noworodek, pierwsze dni noworodka
Fotolia
Noworodek

Pierwsze dni noworodka na świecie

Pierwsze dni noworodka na świecie obfitują w mnóstwo wydarzeń. Jak się zachowuje nowonarodzone dziecko? Czego potrzebuje? Co się z nim dzieje? Nowe życie zawsze jest zagadką, ale my razem z dr n. med. Jolantą Zdzienicką pomożemy ci ją rozwiązać.

Tuż po urodzeniu, dopóki pępowina nie zostanie przecięta, noworodek żyje między dwoma światami – otrzymuje tlen z krwi mamy i równocześnie zaczyna oddychać samodzielnie. Jego płuca wypełniają się powietrzem, pęcherzyki płucne pokrywają się od wewnątrz substancją zapobiegającą ich zapadaniu się i sklejaniu (surfaktantem). Zdrowy noworodek zaczyna oddychać natychmiast po zaciśnięciu pępowiny, czemu towarzyszy jego krzyk. Z jego jamy ustnej usuwa się nadmiar śluzu, najczęściej wystarczy otrzeć go gazikiem. Jeżeli jednak dziecko krztusi się i kicha, a z jego ust wydobywa się gęsta wydzielina, lub gdy okazało się, że miałaś zielone wody płodowe (oznacza to, że dziecko już w łonie mamy oddało smółkę), trzeba użyć ssaka lub cewnika.

Noworodek po narodzinach musi mieć ciepło

Po przyjściu na świat należy jak najszybciej zapewnić dziecku ciepło. Noworodek jest mokry i czuje się, jakby wyszedł z kąpieli. Tak gwałtowna zmiana temperatury odbierana jest jako szok termiczny, dlatego, gdy dziecko tuż po urodzeniu trafia na brzuch mamy, trzeba je starannie okryć ręcznikiem.

Noworodek po narodzinach chce być przy mamie

Noworodek jest wrażliwy na sposób, w jaki się go dotyka. Nerwowe ruchy pobudzają go i odczuwane są jako nieprzyjemne. Delikatne masowanie lub kołysanie uspokaja go. Najbardziej lubi być przytulony do ciała mamy. Kształtowaniu się wzajemnych uczuć między matką a dzieckiem sprzyja wysokie stężenie hormonów u kobiety po porodzie, ale uczucia te rozwijają się przede wszystkim w wyniku bezpośredniego kontaktu z noworodkiem. Czasem miłość do dziecka nie pojawia się od razu po porodzie, lecz rozkwita dopiero po pewnym czasie.

Sprawdź, jak się rodzi miłość do dziecka

Noworodek potrzebuje mleka mamy

Najważniejsze jest karmienie na żądanie, tzn. wtedy, gdy dziecko jest głodne, także w nocy. Jeśli noworodek budzi się, zaczyna kręcić główką, wykonuje ustami ruchy poszukiwania sutka, przystaw go do piersi jak najszybciej. Dziecko powinno czuć, że mama jest zawsze przy nim i że zaspokaja wszystkie jego potrzeby. Po upływie trzech tygodni, w porozumieniu z lekarzem, zacznij podawać dziecku witaminę D. Pamiętaj, że dzieci karmione piersią nie potrzebują pojenia!

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

Noworodek
Czy waga i wzrost twojego noworodka mieści się w normie?
Podobno wzrost dziedziczy się po tacie, wagę po mamie. Ile ważyło twoje dziecko tuż po urodzeniu? Jaki był wzrost noworodka? I jaki będzie jego wzrost i waga, kiedy dorośnie?

Ile powinno ważyć dziecko ? Jaki jest wzrost noworodka? Patrząc na swoje dziecko, zastanawiasz się, czy waży tyle, ile powinno. Czy twój noworodek waży dużo, czy mało, czy jego wzrost jest proporcjonalny do wagi? I jak to rokuje na przyszłość - opowiada  dr n. med. Alicja Karney, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Ile noworodek powinien ważyć i mierzyć? Jest norma, która określa wagę i wzrost noworodka (fachowo nazywane przez lekarzy masą i długością ciała). Według tej normy ok. 95 procent dzieci urodzonych o czasie waży 2800–3800 g i mierzy 46–55 cm. Warto jednak pamiętać, że na świat przychodzą noworodki, których waga przekracza 4 kg, a wzrost - 60 cm. Są też noworodki, które przychodzą na świat z wagą 2-2,5 kg (a długość ich ciała to 42 cm). Istnieje pewna prawidłowość: chłopcy ważą ok. 250 g więcej niż dziewczynki . Wiele się mówi o narodzinach dzieci, których waga znacznie przekracza normę. Niedawno w Polsce wiele się mówiło o noworodku, który przyszedł na świat z wagą 7 kg: tyle normalnie waży półroczne dziecko!  Dlaczego noworodek waży tak mało O noworodkach, które urodziły się z wagą poniżej 2500 g, lekarze mówią, że mają niską masę urodzeniową. Powodem niskiej wagi urodzeniowej jest zazwyczaj niedożywienie w życiu płodowym. Do takiego stanu mogą przyczynić się niektóre choroby przyszłej mamy, ale też palenie papierosów w ciąży, niewłaściwa dieta w ciąży , picie dużej ilości kawy lub innych napojów zawierających kofeinę: herbaty, coli, napojów energetyzujących. Ale malutkie rodzą się również dzieci z ciąż mnogich. Co się dzieje, jeśli noworodek waży za dużo  Urodzenie dziecka o wadze ponad 4 kg może wskazywać na zagrożenie mamy cukrzycą oraz zagrożenia cukrzycą dziecka . Powinnaś co jakiś czas sprawdzać swój poziom cukru we krwi. Cukrzyca może pojawić się...

pielęgnacja pępka noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Pielęgnacja pępka noworodka: ekspert radzi, jak pielęgnować i czym przemywać pępek
Pielęgnacja pępka noworodka rodzi pytania: czy moczyć? Przemywać spirytusem? I chociaż od ponad dekady obowiązuje nowy sposób pielęgnacji pępka noworodka, ciągle wielu rodziców stosuje przestarzałe metody. Prof. Ewa Helwich wyjaśnia, na czym polega tzw. sucha pielęgnacja i dlaczego pępka noworodka nie należy niczym polewać.

Pielęgnacja pępka noworodka nadal wywołuje kontrowersje. Wiele nowych rodziców wciąż szuka informacji, czym przemywać kikut pępowinowy. Nadal można też spotkać zwolenników używania spirytusu, którzy przekonują rodziców, że dzięki niemu pępek szybko odpadnie. Są też orędownicy stosowania innych środków. Według aktualnych zasad pępka noworodka nie powinno się przemywać spirytusem. Kikut pępowinowy zagoi się szybciej przy stosowaniu tzw. suchej pielęgnacji pępka. Profesor Ewa Helwich, pediatra neonatolog, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, wyjaśnia, na czym polegają aktualne zalecenia dotyczące pielęgnacji pępka noworodka. Spis treści: 1.  Pielęgnacja pępka noworodka jak dbać o pępek jak pielęgnować, czy można go dotykać czy można moczyć pępek noworodka podczas kąpieli? 2.  Czym przemywać pępek noworodka Przemywanie pępka spirytusem Kikut pępowinowy krwawi, brzydko pachnie – co dalej 3.  Po jakim czasie odpada pępek (kikut pępowinowy) Pielęgnacja pępka noworodka Jak dbać o pępek noworodka? Prof. Ewa Helwich: Należy stosować suchą pielęgnację . Rozpoczyna się ją już w szpitalu. Stosuje się ją u maluszków, które po narodzinach przebywają razem ze swoimi mamami. Staramy się, aby pępek noworodka nie był mocno okryty, aby podczas przewijania noworodka pieluszka była wywinięta poniżej pępowiny, a na niej luźno leżał kaftanik. To zapewnia dostęp powietrza, które przyspiesza wysuszanie tego miejsca i gojenie. Podobnie powinno się postępować w domu. Może się zdarzyć, że dziecko obficie zabrudzi pieluszkę i siebie przy okazji, że zasiusia to miejsce, co często zdarza się chłopcom. Wtedy wskazane jest umycie pępowiny i jej okolic . Należy to zrobić w ten sam sposób, w jaki podczas przewijania myjemy pupę dziecka wodą i mydłem, a potem delikatne...

kiedy odpada pępek u noworodka, kikut pępowinowy - kiedy odpada, pepowina, pępek noworodka
Fotolia
Noworodek
Kiedy wreszcie odpadnie ten pępek? Znamy odpowiedź
Nie możesz się doczekać, kiedy wreszcie twoje dziecko pozbędzie się kikuta pępowiny? Przygotuj się, że czasem trzeba na to trochę poczekać.

Kikut pępowiny może szokować rodziców noworodka . Nic dziwnego. Nikt, kto do tej pory nie miał dziecka, nie miał też do czynienia z fragmentem ludzkiej tkanki, która jest pozostałością po łączącej płód z łożyskiem pępowinie. Dlatego też świeżo upieczeni opiekunowie maluszka jak najszybciej chcieliby się pozbyć tego problemu. Kiedy odpada pępek u noworodka? Nie zawsze tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Kiedy odpada kikut pępowiny? Nie ma jednego z góry określonego terminu. Zwykle pępek noworodka odpada między 7 a 10. dniem po narodzinach, a czasem pod koniec 2. tygodnia. Wasze dziecko ma już trzy tygodnie i kikut pępowiny nadal trzyma się mocno? To nie znaczy, że dzieje się coś złego. Eksperci uważają, że pępowina może odpaść znacznie później – bo aż do 29. dnia od porodu i nie należy się tym martwić, jeśli jej gojenia nie zakłóca stan zapalny. Zdaniem lekarzy proces oddzielania się kikuta zajmuje więcej czasu, jeśli: pępowina jest gruba, dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie jest wcześniakiem. Warto wiedzieć, że u dzieci urodzonych przed czasem jest większe ryzyko infekcji pępka. Ale w czasie, gdy kikut pępowiny jeszcze tkwi przy brzuszku, maluszki na ogół przebywają w szpitalu, a tam kontroluje się, w jakim stanie są ich pępki. Jak goi się pępek? Kikut pępowinowy najpierw jest wilgotny i elastyczny . Można nim bez problemu manipulować, np. gdy próbujemy go umyć i osuszyć. Gdy wysycha – twardnieje i bardziej przylega do skóry. Ale nawet wtedy można go unosić, np. gdy próbujemy doprowadzić pępowinę do czystości lub chcemy osuszyć skórę pod nią. Wszelkie tego typu zabiegi nie są dla dziecka bolesne. Co robić, aby pępek odpadł szybciej? W gojeniu się pępka pomaga sucha pielęgnacja i dostęp powietrza. Z tego powodu pępowina noworodka nie powinna być mocno okrywana . Lekarze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj