Książeczka zdrowia dziecka to pierwszy dokument dziecka. Zawiera komplet najważniejszych informacji dotyczących zdrowia i rozwoju dziecka.

Reklama

Informacje dla lekarza

Dzięki książeczce zdrowia lekarz nie działa po omacku – wiedząc na przykład, że dziecko przeszło już odrę, szuka innych przyczyn wysypki na skórze. Gdy wie, że dziecko jest uczulone na penicylinę, nie przepisze dziecku Augmentinu.
Dzięki informacjom zawartym w książeczce zdrowia lekarz może sprawdzić, jak dziecko przybywa na wadze i czy rośnie odpowiednio do wieku. Dlatego takie informacje warto wpisywać do książeczki zdrowia dziecka - zrób to ty, jeśli nie zrobił tego lekarz.
Lekarz sprawdza też, czy dziecko jest zostało zaszczepione zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Może też zalecić dodatkowe szczepienia, ważne dla dziecka.

Informacje ważne dla rodziców

Dzięki książeczce zdrowia rodzice mogą sami sprawdzić, czy prawidłowo przybiera na wadze i rośnie (najlepiej to sprawdzać na siatkach centylowych, które znajdują się w książeczce zdrowia dziecka).
W książeczce zdrowia możesz też sprawdzić, co zalecił dziecku lekarz pediatra oraz lekarze specjaliści (warto pilnować, by lekarze wpisywali zalecenia do książeczki zdrowia dziecka).

Zobacz także

Informacje ważne dla dziecka

Dane zawarte w książeczce zdrowia dziecka mogą się przydać także w dorosłym życiu, np. informacja o szczepieniu przeciw różyczce jest ważna przed zajściem w ciążę - oznacza, że nie trzeba się szczepić na różyczkę przed ciążą (zachorowanie na różyczkę w okresie ciąży może być groźne dla dziecka).

Warto wiedzieć: Jak się uchronić przed różyczką w czasie ciąży?

Co wpisywać do książeczki zdrowia dziecka?

Wzór dziecięcej książeczki zdrowia opracowało Polskie Towarzystwo Pediatryczne przy współpracy Instytutu Matki i Dziecka. W książeczce zdrowia dziecka powinny się znaleźć:

  1. Dane dotyczące rodziny. Niektóre przypadłości (np. alergia) mogą występować rodzinnie, a więc krzyżyk postawiony w odpowiedniej rubryce sprawia, że można diagnozować dziecko pod odpowiednim kątem.
  2. Informacje o okresie prenatalnym i okołoporodowym dziecka. Informacja, np. o niedotlenieniu podczas porodu, pozwala szybko reagować na wszelkie, nawet drobne nieprawidłowości w rozwoju ruchowym. Dzięki temu dziecko może być w porę rehabilitowane. Ważne są też informacje o badaniach przesiewowych (np. słuchu) i pierwszych szczepieniach – przeciw żółtaczce typu B i gruźlicy.
  3. Informacje o okresie niemowlęcym. Dane zebrane podczas badań profilaktycznych przeprowadzanych w tym okresie (waga i wzrost, obwód głowy i klatki piersiowej dziecka, rozmiary ciemiączka) pozwalają m.in. ocenić, czy dziecko rośnie w odpowiednim tempie i czy właściwie dobrano mu dawkę witaminy D.
  4. Karta rozwoju psychoruchowego niemowlęcia. Zaznacza się w niej, kiedy dziecko zaczęło siadać, raczkować, chodzić itd. Dzięki temu w porę można wychwycić ewentualne problemy. Kartę wypełnia lekarz, jednak może to zrobić także mama, bo to ona spędza z dzieckiem najwięcej czasu.
  5. Ważne badania bilansowe. Lekarz ocenia rozwój dziecka i wyłapuje to, co odbiega od normy.
  6. Informacje o szczepieniach, uczuleniach, chorobach zakaźnych dziecka.
  7. Informacja o poradach ambulatoryjnych i leczeniu szpitalnym dziecka. Notka alergologa dotycząca uczulenia dostarcza cennej wiedzy laryngologowi leczącemu nawracające zapalenia ucha. Do książeczki zdrowia dziecka wpisuje się tylko najważniejsze informacje: dane dotyczące poważniejszych schorzeń albo leczenia specjalistycznego. Pozostałe informacje można zapisywać w zwykłym zeszycie.

Gdy książeczka zdrowia dziecka zaginie...

Odtworzenie wszystkich informacji zawartych w książeczce zdrowia dziecka jest prawie niemożliwe. Trzeba jednak zrobić wszystko, by odzyskać chociaż część z nich.
Nową książeczkę zdrowia dziecka otrzymasz ją na oddziale noworodkowym: po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.
Niektóre informacje uzyskasz w punkcie szczepień. Koniecznie poproś o przepisanie ich do nowej książeczki.
Dalszych informacji szukaj w ośrodkach, w których leczyło się Twoje dziecko. Poproś w nich o udostępnienie dokumentacji i/lub przepisanie najważniejszych informacji – zwłaszcza tych, które dotyczą poważniejszych schorzeń, chorób zakaźnych i przewlekłych dziecka.

Reklama

Polecamy: Bilanse zdrowia dziecka – kiedy je robimy?

Reklama
Reklama
Reklama