
Tuż po urodzeniu, dopóki pępowina nie zostanie przecięta, noworodek żyje między dwoma światami – otrzymuje tlen z krwi mamy i równocześnie zaczyna oddychać samodzielnie. Jego płuca wypełniają się powietrzem, pęcherzyki płucne pokrywają się od wewnątrz substancją zapobiegającą ich zapadaniu się i sklejaniu (surfaktantem). Zdrowy noworodek zaczyna oddychać natychmiast po zaciśnięciu pępowiny, czemu towarzyszy jego krzyk. Z jego jamy ustnej usuwa się nadmiar śluzu, najczęściej wystarczy otrzeć go gazikiem. Jeżeli jednak dziecko krztusi się i kicha, a z jego ust wydobywa się gęsta wydzielina, lub gdy okazało się, że miałaś zielone wody płodowe (oznacza to, że dziecko już w łonie mamy oddało smółkę), trzeba użyć ssaka lub cewnika.
Noworodek po narodzinach musi mieć ciepło
Po przyjściu na świat należy jak najszybciej zapewnić dziecku ciepło. Noworodek jest mokry i czuje się, jakby wyszedł z kąpieli. Tak gwałtowna zmiana temperatury odbierana jest jako szok termiczny, dlatego, gdy dziecko tuż po urodzeniu trafia na brzuch mamy, trzeba je starannie okryć ręcznikiem.
Noworodek po narodzinach chce być przy mamie
Noworodek jest wrażliwy na sposób, w jaki się go dotyka. Nerwowe ruchy pobudzają go i odczuwane są jako nieprzyjemne. Delikatne masowanie lub kołysanie uspokaja go. Najbardziej lubi być przytulony do ciała mamy. Kształtowaniu się wzajemnych uczuć między matką a dzieckiem sprzyja wysokie stężenie hormonów u kobiety po porodzie, ale uczucia te rozwijają się przede wszystkim w wyniku bezpośredniego kontaktu z noworodkiem. Czasem miłość do dziecka nie pojawia się od razu po porodzie, lecz rozkwita dopiero po pewnym czasie.
Sprawdź, jak się rodzi miłość do dziecka
Noworodek potrzebuje mleka mamy
Najważniejsze jest karmienie na żądanie, tzn. wtedy, gdy dziecko jest głodne, także w nocy. Jeśli noworodek budzi się, zaczyna kręcić główką, wykonuje ustami ruchy poszukiwania sutka, przystaw go do piersi jak najszybciej. Dziecko powinno czuć, że mama jest zawsze przy nim i że zaspokaja wszystkie jego potrzeby. Po upływie trzech tygodni, w porozumieniu z lekarzem, zacznij podawać dziecku witaminę D. Pamiętaj, że dzieci karmione piersią nie potrzebują pojenia!