Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Kupka u noworodka – jak może wyglądać, kiedy powinna niepokoić?

Kupka u noworodka może być ważnym miernikiem stanu zdrowia dziecka. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda i jak często powinna się pojawiać. Kolor, konsystencja, a czasem także zapach mogą być pierwszym sygnałem, że z dzieckiem trzeba iść do lekarza.

Kupka u noworodka ulega szybkim zmianom. Pierwsza, którą robi dziecko po przyjściu na świat, jest lepka, gęsta, a w dodatku ciemnozielona. To smółka, która gromadziła się w jelitach dziecka mniej więcej od połowy ciąży. Składają się na nią połknięte wody, maź płodowa, złuszczone nabłonki i inne substancje (żółć). Powinna pojawić się w pieluszce w ciągu doby, najwyżej dwóch po narodzinach. Jeśli tak się nie dzieje, lekarz sprawdzi, co się za tym kryje.

Spis treści:

Jak powinna wyglądać kupka noworodka

Pierwsza kupka noworodka czyli smółka, ma tak charakterystyczny widok, że trudno ją z czymś pomylić. Po smółce pojawiają się tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około 5-6 doby zawartość pieluszki powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. 

W kolejnych tygodniach życia może też pojawić się wypróżnienie innego koloru:

  • Bladożółta, jasnobrązowa czy szarozielonkawa kupa noworodka – „książkowe” złociście żółte kupy robią zwykle dzieci karmione piersią. Dzieci pijące mleko z butelki zapełniają pieluchy także innymi kolorami.
  • Zielona kupa noworodka – za tę dziwaczną barwę może odpowiadać coś, co zjadłaś, a co nie posłużyło karmionemu twoim mlekiem dziecku. Zielona kupa niemowlaka może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia). Poobserwuj noworodka i przyjrzyj się uważniej swojej diecie. Jeśli wszystko wróci do normy, nie ma powodu do niepokoju.

Ile razy pojawia się kupka u noworodka?

Jak często noworodek robi kupę? W okresie noworodkowym kupka może pojawiać się zawsze po karmieniu, a więc nawet 8-12 razy w ciągu doby. Nie wszystkie noworodki wypróżniają się aż tak często, ale i tak mogą robić kupkę 5-6 razy dziennie.

I tak będzie aż do 6-7 tygodnia życia. Później częstość oddawania stolca spada, a kupka pojawia się w pieluszce 2-3 razy dziennie.

Kiedy mówimy o zaparciu u noworodka?

Dzieci karmione butelką powinny załatwiać się codziennie. Niektóre maluszki karmione piersią mogą jednak robić kupkę rzadziej. Jeśli dziecko dobrze się czuje i przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju. O zaparciu u noworodka można mówić dopiero wówczas, gdy podczas wypróżniania dziecko męczy się, pręży i płacze, a kał jest zbity i twardy.

Przy braku kupki u noworodka nigdy nie podawaj dziecku środków przeczyszczających na własną rękę ani nie wkładaj mu do odbytu termometru. Jeśli dziecko bardzo się męczy, jedź z nim do lekarza. W wyjątkowej sytuacji możesz mu wyjątkowo podać czopek glicerynowy. Biegunki i zaparcia mogą być objawem alergii pokarmowej.

Kupka u noworodka: kiedy powinna niepokoić

Czasami kolor kupki noworodka, a później niemowlęcia, może świadczyć o tym, że ze zdrowiem dziecka dzieje się coś nietypowego:

Biała lub niemal biała kupa noworodka

Brak zabarwienia może świadczyć o kłopotach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Dlatego koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Czarna lub ciemnozielona kupa noworodka 

Za ciemne zabarwienie kupy noworodka mogą odpowiadać leki (przede wszystkim żelazo, którym leczy się anemię) lub krew. Jeżeli pierwsza możliwość nie wchodzi w grę, trzeba jak najszybciej pokazać dziecko lekarzowi. Obecność krwi w kupie noworodka to sygnał alarmujący, świadczy zawsze o poważnym schorzeniu, np. zapaleniu jelit, alergii pokarmowej (bywa często jej pierwszym objawem), wadach w budowie jelit, wrzodach żołądka itd.

W kupie noworodka widać krew 

Krew nie zawsze zmienia kolor kupy na czarny albo ciemnozielony. Czasem widać ją gołym okiem – wygląda jak strzępki, kłaczki, nitki albo ciemne punkciki. Może pochodzić z pękniętego naczynka (jeśli dziecko ma zaparcia), ale może być także sygnałem poważniejszego problemu. Nie czekaj na rozwój wypadków i idź z dzieckiem do lekarza.

W kupie noworodka widać śluz 

Śluz jest objawem stanu zapalnego. Często pojawia się przy biegunce. Jego niewielkie ilości mogą wystąpić także wówczas, gdy do diety starszego niemowlaka wprowadzamy nowe pokarmy. Jeśli jest to przejściowe, nie ma powodu do niepokoju, bywa to jednak również objawem alergii pokarmowej.

Błyszcząca kupka noworodka

Kupka, która jest błyszcząca i wygląda jakby była tłusta, to niepokojący objaw, który może świadczyć o kłopotach z trzustką. Koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Kupka o kwaśnym zapachu

Kupy dzieci karmionych piersią mają (zwłaszcza na początku) lekko kwaśny zapach, który zawdzięczają kwasowi mlekowemu wytwarzanemu przez mieszkające w jelitach bakterie. To normalne. Jeśli jednak kwaśna woń staje się zdecydowanie silniejsza, trzeba się wybrać z malcem do lekarza. Taki objaw może świadczyć o nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) albo innego dwucukru (np. sacharozy). 

Biegunka u noworodka

Można o niej mówić, gdy w ciągu 12 godzin dziecko robi więcej niż trzy płynne kupy (lub jedną z krwią, ze śluzem czy ropą). Nie dotyczy to dzieci karmionych piersią. W ich wypadku czujność powinna wzbudzić zmiana konsystencji na bardziej wodnistą czy koloru na zielony.

Biegunki u małych dzieci nie wolno leczyć na własną rękę! Trzeba szybko działać, gdy do biegunki dołączają wymioty i/lub gorączka. Lekarz pewnie zaleci podawanie probiotyków i napojów uzupełniających elektrolity (np. kleik ORS 200, Gastrolit, Saltoral).

Niepokoi cię wygląd kupy, którą zrobiło twoje dziecko? Pokaż pediatrze brudną pieluszkę! Dobry lekarz nie tylko się nie obrazi, ale wręcz sam o nią poprosi.

Przeczytaj też:

jak karmić butelką
Adobe Stock
Karmienie
Jak karmić noworodka butelką i jak przygotować mleko?
Jak karmić noworodka butelką, by mieć pewność, że maluszek się najada? Sprawdź, jakie są zasady karmienia mlekiem modyfikowanym i jak często podawać je noworodkowi. Mleko początkowe trzeba przygotowywać ściśle wg instrukcji z opakowania i wytycznych lekarza lub położnej.

Jeśli karmisz noworodka butelką, mleko początkowe musisz podawać według ścisłych wytycznych lekarza. Mleko modyfikowane podaje się dziecku na żądanie, ale nieco inaczej niż w przypadku karmienia piersią. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące karmienia noworodka butelką. Spis treści: Jak często karmić noworodka butelką? Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Ile mleka powinien wypijać noworodek karmiony butelką? Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym Najlepsza pozycja do karmienia butelką noworodka Dlaczego noworodek płacze w czasie karmienia butelką? Jak wybrać mleko dla noworodka karmionego butelką? Jak często karmić noworodka butelką? Noworodki karmione mieszankami mlecznymi powinny otrzymywać pokarm ok. 6-8 razy na dobę (potem rzadziej). W przypadku mleka modyfikowanego, podobnie jak w przypadku pokarmu z piersi, mama powinna karmić na żądanie. Jeśli noworodek robi się niespokojny, zaczyna otwierać usta (jakby szukał czegoś do ssania), to sygnał, że może być głodny i należy go nakarmić. Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Karmiąc noworodka butelką, należy zachować co najmniej 2-3-godzinne przerwy między karmieniami. To ważne, gdyż żołądek dziecka, a zwłaszcza niemowlaka w pierwszym miesiącu życia, nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Przychodzi mu to z o wiele większym trudem niż w przypadku mleka mamy. Mleko dla noworodka można podawać według takiego schematu (przykładowe godziny): 6:00 9:00 12:00 15:00 18:00 21:00 24:00 Chociaż przerwy między posiłkami muszą być zachowane, można wprowadzać drobne zmiany   w wyznaczaniu konkretnych godzin podawania mleka noworodkowi. Nic się nie stanie, jeśli zje kolejną porcję mleka kilkanaście minut wcześniej (lub później). Ile mleka powinien wypijać noworodek...

pienista kupka u niemowlaka
AdobeStock/suszczynski
Zdrowie
Pienista kupka u niemowlaka: przyczyny u niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym
Pienista kupka może wzbudzić niepokój u rodziców niemowlęcia, zwłaszcza jeśli dziecko oddaje takie półpłynne stolce od urodzenia. Wyjaśniamy przyczyny, dla których pienista kupka może się pojawić u niemowlaka karmionego piersią oraz mlekiem modyfikowanym. Tłumaczymy, co oznacza zielona lub żółta pienista kupka.

Pienista kupka u niemowlaka może wyglądać dziwnie i budzić obawy rodziców. Dowodem są liczne listy do naszej redakcji, np.: „Moje 6-tygodniowe niemowlę od początku oddaje pieniste stolce. Kupka jest zwykle półpłynna, żółtobrązowa lub zielonkawa. Zauważyłam w nich też grudki i coś, co przypomina pasemka śluzu. Czy taka pienista kupka jest normalna u niemowlaka?”. Problem brzmi znajomo? Podpowiadamy, dlaczego pienista kupka może pojawić się u niemowlaka karmionego piersią i mieszanką. Poniżej najczęstsze przyczyny. Pienista kupka u niemowlaka – przyczyny i objawy Pienista kupka o półpłynnej konsystencji to częsta postać stolca u niemowlaka i zazwyczaj nie powinna ona budzić obaw o zdrowie maluszka. Kupka w pierwszych tygodniach życia najczęściej jest wodnista, bo mleko mamy działa lekko przeczyszczająco na niedojrzały układ pokarmowy dziecka, a jednocześnie ssanie piersi pobudza jelita do pracy. Nadmierne obciążenie laktozą (cukrem z kobiecego pokarmu), która fermentuje w jelicie grubym, może skutkować tym, że pojawiają się pieniste kupki. Warto wiedzieć, że po 1. miesiącu życia stolce niemowlaka stają się zwykle bardziej uformowane i gęściejsze, z widocznymi grudkami, co wynika ze zmiany składu mleka mamy. Zielona pienista kupka Pienista i zielona kupka u niemowlaka może się pojawić, jeśli dziecko nie ma jeszcze rozszerzonej diety. Zielona kupka to także efekt podawania preparatów z żelazem albo mieszanki, która je zawiera. Jeśli dziecko dobrze się czuje i prawidłowo przybiera na wadze, zielona kupka nie powinna martwić rodziców. Żółta pienista kupka Prawidłowa kupka zdrowego niemowlaka karmionego piersią ma kolor jasnożółty lub musztardowy. Jest przy tym półpłynna, może być lekko pienista. Z czasem kupka niemowlaka staje się coraz bardziej gęsta, co również jest naturalne. Uwaga!...

kupka niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje
Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.

Kupka niemowlaka – jak powinna wyglądać? Wspólnie z pediatrą, prof. dr n. med. Kamilem Hozyaszem przygotowaliśmy specjalny przewodnik po kupkach niemowlaka. Sprawdzisz w nim, o czym może świadczyć kolor stolca, jego konsystencja i zapach. Podajemy też amsterdamską skalę uformowania stolca niemowląt , którą można posługiwać się w komunikacji z lekarzami. Dowiesz się tutaj, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka i co w kupce niemowlaka może niepokoić. Spis treści: Ciemnozielona lub czarna kupka noworodka Zielona kupa niemowlaka przed rozszerzaniem diety Kupka ciemnozielona, czerwona, pomarańczowa, z kłaczkami Kupka niemowlaka złocista jasnożółta lub musztardowa Bladożółta kupka niemowlaka, raczej luźna Wodnista kupka niemowlaka Kupa niemowlaka jasnożółta i brązowa Kupka odbarwiona – biała lub szara Śluz w kupce niemowlaka, nitki krwi lub ropa Kupka twarda, zbita, robiona z wysiłkiem Kupka z grudkami, kulkami, piaskiem Kupka o zapachu i konsystencji jak u dorosłego Krew w kale u dziecka – kiedy iść do pediatry Jak często niemowlę powinno robić kupkę? Amsterdamska skala kupek niemowlęcia Rodzaje kupek niemowlaka – infografika do pobrania Kupka niemowlaka – co oznacza jej kolor? Kupka niemowlaka i noworodka ma ścisły związek z tym, co dziecko zjada. Nawet jeśli jedynym pokarmem dziecka jest mleko – z piersi lub modyfikowane – kolor, konsystencja i zapach kupy może się różnić. U niemowląt powyżej 4–6 miesiąca, które mają już rozszerzaną dietę , różnice w wyglądzie stolca mogą być bardzo wyraźne. Dla pediatrów i opiekujących się dzieckiem rodziców sposób, w jaki dziecko się wypróżnia, jest ważną informacją o jego samopoczuciu i zdrowiu. Wyjaśniamy, jak wyciągać prawidłowe wnioski. Kupka niemowlaka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj