delikatnie chwycimy noworodka pod pachy i postawimy jego stópki na płaskiej powierzchni, maluszek zacznie przebierać nimi tak, jakby chciał iść do przodu. Ten odruch zanika ok. 2 miesiąca życia i nie ma nic wspólnego z chodzeniem – dzieci zwykle uczą się stawiać pierwsze kroki ok. 12. miesiąca życia. Zobacz także: Odruchy u noworodka i niemowlaka Czy takie zachowanie jest bezpieczne? Film, który zaraz zobaczycie, został nagrany w szpitalu w Brazylii. Pielęgniarka chciała wykąpać dziewczynkę, jednak ona miała inne plany. Odpychała się nóżkami i powoli stawiała swoje " pierwsze kroki ". Chociaż dziewczynka wygląda uroczo i zabawnie, sprawdzanie odruchów dziecka powinno trwać chwilę. Pielęgniarka nie powinna trzymać małej w takiej pozycji przez tak długi czas – utrzymywanie noworodka w pozycji pionowej jest niezwykle niebezpieczne dla jego kręgosłupa! Zobaczcie film:   Sprawdzałyście odruch chodzenia u swoich dzieci? Zobacz także:   5 niepokojących objawów przy nauce chodzenia Źródło: Facebook

ssanie piersi
Fotofia
Karmienie
On nie umie ssać piersi!
To prawda, że dziecko rodzi się z dobrze rozwiniętym odruchem ssania. Ale mimo to często zdarza się, że noworodek nie umie ssać piersi. są jednak sposoby, by dziecko nauczyć prawidłowego ssania piersi.

Nie wpadaj w panikę, jeśli twoje dziecko nie umie ssać piersi. Dziecko urodzone o czasie ma już rozwinięte  odruchy noworodka , z których tzw. odruch ssania umożliwia mu jedzenie. Jednak mimo tego, że dziecko ma odruch ssania, to nie zawsze prawidłowo ssie pierś, a przez to się nie najada. Możesz mu jednak pomóc nauczyć się prawidłowo chwytać pierś i ją ssać.   Dlaczego nie umie ssać piersi? Po to, żeby niemowlę prawidłowo ssało, dziecko trzeba prawidłowo przystawić do piersi . Przyczyną nieprawidłowego ssania piersi jest bowiem najczęściej nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Znaki ostrzegawcze: dziecko jest nieprawidłowo przystawione do piersi! 1. W buzi dziecka jest tylko brodawka piersi. 2. Wargi dziecka nie są wywinięte. 3. Policzki dziecka zapadają się. 4. Gdy dziecko ssie pierś, słychać cmokanie, mlaskanie. 5. Gdy dziecko ssie pierś, jest to dla ciebie bolesne. 6. Język dziecka jest cofnięty. 7. Otoczka brodawki marszczy się. Jak sprawdzić, czy dziecko umie prawidłowo ssać Załóż jałową rękawiczkę, włóż do buzi dziecka koniuszek palca wskazującego opuszką do góry. Sprawdź, czy dziecko szeroko otwiera buzię, czy ma wywinięte wargi, czy ssanie jest mocne. Zwróć uwagę, czy język pokrywa dolne dziąsła i obejmuje palec od dołu i czy nie zagryza palca. Jak pomóc dziecku nauczyć się prawidłowo ssać pierś Jeśli niemowlę nieprawidłowo chwyta pierś i nie jest prawidłowo przystawione do piersi, nie wypije całego mleka z piersi, a więc będzie głodne.  Jak nauczyć niemowlę szerokiego otwierania buzi? Masuj wargi dziecka, głośno mów "aaaaa". Gdy niemowlę otworzy buzię, wsuń pierś do jego ust. Jak nauczyć dziecko prawidłowego układania języka? Gdy dziecko zakryje językiem dolne dziąsła, wsuń palec opuszką do góry, a potem obróć w stronę języka. Wysuń z buzi palec, lekko uciskając...

Odruch Babińskiego u noworodka
AdobeStock
Noworodek
Odruch Babińskiego u noworodka: co to jest i o czym świadczy? Kiedy zanika?
Odruch Babińskiego jest charakterystyczny dla noworodka i choć nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach, to jego przyczyny nie są do końca jasne. Warto wiedzieć, jak wygląda odruch Babińskiego i kiedy zanika, by w razie wątpliwości zapytać o poradę lekarza neurologa.

Odruch Babińskiego można zaobserwować podczas badania stópek noworodka. Tuż po porodzie lekarz ocenia w ten sposób prawidłowość działania układu nerwowego dziecka. Wyjaśniamy, o czym świadczy odruch Babińskiego u noworodka, kiedy zanika i czy może występować u dorosłych. Co to jest odruch Babińskiego? Odruch Babińskiego to reakcja na dotykanie podeszew stóp. Jeśli połaskocze się noworodka w spód stopy lub przesunie palcem po jej zewnętrznej krawędzi od pięty do paluszków, dziecko wyprostuje i rozsunie paluszki wachlarzowato (dorosły przeciwnie – zwinie palce – mowa wtedy o odruchu podeszwowym). To jeden z bezwarunkowych odruchów noworodka, który świadczy o prawidłowym rozwoju układu nerwowego . Przyczyny występowania odruchu Babińskiego nie są znane. Być może ma on związek z tym, że połączenia nerwowe między mózgiem a stopami u malutkich dzieci nie są jeszcze w pełni wykształcone. Odruch Babińskiego odkrył i opisał francuski neurolog polskiego pochodzenia, Józef Babiński, na początku XX wieku. Kiedy zanika odruch Babińskiego? Odruch Babińskiego może utrzymywać się nawet do końca 2. roku życia dziecka – i nie oznacza to wcale żadnej nieprawidłowości. U niektórych niemowląt jednak odruch Babińskiego zanika już w 7. miesiącu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z reakcjami dziecka, zapytaj o radę lekarza, bo właściwa interpretacja odruchu Babińskiego nie jest prosta.  O czym świadczy długo utrzymujący się odruch Babińskiego? W miarę dojrzewania układu nerwowego odruch Babińskiego zostaje zastąpiony przez tzw. odruch podeszwowy, tzn. że reakcją na drażnienie podeszwy stopy jest instynktowne zwijanie się palców, a nie ich rozkładanie. Jeśli zatem odruch Babińskiego utrzymuje się u dziecka w trzecim roku życia (lub później), konieczna jest konsultacja pediatry i skierowanie do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj