Zanim nalejesz do wanienki wody i drżącymi rękami włożysz do niej swoje dziecko, przeczytaj kilka naszych rad. Dzięki nim kąpiel noworodka stanie się doskonałym wstępem do nocnego snu.

Reklama

Przede wszystkim kąp dziecko, gdy nie jest jeszcze zmęczone – nie będzie marudzić. Na pół godziny przed myciem nakarm noworodka: wówczas nie będzie płakał z głodu i nie rozboli go brzuszek (kąpiel zaraz po jedzeniu źle wpływa na trawienie).

Poza tym dobrze się przygotuj. To znaczy nagrzej do odpowiedniej temperatury pomieszczenie, w którym masz zamiar wykąpać dziecko (najlepiej, by było w nim ok. 23 stopni C) i zgromadź wszelkie niezbędne rzeczy i kosmetyki.

Rzeczy potrzebne do kąpieli noworodka:

  • płyn do kąpieli lub mydełko
  • termometr do sprawdzenia temperatury wody
  • myjka
  • ręcznik
  • oliwka lub krem do posmarowania ciałka
  • krem zapobiegający odparzeniom
  • pieluszki
  • i ubranko, które założysz dziecku na noc

Jesteś już gotowa? No to zaczynamy!

Zobacz także

Zanurz noworodka w wodzie

Najpierw sprawdź jej temperaturę – powinna mieć ok. 37 stopni C. Pod pachę dziecka włóż rękę tak, by trzymać mu główkę i chwyć mocno za bark. Drugą ręką podtrzymuj pupę i bioderka. Zanurz maleństwo. Gdy nabierzesz wprawy, drugą ręką możesz podać mu kaczuszkę do kąpieli.

Jeśli noworodek wkładany do wody bardzo płacze, zacznij kąpiel w kaftaniku (zdejmij go, gdy maluch oswoi się z wodą).

Umyj ciałko noworodka

Możesz to zrobić po prostu ręką albo użyć myjki. Zacznij od szyi, potem umyj dziecku ramiona, brzuszek, pupę i nóżki. Uwaga: gdy dziecku nie odpadł jeszcze kikut pępowiny, uważaj, by go nie zamoczyć.

Po każdej kąpieli myjkę musisz wypłukać, bo gromadzą się w niej bakterie. Trzeba ją też często zmieniać.

Umyj włosy noworodka

Rób to dopiero pod koniec kąpieli, bo dzieci często nie lubią polewania głowy wodą (uważaj, żeby nie zalać dzidziusiowi oczu). Poza tym mokre włoski powinnaś dość szybko wytrzeć, by malec się nie przeziębił.

Nie musisz kupować specjalnego szamponu. Wiele płynów dla najmłodszych nadaje się także do mycia włosów malucha.

Wyjmij noworodka z wody

Bądź spokojna i ostrożna. Przed wyjęciem dziecka wypłucz ręce z mydła, by smyk ci się nie wyśliznął. Od razu połóż go na przewijaku i zawiń w ręcznik, by nie zmarzł. Niektóre dzieci nie lubią momentu wyjmowania z wody. Możesz w tym czasie mówić do dziecka – twój głos na pewno je uspokoi.

Osusz noworodka

Nie trzyj skóry, tylko dotykaj jej ręcznikiem. Zacznij od główki, osusz miejsca za uszkami, w fałdach szyjnych, pod pachami oraz w okolicach pośladków. Jeśli skóra dziecka ma skłonność do podrażnień, posmaruj wrażliwe miejsca specjalnym kremem na odparzenia. Możesz także skórkę posmarować, np. oliwką.

Zobacz też:

Reklama

Jak wykąpać niemowlę? Radzi nasz ekspert:

Reklama
Reklama
Reklama