Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża, badanie w ciąży, brzuch w ciąży, poród
Fotolia
Przygotowania do porodu

Zaczął się poród - skąd to wiadomo?

Zaczyna się poród? A może to, co bierzesz za objawy porodu, to tylko fałszywy alarm. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy akcja porodowa ruszyła już pełną parą.

Objawy porodu to nie tylko skurcze. Poród nie zawsze zaczyna się też odejściem wód płodowych! Oczami wyobraźni widzisz, że zaczyna się poród, a ty spóźniasz się do szpitala. Albo odwrotnie – boisz się, że niepotrzebnie będziesz zawracała głowę położnej lub lekarzom. Postaraj się tak nie zamartwiać. Koniecznie przeczytaj, jakie są objawy porodu i co świadczy o tym, że zbliża się poród i że powinnaś zadzwonić do położnej. Poczujesz się spokojniejsza.

Objawy porodu

W ostatnich tygodniach ciąży twoje ciało przygotowuje się do narodzin dziecka. Wszystkie objawy porodu mogą (choć nie muszą!) się pojawić – i niekoniecznie je zauważysz. Te objawy porodu są najczęstsze:

 • Macica się obniża przed porodem - na 3–4 tygodnie, czasami na kilka dni przed początkiem porodu (a niekiedy dopiero w jego trakcie), główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Brzuch wtedy „opuszcza się”, dlatego wreszcie łatwiej będzie ci oddychać.
 • Odejście czopa śluzowego przed porodem - ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodem – czop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej).
 • Pojawiają się skurcze przepowiadające poród - skurcze przepowiadające pojawiają się w ciągu 3–4 tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je jako okazję do wykonywania ćwiczeń oddechowych, które znasz ze szkoły rodzenia!
 • Częste wizyty w toalecie przed porodem - to oczyszczanie się organizmu. Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że twój organizm próbuje „się oczyścić” przed porodem.
 • Przypływ energii przed porodem - dzień lub dwa przed godziną „zero” możesz poczuć potrzebę zabrania się do porządków, przygotowywania rzeczy dla dziecka itd. Nie przepracowuj się jednak – w czasie porodu będziesz potrzebować bardzo dużo sił.

Objawy, które wystąpią tuż przed porodem

Gdy poród się zacznie, trudno określić, ile czasu upłynie, nim przytulisz dziecko. Miej pod ręką wyprawkę do szpitala, gdy:

 • Odejdą wody płodowe. Najczęściej sączą się powoli, rzadko wypływają silnym strumieniem. Świadczy to o tym, że poród rozpocznie się w ciągu kilku godzin. Czas dzwonić do położnej! Między nogi włóż grubą podpaskę lub biały ręcznik, który pochłonie płyn. Przyjrzyj mu się – powinien być przezroczysty lub białawy. Jeśli wody są zielone lub brązowe, jak najszybciej jedź do szpitala (może to świadczyć o zakażeniu).
 • Zaczną się skurcze. Gdy zacznie się poród, pojawią się pierwsze skurcze porodowe. Mogą być bezbolesne, ale ich intensywność rośnie. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na cały brzuch i na dolną część pleców. Każdy może trwać 15–30 sekund. Z czasem wydłużają się do 30–90 sekund. Przerwy między nimi się skracają (na początku to 10–20 minut). Zadzwoń do położnej, gdy odstępy wyniosą 5–7 minut (te zalecenia mogą się nieco różnić – jeśli droga do szpitala jest długa, powinnaś wyruszyć wcześniej).

Pamiętaj: jeżeli skurcze mają ten sam rytm bez względu na to, czy stoisz, chodzisz, czy leżysz – to znak, że twoje dziecko na pewno rozpoczęło swoją pierwszą w życiu podróż.

Polecamy:

Objawy, które powinny zaniepokoić

Jedź do szpitala lub skontaktuj się z położną, jeśli

 • Przed terminem porodu zauważysz jasnoczerwone ślady krwi Inne niż zabarwiona lekko na czerwono wydzielina, która oznacza odchodzenie czopa śluzowego.
 • Niepokoi cię, że dziecko się nie rusza – zaufaj swojej intuicji.
 • Czegoś się obawiasz – położna nie pomyśli, że jesteś panikarą. Wysłucha Cię nawet w nocy i wyjaśni wątpliwości.
 • Sygnały rozpoczęcia akcji porodowej zauważysz przed 37. tygodniem ciąży - jest to poród przedwczesny i zarówno tobie, jak i dziecku potrzebna jest szybka pomoc.

Nietypowe objawy porodu

Symptomami porodu mogą być także:

 • kołatanie serca
 • ogólny niepokój
 • bóle gło wy
 • uczucie gorąca
 • zmniejszenie masy ciała (na kilka dni przed porodem może ona spaść od 0,5 do 1 kg),
 • brak apetytu
 • pobolewanie brzucha (tak jak przed miesiączką),
 • tępy ból w plecach
 • ból ud – główka dziecka wstawiona już  do kanału rodnego uciska bowiem nerwy.

Co warto zrobić przed wyjazdem do szpitala

Poród często zaczyna się powoli u kobiet rodzących po raz pierwszy. Słabe skurcze możesz odczuwać nawet przez kilkanaście godzin przed rozpoczęciem aktywnej fazy porodu. Na pewno będziesz podekscytowana. Pamiętaj jednak, by te ostatnie godziny wykorzystać na gromadzenie sił, które wkrótce będą Ci potrzebne. Przed wyjazdem na salę porodową:

 • Zjedz coś – najlepiej lekkiego i pożywnego. Przygotuj picie, ewentualnie drobne przekąski, które zabierzecie do szpitala (dla taty).
 • Często odwiedzaj toaletę – pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu.
 • Odpoczywaj jak najwięcej, ale nie kładź się na plecach. Ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko. Wykorzystaj swoją wiedzę o pozycjach, w których poród boli mniej.
 • Weź ciepłą kąpiel – odpręży Cię, złagodzi ból. Rozwieje też wątpliwości, czy są to skurcze porodowe (te w wodzie nie ustąpią).
 • Zadzwoń do męża lub osoby, z którą zamierzasz rodzić – niech przygotuje się na to, że już niedługo pojedziecie na porodówkę. 
 • Powtarzaj, że wszystko będzie dobrze - już wkrótce zobaczycie się z waszym dzieckiem.


Nie zapomnij zabrać ze sobą swojego planu ciąży i porodu, aby pokazać go w szpitalu na izbie przyjęć. 

Tak zaczyna się poród - film

kobieta, ciąża, liczydła, mama, brzuszek
Przygotowania do porodu
Finał tuż-tuż, czyli poród się zbliża
Już tylko godziny dzielą Cię od chwili, kiedy pierwszy raz spojrzysz w oczy dziecka, które nosiłaś w sobie przez 40 tygodni. Zaplanuj z nami ostatnie chwile przed porodem.

Jeśli masz zamiar kupić jeszcze jakieś rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało po przyjściu na świat, już tego nie odkładaj. Z dnia na dzień będzie Ci ciężej biegać po sklepach. Ułatwienia dla młodej mamy - Idealna temperatura w sypialni dziecka to 20-21°C. Aby ją kontrolować, powinnaś kupić termometr  - Zainstaluj w sypialni malucha nocną lampkę. Przyda Ci się ona podczas nocnego karmienia i kiedy będziesz chciała zajrzeć do śpiącego malca tak, by go nie obudzić - Jeśli mieszkasz w dużym mieszkaniu, warto zaopatrzyć się w urządzenie alarmowe instalowane w sypialni dziecka (tzw. babyphone) lub "elektroniczną nianię" . Dzięki temu będziesz zawsze wiedzieć, czy maluszek śpi, niezależnie od tego, w której części mieszkania przebywasz. "Uroki" dziewiątego miesiąca Ciąża jest dla Twojego organizmu ogromnym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Nie spiesz się. Bądź wyrozumiała w stosunku do swoich błędów, niezdarności. W ostatnich tygodniach ciąży  masz prawo być już zmęczona i fizycznie, i psychicznie. Trudno, żeby było inaczej – macica uciska przecież wiele narządów jamy brzusznej (sięga 20 cm powyżej pępka i ma aż 5 litrów pojemności). Jest Ci duszno, co chwilę chodzisz do toalety, miewasz zgagę (kiedy leżysz, zawartość żołądka może cofać się do przełyku). To wszystko zakłóca sen, a trudno zachować pogodę ducha, kiedy jest się niewyspanym. Ale jakby tego było mało, ze snu pewnie wybudzają Cię również ruchy dziecka. Kiedy przewracasz się z boku na bok, ono też musi ułożyć się w wygodnej pozycji, a więc kopie. Pomyśl, że innym mamom jest jeszcze trudniej – dodatkowo męczą je nocne skurcze mięśni nóg i swędzenie rozciągniętej skóry na brzuchu. Na szczęście do mety już bardzo blisko... Czy to już poród? W ostatnim miesiącu ciąży Twój organizm...

Objawy porodu to m.in. obniżenie miednicy, odejście czopa sluzowego, skurcze przepowiadające
Fotolia
Przygotowania do porodu
8 sygnałów świadczących o porodzie
Fałszywy alarm czy prawdziwy początek porodu. Skąd będziesz wiedzieć, że dziecko jest już w drodze?

Objawy porodu będziesz obserwować przez ostatnie tygodnie ciąży. Niektóre objawy pojawiają się wcześniej, inne przed samym porodem. Jeśli chcesz wiedzieć, czy to już porodów i czy zaraz zaczniesz rodzić, poznaj 8 objawów porodu, które wskazują na to, że to już poród. Objawy porodu: 8 sygnałów, że poród już blisko Pod koniec ciąży obserwujesz swój organizm uważnie, żeby nie przegapić oznak zbliżającego się porodu. Oto jakich objawów porodu powinnaś wypatrywać: 1. Obniża się miednica Na trzy–cztery tygodnie, a czasem na kilka dni przed początkiem porodu, główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Brzuch „opuści się”, dlatego łatwiej będzie Ci oddychać. Gdy to nastąpi, obserwuj inne objawy, które mogą (choć nie muszą) pojawić się wkrótce.   2. Odchodzi czop śluzowy Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy zaczyna się ona rozwierać na kilka dni lub godzin przed porodem, czop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej).   3. Pojawiają się skurcze przepowiadające poród Skurcze przepowiadające pojawiają się najczęściej w ciągu trzech–czterech tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa, słabną lub zanikają, kiedy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je jako okazję do ćwiczeń oddechowych, które znasz ze szkoły rodzenia!   4. Często biegasz do toalety Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że Twój organizm próbuje się „oczyścić” przed porodem.   5. Czujesz przypływ energii przed porodem Na dzień lub dwa przed porodem możesz poczuć potrzebę zabrania się za porządki, przygotowywanie rzeczy dla dziecka, wyprawki...

poród
Fotolia
Przygotowania do porodu
Pierwsze zwiastuny porodu
To już?! Ale czy na pewno? A może to tylko fałszywy alarm? Podpowiadamy, po czym rozpoznać, czy akcja porodowa naprawdę ruszyła pełną parą.

Oczami wyobraźni widzisz, jak spóźniacie się do szpitala. Albo odwrotnie – boisz się, że niepotrzebnie będziesz zawracała głowę położnej, lekarzom... Postaraj się tak nie zamartwiać. Koniecznie przeczytaj, jakie sygnały świadczą o tym, że zbliża się poród, i kiedy powinnaś zadzwonić do położnej. Poczujesz się spokojniejsza! Jeszcze jest czas W ostatnich tygodniach ciąży twoje ciało przygotowuje się do narodzin maluszka. Poniżej opisujemy sygnały oznaczające, że poród już się zbliża. Ale jeszcze nie zaczyna. Wszystkie one mogą (choć oczywiście nie muszą!) się pojawić – i niekoniecznie je zauważysz. Skurcze przepowiadające. Pojawiają się w ciągu trzech, czterech tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je jako okazję do ćwiczeń oddechowych , które znasz ze szkoły rodzenia!    Obniżenie dna macicy. Na trzy, cztery tygodnie, czasami na kilka dni przed początkiem porodu (a niekiedy dopiero w jego trakcie) główka maleństwa schodzi do kanału rodnego. Twój brzuszek wtedy „opuszcza się”, dlatego łatwiej będzie ci oddychać.    Odejście czopa śluzowego. Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodem – czop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej).    Częste wizyty w toalecie. Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że twój organizm próbuje „się oczyścić” przed porodem.    Przypływ energii. Dzień lub dwa przed godziną „zero” możesz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj