Podobno latem rodzą się optymiści. Przypuszczamy, że chodzi o słoneczne lato, bo chyba nic nie nastraja lepiej do życia niż ładna pogoda. Ale pogodne usposobienie to niejedyna korzyść, jaka wynika z faktu urodzenia dziecka latem. O wiele łatwiejsza jest też letnia pielęgnacja noworodka.

Reklama

W co ubierać dziecko latem?

Podczas letnich miesięcy dziecko nie potrzebuje wielu ubranek. Przy wysokich temperaturach wystarczy pieluszka i lekka narzutka, np. tetrowa, flanelowa lub ażurowy kocyk. Nie musisz zmagać się z wkładaniem ciepłych kombinezonów, puchatych czap, owijaniem maleństwa w grube koce. W letniej wyprawce powinny znaleźć się body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach, pajacyki i cienkie bawełnianie czapeczki (w rezerwie możesz mieć śpioszki i kaftaniki). Na chłodniejsze dni przyda się coś cieplejszego do przykrycia. Ubierając dziecko, kieruj się zasadą: tyle samo warstw dla malucha, co dla ciebie plus jedna dodatkowa, czyli przykrycie (w gorące dni może to być tetrowa pieluszka). Jest potrzebne, bo dziecko większość czasu śpi, a wtedy robi mu się chłodniej.

Jak dbać o pupę?

Wydawałoby się, że żyjemy w epoce jednorazowych pieluszek, które co najwyżej ustępują miejsca nowoczesnym pieluchom ekologicznym. Jednak na forach internetowych nadal padają pytania, czy w upalne dni może jednak lepiej założyć noworodkowi tetrową pieluchę, aby nie odparzyć pupy. Rodzaj pieluch nie ma aż takiego wielkiego znaczenia. Bardziej liczy się to, by dziecko często przewijać, przemywać pośladki wodą z mydłem i starannie osuszać. Profilaktycznie możesz stosować krem ochronny, np. Bepanthen, Sudocrem, Alantan (czytaj też: Pytania do dermatologa o przewijanie).

Jak sprawdzić, czy noworodkowi nie jest za ciepło?

Nawet latem zdarzają się spore różnice temperatur. Jeśli np. w domu podczas upałów panuje miły chłodek, noworodkowi należy włożyć dodatkowe ubranko lub przykryć go ażurowym kocykiem. Wybierając się na spacer późnym popołudniem, zabierz ze sobą coś do ubrania dla dziecka, bo pod wieczór – zwłaszcza w niektórych rejonach Polski – robi się chłodno. Jeśli masz wątpliwości, czy maleństwu nie jest za zimno, dotykaj jego karczku, a nie sugeruj się temperaturą rączek lub nóżek.
Wietrz pokój, w którym przebywa dziecko jak najczęściej (rano i wieczorem), ale uważaj, by noworodek nie leżał w przeciągu (łatwo może się przeziębić). W upalny, ale wietrzny dzień osłaniaj jego uszy cienką bawełnianą czapeczką.

Kiedy zabrać noworodka na spacer?

Właściwie mogłabyś wyjść z dzieckiem z domu już następnego dnia po powrocie ze szpitala, przecież jest tak ciepło. Lekarze zalecają jednak, by ze spacerami wstrzymać się przez kilka dni. Układ nerwowy noworodka nie jest jeszcze dojrzały. Dziecko musi poradzić sobie z dużą ilością nowych wrażeń, które czekają na nie w domu – oswoić się z zapachami, odgłosami. Dawkuj czas spaceru powoli. Zacznij od półgodzinnej przechadzki, stopniowo wydłużając ją do kilku godzin. Wybieraj ciche, zielone i zacienione miejsca. Jeśli karmisz piersią, bez przeszkód możesz spędzać na dworze dłuższy czas. Jeśli maluszek będzie głodny, nakarmisz go niezależnie od miejsca, w którym jesteś. Jeśli karmisz butelką, powinnaś wrócić do domu, żeby przygotować świeżą mieszankę (tylko taką może pić twoje dziecko). Zwłaszcza latem w mleku szybko namnażają się bakterie. Karmiony butelką malec dodatkowo powinien dostawać wodę. Zabierz ją ze sobą na spacer.

Zobacz także

Czy noworodek może leżeć w słońcu?

Dziecko należy chronić przed wpływem promieniowania UV. Ponieważ dermatolodzy odradzają smarowanie tak malutkiego dziecka kremem z filtrami przeciwsłonecznymi, najlepszą ochroną jest cień. Idealnie, jeśli masz obszerny wózek z budką, do którego można zamocować parasolkę osłaniająca przed słońcem. Unikaj spacerowania w upalne południowe godziny. Od 11. do 17. najlepiej urządzić sobie sjestę w domu. Chroń dziecko przed ostrym światłem słonecznym. Zdaniem naukowców duże dawki promieni słonecznych mogą przyczynić się do rozwoju krótkowzroczności. Badania potwierdziły, że najbardziej narażone są na nią dzieci, które przyszły na świat w czerwcu i lipcu (Czytaj też: Lato w cieniu, czy to dobre rozwiązanie dla dziecka?).

Czy dopajać noworodka?

Podczas upału wszystkim chce się bardziej pić niż jeść. Noworodkowi też. Aby zaspokoić jego pragnienie, powinnaś częściej przystawiać go do piersi. Nie martw się, jeśli maluszek będzie ssał krótko – twój pokarm na początku karmienia jest wodnisty i pozwala zaspokoić pragnienie. Później staje się bardziej treściwy, ale z powodu gorąca mniej chce się jeść. Ważne, żeby w takiej sytuacji przystawiać dziecko do piersi dość często.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama