Noworodek ma bardzo delikatną i wrażliwą skórę, dlatego musisz traktować ją z delikatnością, miłością i uwagą. Szczególnego traktowania wymaga też skóra wcześniaka i dziecka urodzonego po terminie.

Reklama

Skóra wcześniaka

Niedojrzałość skóry wcześniaka sprawia, że jest ona wyjątkowo wrażliwa i przepuszczalna. A to oznacza m.in. że szybciej się wychładza, łatwiej przenikają przez nią szkodliwe substancje czy drobnoustroje i jest mniej odporna na uszkodzenia. Dzieje się tak zwłaszcza przez pierwsze 2–3 tygodnie życia po przyjściu na świat, ponieważ po tym czasie staje się już prawie taka sama jak u donoszonych noworodków. Nic więc dziwnego, że opieka nad wcześniakami jest wyjątkowa: ogrzewa się je w inkubatorach, chroni przed wszelkimi zarazkami. Każdy, kto się styka z maleństwem, musi bardzo dokładnie wymyć i zdezynfekować ręce. Wcześniaki leczy się natychmiast, gdy na ich skórze pojawią się jakieś niepokojące zmiany, bo w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie powikłania mogą szybko objąć cały organizm.

Jak pielęgnować delikatną skórę noworodka?

Aby odpowiednio dbać o skórę noworodka, stosuj się do tych wskazówek:

  • Używaj najłagodniejszych kosmetyków – bez barwników, konserwantów, dodatków zapachowych itd. Tylko takich, które są przeznaczone dla niemowląt (uwaga: nie wszystkie preparaty można stosować od pierwszych dni życia).
  • Nawilżaj i natłuszczaj. Używaj emolientów – preparatów, które dodaje się do kąpieli lub stosuje bezpośrednio na skórę, by trwale ją nawilżyć (tworzą na niej cieniutką warstwę ochronną zapobiegającą wysychaniu). To ważne, bo sucha skóra równa się większe ryzyko mikrouszkodzeń i otarć.
Reklama
  • Wybieraj ubranka z miękkich, naturalnych tkanin, najlepiej z delikatnej, rozciągliwej bawełny. Wszelkie koronki, falbanki, ostre szwy, spody aplikacji, a nawet metki mogą drażnić skórę, a nawet ją uszkadzać.
  • Często zmieniaj pieluszki. Gdy są spuchnięte od moczu albo wypełnione czymś jeszcze, mocno drażnią skórę. Podczas przewijania przemyj pupę przegotowaną wodą, dokładnie ją osusz (bez pocierania) i posmaruj kremem ochronnym.
  • Starannie pielęgnuj pępek. Powinien być odsłonięty – odwijaj pieluszkę albo wytnij ją tak, by go nie zakrywała. Jeśli pojawia się zaczerwienienie i/lub opuchlizna, idź do lekarza.
  • Przygotuj się na łuszczenie. Najbardziej łuszczy się naskórek u dzieci urodzonych po czasie. Dzieje się tak dlatego, że zabezpieczająca go maź płodowa zdążyła już zniknąć, więc został zmacerowany przez wody płodowe. Przenoszone maluszki mają często „rączki praczki” – skóra na rękach (a także na stopach!) jest pomarszczona jak po zbyt długim moczeniu w wodzie. Trzeba ją nawilżać i natłuszczać, by nie pękała i nie swędziała.
Reklama
Reklama
Reklama