Reklama

Ubranka na pierwsze tygodnie życia malca kup jeszcze przed porodem. Potem nie będzie na to czasu! Wybierając maleńkie kaftaniki i body, pamiętaj, że skóra niemowlęcia jest cienka i pozbawiona warstwy rogowej, dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Spowodować je mogą ubranka, a także twarde zatrzaski lub nieodpowiedni proszek do prania.

Reklama

Jak ubierać noworodka?

Najlepiej w miękką bawełnianą koszulkę, śpioszki i kaftanik albo w body oraz pajacyk. Kompletując wyprawkę, nie kupuj wielu ubranek na 56 cm, gdyż malec szybko z nich wyrośnie. Zaopatrz się najwyżej w dwa takie komplety. W sklepach są też ubrania, na których podano wyłącznie wiek – np. od 0 do 3 miesięcy, co oznacza, że ciuszek pasuje na dziecko mierzące do 62 cm.

Ubranka powinny być trochę za duże czy akurat?

Przede wszystkim nie mogą krępować ruchów, swobodnie musi się pod nimi mieścić pieluszka. Za ciasne ubranko nie tylko utrudnia maleństwu swobodne poruszanie się, może także spowodować przyjmowanie nieprawidłowej pozycji.
Ciuszki nie powinny też być za luźne, bo gdy dziecko się porusza, nadmiar materiału może się zwijać i tworzyć uwierające zagniecenia. Zbyt długie nogawki śpiochów mogą plątać się wokół nóżek starszego niemowlęcia, co utrudnia naukę wstawania.

Jakiego typu zapięcia są najlepsze?

Nie powinny drapać ani uciskać skóry, a w ubrankach dla noworodków nie mogą być umieszczone na pleckach. Wygodne są koszulki, które zawiązuje się z boku. Body i bluzeczki wkładane przez głowę nie są najlepsze, gdyż małe dzieci nie lubią, gdy w ten sposób wciąga się im ciasne ubranko. Taki ciuszek przed zakładaniem trzeba rozciągnąć w rękach. Zmianę pieluszki ułatwią śpioszki zapinane w kroku. Jeśli ubranko ma guziki, sprawdź, czy są mocno przyszyte!

Czy wszystkie rzeczy muszą być bawełniane?

Dla noworodka najlepsza jest czysta bawełna. Dla starszych niemowląt bielizna (to, co ściśle przylega do ciała) też powinna być bawełniana. Śpioszki i pajacyki mogą mieć sztuczne domieszki – dzięki nim nie rozciągają się i nie deformują w praniu. Wybieraj jednak te, które mają nie więcej niż 20% domieszki. Unikaj rzeczy z weluru, ponieważ gorzej przepuszczają powietrze. Sweterki mogą być wykonane ze sztucznych włókien, gdyż nie dotykają skóry. Są praktyczniejsze i rzadziej wywołują uczulenia niż ciuszki wełniane.

Zobacz także: Wyprawka dla noworodka – lista obowiązkowa!
[CMS_PAGE_BREAK]

Jakie czapeczki wybierać?

Noworodkowi i niemowlęciu do trzeciego miesiąca życia na zimowy spacer zakładaj dwie czapki: jedną miękką bawełnianą, drugą ciepłą, np. z polaru lub wełny. Starsze niemowlę może mieć tylko jedną ciepłą i dopasowaną czapeczkę. Na mróz dobre są czapki dwuwarstwowe (wewnątrz bawełniane, z wierzchu np. z wełny lub polaru). Dla malca, który już siedzi, nadają się kominiarki. W domu noworodek nie musi mieć okrytej główki. Tylko po kąpieli możesz mu włożyć cieniutką bawełnianą czapeczkę.

Czym przykrywać malucha?

Noworodka najlepiej flanelowym kocykiem w poszewce. Jeśli w domu jest chłodno, przyda się kocyk dla niemowlaka z polaru. Na noc lub na spacer możesz maluszka zawinąć w rożek na rzepy. Dzieci niespokojne czują się bezpieczniej i mniej płaczą, gdy są tak otulone. Dla starszego niemowlęcia na noc wygodniejszy jest śpiworek – dziecko się w nim nie rozkopie. W czasie spaceru używaj koca z polaru lub wełny, natomiast w domu wygodniejsze są kocyki z polaru, gdyż łatwiej je wyprać i wysuszyć. Polar to tkanina skonstruowana na wzór niedźwiedziego futra – jest przewiewny i świetnie chroni przed utratą ciepła.

Co zakładać raczkującemu po domu brzdącowi?

Najlepsze są pajacyki lub ogrodniczki z bawełnianej grubszej dzianiny (aby nie wycierały się na kolankach) albo grube śpioszki. Jeśli są cienkie, powinny mieć dodatkowe wzmocnienia na kolanach. Unikaj ubranek z gumką w pasie, gdyż zsuwają się albo wpijają w ciałko. Na stópki wkładaj dziecku ciepłe skarpetki z antypoślizgowym wzorkiem – raczkujące niemowlę może próbować wstawać. Buciki są niepotrzebne i utrudniają raczkowanie.

Czy stosować płyny do płukania?

Specjaliści z Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie przestrzegają przed ich używaniem. Im mniej chemii w otoczeniu malca, tym lepiej! Jeśli ubranka są po praniu sztywne lub chropowate, trzeba je prasować.

Jak prać pieluszki i ubranka malucha?

1. Przede wszystkim nie pierz bielizny malca razem z rzeczami dorosłych.
2. Stosuj tylko delikatne środki przeznaczone do prania rzeczy niemowlęcych.
3. Jeśli pierzesz ręcznie, dokładnie rozpuść w ciepłej wodzie środek piorący. Płucz ciuszki w kilku wodach. Pralkę ustawiaj na dodatkowe płukanie lub program z większą ilością wody.
4. Przed pierwszym użyciem wypierz ubranka i pościel. To ważne ze względu na higienę. Trzeba
też usunąć apreturę – środek, którym powlekane są tkaniny.

Zobacz: 7 rzeczy zbędnych w wyprawce! – tego nie potrzebuje niemowlę

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan

Reklama
Reklama
Reklama